Тема: Виникнення Запорозької Січі. Військово-політична організація українського козацтва
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
• показувати на карті перші Січі;
• визначати причини й наслідки виникнення козацтва і січей;
• висловлюватися про історичні діяльності Дмитра Вишневецького;
• називати дати утворення перших запорозьких Січей;
• застосовувати основні терміни і поняття: "Запорозька Січ", "кіш", "козацька старшина", "козацький отаман", "козацька рада", "козацькі клейноди", "низове козацтво".
Тип уроку: засвоєння нових знань та умінь.
Історія України 8 клас Урок №____
Тема: Виникнення Запорозької Січі. Військово-політична організація українського козацтва
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
Тип уроку: засвоєння нових знань та умінь.
Хід уроку
І. Організаційний момент уроку
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда
ІІІ. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
Робота з історичними джерелами
Прочитайте уривок з історичного джерела на с. 31 і дайте відповідь на питання:
Учитель. Перші згадки про козацтво датовані ще ХІІІ ст. (1240 р.) у Початковій монгольській хроніці, а також ХІV ст. (1303 р.) у словнику половецької мови "Кодекс Куманикус". Вжито воно у протилежних значеннях «стражі» і «розбійники». А польський хроніст М. Стрийковський вважає, що козаки походять від ватажка «Козака», який боровся з татарами. Ці факти засвідчують, що проблема походження козацтва і сьогодні залишається дискусійною.
Робота в парах
«Вони кмітливі й проникливі, дотепні й надзвичайно щедрі, не побиваються за великим багатством, зате дуже люблять свободу, без якої не уявляють собі життя... Вони добре загартовані, легко зносять холод і спеку, спрагу й голод, невтомні в битвах, відважні, сміливі ураз, радісні, одчайдушні, власним життям не дорожать... Вони високі на зріст, браві, енергійні, люблять ходити в гарному одязі. Відзначаються міцним здоров'ям і навіть не хворіють... Мало хто з козаків умирає від недуги, хіба що у глибокій старості, бо більшість із них гине на полі слави.»
Робота з історичною інформацією
Робота з візуальним джерелом
Козацька рада на Січі (Тимофій Калинський, гравюра з «Літописної оповіді про Малую Росію та її народ і козаків узагалі» О. Рігельмана)
Гриценко І. С., Карабанов М. М., Лотоцький А. Л. «Гомін віків»
«Січ — то була простора площа на Дніпровім острові (спочатку на Хортиці, потім на Базавлуці і Томаківці). З усіх боків омивали ці острови могутні води Дніпра, а ще, крім того, на самім острові був викопаний глибокий рів, налитий водою, та й поставлено високий, гострий частокіл з міцними брамами. На брамах, що на ніч замикалися, стояли гармати й козацька сторожа…
Довкола площі стояли побудовані хатки, так звані... «курені». Ті хатки були накриті очеретом або кінськими шкурами. В тій хатці жив один курінь із курінним отаманом.
Посередині Січі стояла невелика церква св. Покрови, знадвору навіть не дуже добре оздоблена золотом чи сріблом, бо козаки були набожні, але не купували церкви надто багато розкоші. Частину своєї воєнної здобичі призначали на неї. Біля церкви стояв невеликий дзвін, нові хоругви та ікони. На Січі, крім хаток-куренів, були й склади зі зброєю, з гарматами, з човнами та харчами. Коло складів стояла нічна сторожа.»
Самостійна робота з текстом підручника
Робота з історичною картою
Робота з візуальним джерелом
Учитель: Спорудження першої великої фортеці в пониззі Дніпра пов'язане з ім'ям Дмитра Вишневецького.
Робота зі складання історичної характеристики діяча
Робота з історичними джерелами
Учитель. Вищим органом влади на Січі була козацька рада. Право участі в ній мали усі козаки. Ради збирались періодично: на початку року в січні, на Великдень (навесні) та на свято Покрови Пресвятої Богородиці (14 жовтня), а за потреби вирішення нагальних питань — у будь-який час. Зазвичай козацьку раду проводили на Січі. Однак відомі випадки, коли раду проводили поза межами Січі, там, де перебувало військо, тобто кіш.
Робота з історичними поняттями
Робота зі схемою
Складіть схему «Устрій Запорозької Січі», використовуючи поняття: «козацька рада», «військова старшина» (обозний, писар, суддя, осавул, курінний (кошовий) отаман), «гетьман».
Схарактеризуйте політичний, адміністративний і військовий устрій Запорозької Січі.
Учитель. Сама Запорозька Січ — це місто-фортеця. На території фортеці зазвичай розміщувались площа, церква, курені, комори, адміністрація, ані оборонні укріплення. Довкола козацьких будівель знаходилися земляні і дерев’яні укріплення. На підконтрольних Січі землях існували козацькі поселення для зимівників.
З часом походженням запорозькі козаки переважно походили з Русі, підтримуючи їх традиції, побут та звичаї, хоча в складі були і вихідці з інших народів. Правова система Запорозької Січі ґрунтувалася на звичаях і традиціях, а не на письмових установах і законах того часу. Вищим органом влади в Січі було право участі в козацькій раді всіх козаків. Козацькі ради давали накази щодо війни і миру, обирали отамана для переговорів.
Виконавча влада належала кошовому отаману і центральному органу управління Січі — Кошу.
Методом «Прес»
Робота з поняттями
Орієнтовна відповідь
IV. Закріплення здобутих знань
V. Домашнє завдання