Урок № _______
Тема: Д. Павличко. Громадянські та інтимні мотиви лірики. Збірка «Таємниця твого обличчя». Пісня „ Два кольори”, яка стала народною.
Мета: з’ясувати відомості про кохання Д. Павличка, охарактеризувати мотиви його творчості, пояснити популярність пісенної лірики поета;
Обладнання: портрет письменника, видання його творів ( зб. „ Таємниця твого обличчя”), аудіо запис пісні „ Два кольори”, рушник, карта України, фотографії краєвидів Західної України, робочі картки, схема аналізу ліричної поезії.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання учителя.
2. Звіт старости щодо готовності учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація знань.
Ми завершили вивчення творчості В. Симоненка і з’ясували, що він належить до письменників – шістдесятників.
Сьогодні на уроці ми вивчимо продовжимо вивчати творчість ще одного письменника – шістдесятника Д. Павличка.
Отже, тема сьогоднішнього уроку : Д. Павличко. Громадянські та інтимні мотиви лірики. Пісня „ Два кольори”, яка стала народною. (Запишемо її в зошит).
Мета уроку: з’ясувати найголовніші відомості кохання Д. Павличка, охарактеризувати мотиви його творчості, пояснити популярність пісенної лірики поета;
ІІІ. Мотивація.
- Скажіть, будь ласка, для чого нам слід вивчати життєвий і творчий шлях письменників? ( Щоб знати свою історію, культуру, бути достойними , освіченими громадянами своєї країни).
Проблемне питання: Чому пісня « Два кольори» стала народною? (запис на дошці)
Ключові слова уроку : Д. Павличко, шістдесятники, пісня.
ІV.Робота по темі.
Вставай, Україно, вставай, Ти зрікся мови рідної. Нема
Виходь на дорогу свободи, Тепер у тебе роду, ні народу.
Де грає широкий Дунай, Чужинця шани ждатимеш дарма -
Де ждуть європейські народи. В твій слід він кине сміх – погорду!
Ти зрікся мови рідної...
Давно написав ці слова український поет Д. Павличко, але як актуально вони звучать і донині. Вони дійсно є лозунгом письменників – шістдесятників.
« Відкритий мікрофон»
1. Де і коли народився Д. Павличко? ( 28 вересня 1929р. в с. Стопчатові на Івано – Франківщині.).
2. Де навчався письменник? ( в польській школі в Яблуневому, Коломийській гімназії, Львівському університеті на філологічному факультеті)
3. Які збірки віршів є у письменника? ( „ Любов і ненависть”, „ Моя земля”, „ Чорна нитка”, „ Смерічка”...)
орденом князя Ярослава Мудрого V cт., премією ім. Т.Г. Шевченка – 1977р…
Робота з твором
Прослухайте пісню у виконанні Д. Гнатюка, на слова Д. Павличка, музика Олександра Білаша.
- Які відчуття у вас викликала пісня?
- Чому ця пісня є народною?
Пісня – музикально – поетичний різновид мистецтва, призначений для співу, вона складається з куплетів, є приспів.
Аналіз ліричного твору
У кожного на парті схема аналізу ( 8 категорій)
1.визначте зміст ліричного твору.
- Які два кольори зустрічаються? Погляньте на рушник. ( кольори, візерунки, їх символіка, розташування).
- у якому творі світової літератури ще зустрічається поєднання цих кольорів? ( Стендаль...)
2. визначте життєву ситуацію, яка могла б викликати переживання.
3. як ставиться той, хто говорить до предмету мовлення.
4. яка тема та ідея твору.( Роздуми над своєю долею і життєвим шляхом, показати складність життя і уславити материнську любов. Мотив: доля людини, материнська любов, дороги.)
5.поетичний синтаксис, тропи, фонетика. Визначення епітетів, метафор. Розмір ( п’ятистопний ямб, перехресне римування).
