Мета: ознайомити учнів із особливостями виборчої системи в Україні, дослідити правовий статус політичних партій та мету їхнього створення, діяльності та вплив на розвиток демократії в Україні. Вивчення сприяти розумінню сутності особистої участі громадянина у діяльності політичних груп, заохотити учнів критично ставитися до будь-якої отриманої інформації.
РОЗДІЛ 4. ДЕМОКРАТИЧНЕ СУСПІЛЬСТВО ТА ЙОГО ЦІННОСТІ
Конспект уроку
інтегрованого курсу «Громадянська освіта»
у 10 класі
Підготувала
вчитель громадянської освіти
Хлібодарівського НВК
Панасюк Г.В.
Тема Роль політичних партій в розвитку демократії
Мета: ознайомити учнів із особливостями виборчої системи в Україні, дослідити правовий статус політичних партій та мету їхнього створення, діяльності та вплив на розвиток демократії в Україні. Вивчення сприяти розумінню сутності особистої участі громадянина у діяльності політичних груп, заохотити учнів критично ставитися до будь-якої отриманої інформації.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІV. Вивчення нового навчального матеріалу
Парламентські вибори та вибори Президента проходять раз на 5 років. Президента обирають, зазвичай, в кінці березня, а депутатів Верховної Ради — в кінці жовтня. Наступного року Президента обиратимуть 31 березня, а парламентські вибори відбудуться 27 жовтня. Саме депутати ВР шляхом голосування обирають ті законопроекти, які впливають на життя всієї країни. А чи можуть виборці вплинути на те, які саме депутати опиняться у Верховній Раді?
Насправді, поки в Україні діє змішана, або ж мажоритарно-пропорційна система, виборці на це не впливають. Давайте розберемося, чому?
За мажоритарної системи відносної більшості — вибори в межах округу виграє той кандидат, який отримав найбільше голосів виборців. Французькою majoritaire, від majorite — більшість, той, що належить до більшості, заснований на більшості. Тобто до парламенту потрапляє 225 депутатів від 225 округів.
За пропорційної системи, розподіл місць між партіями в парламенті відбувається пропорційно до кількості голосів виборців. В Україні голосування за кандидатів проводять за закритими партійними списками. На засідання партії визначають, хто отримає так зване «прохідне місце» у списку партії й потрапить до парламенту в разі перемоги на виборах. Тобто виборці ніяк не впливають на формування списку кандидатів від конкретної партії. Їм відомі лише лідер партії та декілька депутатів, які зазначені першими в списку.
«Політична партія — це зареєстроване згідно із законом добровільне об’єднання громадян — прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах» (Стаття 2 Закону України «Про політичні партії в Україні»).
Перегляд відео «Як народні депутати потрапляють у ВР»
Можна виділити п’ять ознак, які характеризують діяльність сучасних
політичних партій.
1. Організаційна єдність та оформленість — наявність структурних підрозділів, керівництва, органів управління, статусу юридичної особи.
2. Мета — прихід до влади та участь в управлінні державою.
3. Наявність ідеології — ідеї, моделі розвитку, програмні документи.
4. Опора на маси — агітація, пошук і залучення прихильників та виборців, вираження інтересів певних верств населення.
5. Існування чіткої програми — проект розвитку держави й суспільства.
Отже, сучасна політична партія є виразником поглядів, позицій, інтересів певної суспільної групи, й виникає за наявності відповідної соціальної бази. Для здійснення своєї мети, партія прагне прийти до влади чи впливати на неї. Тож сучасні партії є реальними та важливими важелями впливу громадськості на державну владу.
Презентація повідомлень учнів про політичні партії України (3б)
Індивідуальна робота з підручником визначте основні функції політичних партій (2б)
Робота в групах( не більше 6 учнів) сформувати власну політичну партію (2б)
Вашій партії потрібно мати:
1.Назву
2. Емблема (логотип).
3. Місію партії. Це відповідь на питання: чиї інтереси захищаєте? Яка основна мета існування вашої партії?
Чим чіткіше ви сформулюєте місію, тим легше й цікавіше вам буде створити програму.
4. Програма. Конкретні дії, яка ваша партія планує втілити.
Враховуйте, що загальний час виступу — 2 хвилини. Краще спершу прописати усі потрібні пункти програми, а потім згрупувати їх до декількох основних тез.
Успіху та продуктивної роботи!
V. Закріплення вивченого матеріалу 2б
1. Визначте виборчу систему: вибори в межах округу виграє той кандидат, який отримав найбільше голосів виборців
- мажоритарна
- мажоритарно-пропорційна з закритими списками
= пропорційна
= мажоритарно-пропорційна з відкритими списками
2. Яка виборча система діє в Україні зараз?
- мажоритарна
- мажоритарно-пропорційна з закритими списками
- пропорційна
- мажоритарно-пропорційна з відкритими списками
VІ. Домашнє завдання
Ст.. 71-73