( Зміна наголосів спричиняє мелодійні переливи, створює додатковий звуковий ефект).
Завдання: „ Асоціативний ряд”
З чим асоціюються у вас чорний і червоний кольори? Запишіть у зошит
Червоний – (кохання, радість, щастя, любов...)
Чорний – (горе, смуток, журба, печаль...)
Ви зараз, того не усвідомлюючи, провели дослідження: асоціативний ряд (учень, що відповідає).. співпадає з асоціативний рядом..( учень)., а також з тим, що нам подає письменник. Це дійсно є народна пісня. І ви це довели. Вона не є відокремленою і написана для нас.
Виразне читання пісні „ Два кольори”.
Узагальнююча робота на картках
У кожного на парті картка. Виконайте завдання. Здайте зошити.
Аналіз збірки «Таємниця твого обличчя»
Збірка "Таємниця твого обличчя" — гімн любові як високому людському почуттю. Любові до жінки, до землі, до Батьківщини. У поезії "Моя любове, ти — як Бог" Павличко обожнює це світле почуття, сповнене загадок і таємниць. Любов робить людину кращою, зігріває її своїм теплом, дає наснагу для діяльності. Любов — основа життя, — говориться у віршах "Зачах, згорів я до основ..", "Де ждав я тебе, як свята ...", "Коли до тебе прилечу" та ін.
Поет шукає, в чому таємниця любові, і знаходить її в таємниці обличчя коханої:
Найбільша з усіх таємниць —
Таємниця твого обличчя.
Тугою за коханням, прагненням кохати і бути коханим переповнена поезія "Я стужився, мила, за тобою...". Почуття ліричного героя таке велике, що з туги він перетворюється у явора, що "палений журбою" самотній стоїть між буками. Це кохання — мрія, той ідеал, який, мов зірка, світить йому у тяжкі часи:
Сніг летить колючий, ніби трина,
Йде зима й бескидами гуде.
Яворові сниться яворина та її кохання молоде.
У поезії "Дзвенить у зорях небо чисте ..." автор виражає почуття неподільного злиття людини зі світом природи. Все змінюється в людині, коли вона зазнає справжнього щастя. Душа її розквітає, як квітне і природа.
Як надійшла любов справдешня,
Хлюпнула пригорщу тепла,
Моя душа, немов черешня,
Понад снігами розцвіла.
Кохання приносить людині радість, та водночас приносить і печаль:
Я тебе обгорну руками,
Поцілунками обів 'ю.
А в серці на самім денці
Сховаю печаль свою.
("Що я для тебе маю?")
В інтимній ліриці Дмитра Павличка панує атмосфера чистого, ніжного, спопеляючого кохання. Воно нагадує мені Мавку Лесі Українки і Марусю Чурай Ліни Костенко. Це почуття настільки сильне, що вивищує героя над іншими.
Незабутніми залишаються для мене рядки інтимних поезій великого лірика. Назавжди торкнулась мого серця яворова скрипка з його любов'ю і журбою.
Аналіз вірша «Був день, коли ніхто не плаче»
Був день, коли ніхто не плаче,
Був ясний день, як немовля.
Та я здригнувся так, неначе
Твоє ридання вчув здаля
Я знаю – ти не заридала,
А в світі, що гуде й гримить,
Мене лиш пошепки назвала,
До себе кликнула в ту мить.
Тема: розповідь про ліричного героя, який відчуває душевний стан близької людини навіть на відстані.
Ідея: важливість підтримки; закохані люді завжди мають духовну єдність.
Худ. засоби:
Епітети: ясний день,
Порівняння: день, як немовля.
Єдинопочаток: був день..був ясний день.
Римування: абаб (перехресне)
Рима: неграматична (римуються різні частини мови: плаче - неначе, немовля - здаля).
Строфа: катрен.
Аналіз вірша «Сріблиться дощ»
Сріблиться дощ в тоненькому тумані,
Як ниточка в прозорім полотні.
А сонце по його блискучій грані
Тече і душу сповнює мені.
Зустрінь мене. Я повен пожадання
Блакитної, мов сон, далечини.
Моїх очей неголосне страждання
Ти поглядом ласкавим зупини.
Моя печаль тебе не поневолить,
А тільки радісний розбудить щем,
Немов цього туману срібна волоть,
Замаєна і сонцем, і дощем.
Тема: зображення внутрішнього почуття ліричного героя, яке сповнене легкого смутку й тремтіння, в передчутті бажаного щастя.
Ідея: возвеличення сили людського кохання, терпіння, які неодмінно розвіють сум від розлуки.
Жанр: ліричний вірш.
Вид лірики: особиста, інтимна.
Мотив: кохання.
Художні засоби «Сріблиться дощ»
Епітети – тоненький туман; блакитна далечінь. Метафори – сонце тече…і душу сповнює мені; моя печаль тебе не поневолить. Порівняння – сріблиться дощ…, як ниточка в прозорім полотні; блакитної, мов сон, далечини.
Головну думку твору Дмитро Павличко передає за допомогою свіжих описів стихій: дощу, сонця, туману. Влучно використовує образ небесного світила, як символ нового кохання, що, безумовно, робить поезію неповторною та оригінальною.
Аналіз вірша «Коли ми йшли у двох з тобою»
Коли ми йшли удвох з тобою
Вузькою стежкою по полю,
Я гладив золоте колосся,
Як гладить милому волосся
Щаслива, ніжна наречена...
А ти ішла поперед мене,
Моя струнка, солодка згубо,-
І я помітив, як ти грубо
Топтала колоски пшениці,
Що нахилились до землиці.
Немов траву безплідну, дику
Топтала і не чула крику
Тих колосочків. Без оглядки
Ти йшла собі, а в мене — згадки
Про те, як на чужому полі
Збирав я нишком колосочки
В поділ дитячої сорочки.
О, я хотів тобі сказати,
Що те колоссячко вусате —
То невсипущий труд мозільний,
То молодим калач весільний,
То для дітей пахуча булка,
То хліб, що матінка-гуцулка
З долівки вчила піднімати,
Як батька в руку, цілувати;
Та я змовчав. Я йшов покірно,
Бо я любив тебе надмірно,
Але мені тоді здалося,
Що то не золоте колосся,
Що то любов мою безмежну
Стоптали так необережно.
Улюблені образи Д. Павличка — нива, зерно, любов, дитя, життя, смерть. Його поетичний світ вирізняється тим, що автор знаходить несподівані зв’язки між ними, щоб осмислити етичні проблеми добра і зла з погляду народної моралі.
Нива (поле) — зерно (“золоте колосся”, “колоссячко вусате”, “колосочки”) — любов — на цих поняттях, які набувають символічного значення, будується оповідь, ліричний сюжет поезії “Коли ми йшли удвох з тобою...”. Ніжні стосунки двох закоханих сердець зображені Д. Павличком як спосіб пізнання світу, вічних істин людського буття. Обраниця ліричного героя красива, витончена — вона йде польовою стежкою, “як лань, хитаючись музично”. Проте зачарування коханою, її зовнішністю і грацією раптово зникає:
І я помітив, як ти звично Топтала колоски пшениці, Що нахилились до землиці. Топтала і не чула крику Тих колосочків.
|
Ліричний герой над усе шанує батьків — хліборобів, які виховали в ньому повагу до землі, праці, хліба, цих святинь селянського життя:
О, я хотів тобі сказати, Що те колоссячко вусате — То невсипущий труд мозільний, То молодим калач весільний, То для дітей пахуча булка, То хліб, що матінка гуцулка З долівки вчила піднімати, Як батька в руку цілувати...
|
Так метафорично Д. Павличко передає неписані закони морального кодексу селянина, його розуміння ціни праці. Ліричний герой теж сповідує ці закони, тому таким глибоким і болючим є його розчарування в коханій. Драматизм вірша визначається тим, що його конфлікт внутрішній: у душі юнака йде гостра боротьба. Він так сильно захоплений дівчиною (“...я люблю тебе надмірно”), що не може і не хоче висловити своїх вагань і роздумів уголос, проте вибір його остаточний.
Як зазначає один із дослідників творчості Д. Павличка В. Дончик, “поет розкриває зіткнення зі світом міщанської психології не через дискусії, голосні декларації, не кидає проти “огидного мурла міщанина” громів та блискавок. Він вловлює його у простому життєвому факті, побутовій ситуації, і саме з цієї буденності події окреслюється небуденність почуття і думки”.
V. Підбиття підсумків.
Нелегкий шлях судилося Д. Павличку. Він ніс вогонь свого таланту людям та по червоно – чорній стежині його життя, як два довічні супутники йдуть Любов і Журба.
Зверніть увагу ще раз на ключові слова уроку.
Ключові слова уроку : Д. Павличко, шістдесятники, пісня.
Оцінки за урок:
VI. Домашнє завдання: біографія письменника с. 248 – 252. Вірш „ Два кольори” – напам’ять. ІІ група с. 256 ( Творче завдання) 2 пит. ( усно).
Додаток
Аналіз ліричного твору
Робоча картка учня
2. Символом чого для поета стала вишита матір’ю сорочка?
___________________________________________________________________________
3. З якою піснею з раніше вивчених творів перегукується вірш ________________________?
________________________________________________________________________________
4. Взірцем якої лірики є вірш ________________________________
А) пейзажна В) громадянська Б) особиста
5. Випишіть з тексту:
Епітети _______________________________________________________________
Метафори _____________________________________________________________
Повтори ______________________________________________________________
Порівняння ___________________________________________
Аналіз ліричного твору
Робоча картка учня
2. Символом чого для поета стала вишита матір’ю сорочка?
__________________________________________________________________________________
3. З якою піснею з раніше вивчених творів перегукується вірш ____________________________?
___________________________________________________________________________________
4. Взірцем якої лірики є вірш ______________________________
А) пейзажна В) громадянська Б) особиста
5. Випишіть з тексту:
Епітети _______________________________________________________________
Метафори _____________________________________________________________
Повтори ______________________________________________________________
Порівняння ___________________________________________
Аналіз ліричного твору
Робоча картка учня
2. Символом чого для поета стала вишита матір’ю сорочка?
________________________________________________________________________________
3. З якою піснею з раніше вивчених творів перегукується вірш ______________________?
_________________________________________________________________________________
4. Взірцем якої лірики є вірш ____________________________
А) пейзажна В) громадянська Б) особиста
5. Випишіть з тексту:
Епітети _______________________________________________________________
Метафори _____________________________________________________________
Повтори ______________________________________________________________
Порівняння ___________________________________________
Аналіз ліричного твору
Робоча картка учня
2. Символом чого для поета стала вишита матір’ю сорочка?
_________________________________________________________________________________
3. З якою піснею з раніше вивчених творів перегукується вірш ________________________?
__________________________________________________________________________________
4. Взірцем якої лірики є вірш __________________________
А) пейзажна В) громадянська Б) особиста
5. Випишіть з тексту:
Епітети _______________________________________________________________
Метафори _____________________________________________________________
Повтори ______________________________________________________________
Порівняння ___________________________________________
Аналіз ліричного твору
Робоча картка учня
2. Символом чого для поета стала вишита матір’ю сорочка?
_______________________________________________________________________________
3. З якою піснею з раніше вивчених творів перегукується вірш ____________________________?
_________________________________________________________________________________
4. Взірцем якої лірики є вірш ________________________
А) пейзажна В) громадянська Б) особиста
5. Випишіть з тексту:
Епітети _______________________________________________________________
Метафори _____________________________________________________________
Повтори ______________________________________________________________
Порівняння ___________________________________________
Аналіз ліричного твору
Робоча картка учня
2. Символом чого для поета стала вишита матір’ю сорочка?
_________________________________________________________________________________
3. З якою піснею з раніше вивчених творів перегукується вірш ____________________________?
___________________________________________________________________________________
4. Взірцем якої лірики є вірш __________________________________
А) пейзажна В) громадянська Б) особиста
5. Випишіть з тексту:
Епітети _______________________________________________________________
Метафори _____________________________________________________________
Повтори ______________________________________________________________
Порівняння ___________________________________________
Аналіз ліричного твору
Робоча картка учня
2. Символом чого для поета стала вишита матір’ю сорочка?
__________________________________________________________________________________
3. З якою піснею з раніше вивчених творів перегукується вірш _____________________?
___________________________________________________________________________________
4. Взірцем якої лірики є вірш ____________________
А) пейзажна В) громадянська Б) особиста
5. Випишіть з тексту:
Епітети _______________________________________________________________
Метафори _____________________________________________________________
Повтори ______________________________________________________________
Порівняння ___________________________________________
Аналіз ліричного твору
Робоча картка учня
2. Символом чого для поета стала вишита матір’ю сорочка?
__________________________________________________________________________________
3. З якою піснею з раніше вивчених творів перегукується вірш _______________________?
__________________________________________________________________________________
4. Взірцем якої лірики є вірш _____________________________
А) пейзажна В) громадянська Б) особиста
5. Випишіть з тексту:
Епітети _______________________________________________________________
Метафори _____________________________________________________________
Повтори ______________________________________________________________
Порівняння ___________________________________________
Аналіз ліричного твору
Робоча картка учня
2. Символом чого для поета стала вишита матір’ю сорочка?
_________________________________________________________________________________
3. З якою піснею з раніше вивчених творів перегукується вірш _____________________?
________________________________________________________________________________
4. Взірцем якої лірики є вірш _________________________
А) пейзажна В) громадянська Б) особиста
5. Випишіть з тексту:
Епітети _______________________________________________________________
Метафори _____________________________________________________________
Повтори ______________________________________________________________
Порівняння ___________________________________________
Аналіз ліричного твору
Робоча картка учня
2. Символом чого для поета стала вишита матір’ю сорочка?
__________________________________________________________________________________
3. З якою піснею з раніше вивчених творів перегукується вірш _______________________?
___________________________________________________________________________________
4. Взірцем якої лірики є вірш __________________________________
А) пейзажна В) громадянська Б) особиста
5. Випишіть з тексту:
Епітети _______________________________________________________________
Метафори _____________________________________________________________
Повтори ______________________________________________________________
Порівняння ___________________________________________
Аналіз ліричного твору
Робоча картка учня
2. Символом чого для поета стала вишита матір’ю сорочка?
___________________________________________________________________________________
3. З якою піснею з раніше вивчених творів перегукується вірш _________________?
__________________________________________________________________________________
4. Взірцем якої лірики є вірш __________________________
А) пейзажна В) громадянська Б) особиста
5. Випишіть з тексту:
Епітети _______________________________________________________________
Метафори _____________________________________________________________
Повтори ______________________________________________________________
Порівняння ___________________________________________
Аналіз ліричного твору
Робоча картка учня
2. Символом чого для поета стала вишита матір’ю сорочка?
___________________________________________________________________________________
3. З якою піснею з раніше вивчених творів перегукується вірш ____________________?
___________________________________________________________________________________
4. Взірцем якої лірики є вірш _____________________________
А) пейзажна В) громадянська Б) особиста
5. Випишіть з тексту:
Епітети _______________________________________________________________
Метафори _____________________________________________________________
Повтори ______________________________________________________________
Порівняння ___________________________________________