КОНСПЕКТ УРОКУ
із зарубіжної літератури
«Тема вічної пам'яті в поезії Г.Аполлінера «Зарізана голубка і водограй».
(11 клас)
КОНСПЕКТ УРОКУ
із зарубіжної літератури
«Тема вічної пам'яті в поезії Г.Аполлінера «Зарізана голубка і водограй».
(11 клас)
Розробила вчитель зарубіжної літератури
спеціаліст вищої категорії
Міліївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
ім.Дмитра Загула Вижницької міської ради
Вижницького району Чернівецької області
ПОПРУЖНА АЛЛА МИХАЙЛІВНА
Тема вічної пам'яті в поезії Г.Аполлінера «Зарізана голубка і водограй».
Ні, не треба шукати суму в моїй поезії,
а лише саме життя.
Г.Аполлінер
Мета уроку: аналізувати вірш Г.Аполлінера «Зарізана голубка і водограй»;
визначити особливості поетики,охарактеризувати образи- сим-
воли вірша; навчити розуміти смисл естетичних експериментів;
розвивати філософське мислення; учити висловлювати своє
ставлення до поставленої проблеми та аргументувати свою
думку; розвивати логічне мислення, навички групової роботи;
виховувати негативне ставлення до війни, співчуття, почуття
патріотизму.
Обладнання: портрет Г.Аполлінера, ілюстрації Пешої світової війни,
каліграми, портрет Пабло Пікассо та репродукція його картини
«Голуб миру», фото живої картини з зображенням голуба миру
з 1000 полестинських дітей.
Тип уроку: урок-дослідження.
Хід уроку
І.Мотивація навчальної діяльності.
ІІ.Оголошення теми та мети уроку.
ІІІ.Актуалізація опорних знань учнів.
1.»Ланцюжок» (Біографія Г.Аполлінера).
2.Характеристика поезії «Міст Мірабо».
ІV.Опрацювання теми уроку.
Сюрреалізм – авангардистська течія в мистецтві, яка виникла в 10-
20-ті роки ХХст. Особливого поширення набув у Франції. Це засіб
пізнання реальності, але пізнаання не примітивного, а глибинного.
Представники цієї течії розвивали принципи асоціативної образо-
творчості, яка спиралася на практику зближення віддалених реалій
завдяки чому народжувався приголомшений образ.
- Задум «Каліграм».
Давній друг Аполлінера Рауль Дюфі створював гравюри. Потім сам
Аполлінер вирішив об’єднати вірш і малюнок. Так виникли калігра-
ми.
.
Каліграми – ідеограми, наочні вірші, фігурні вірші, зорова поезія.
(Випереджальне домашнє завдання для учнів).
4.Слово вчителя.
«Я проголошую сьогодні усьому світу, що вродилось нове мистецтво
ворожби»,- писав у своєму вірші «Узвишшя» Аполлінер Гійом.
«Мистецтво ворожби», чарівна сила мистецтва – ось що було предметом естетичних пошуків Аполлінера, котрий наділяв свої каліграми магічною силою, що на його думку, мала справити великий вплив на читачів
-Основні мотиви збірки «Каліграми» - вірші миру та війни.
Це ліричний монолог, сповнений болем і відчаєм.
5.Виразне читання вірша «Зарізана голубка і водограй».
6.Аналіз змісту вірша.
Евристична бесіда.
-За ким сумує поет?
-Які образи-символи зображені у вірші?
-Що символізує водограй? (символ скорботи, гіркого жалю з приводу передчасно смерті юнаків).
-Зарізана голубка – біль, розтоптана молодість, убиті сподівання.
-Олеандри всі в крові – образи насильства, кривавого безжального світу.
-Сонце ранене – надія на те, що світ ще можна врятувати.
V.Систематизація і узагальнення.
-Де народився поет? (У Римі).
-Картина Леонардо да Вінчі, з якою пов’язані біогафічні сторінки поета? («Джоконда»).
-Перша поетична збірка Аполлінера? («Бестіарій»).
-Визначте митців, з якими підтримував зв’язки поет.
(П.Пікассо, А.Матісс, Ж.Брак).
-Чи бере участь Г.Аполлінер у Першій світовій війні? (Так).
-Течія, де практикується техніка «автоматичного письма», досліджуються глибинні психічні механізми людини – це ... (Сюрреалізм).
-Розгортання в одночасній та однопросторовій площині віддалених у часі й просторі, зовні не зв’язаних між собою образів і мотивів – це ... (Симультанеїзм)
-Модерністська течія в образотворчому мистецтві першої чверті ХХст., яка прагнула виявити геометричну структуру об’єму, розклавши предмет на плоскі грані або уподібнюючи його простим тілам – кулі, конусу, кубу – це ... (Кубофутуризм).
2.Робота в групах.
Завдання для груп:
-Постать Г.Аполлінера в роки Першої світової війни.
-Експериментаторство Г.Аполлінера.
3.Колективне створення таблиці «Особливості поетики у вірші «Зарізана голубка і водограй».
|
4.Визначення новаторських рис творчості Г.Аполлінера.
--------------------
авангардизм
----------------------- -------------------- ---------------------
Відмова від Симультанеїзм
розділових знаків \ І /
------------------------- --------------------
-------------------
Аполлінер-
реформатор
------------------------- ------------------- --------------------
Каліграми / І \ Кубізм
------------------------- ------------------ --------------------
Верлібр
------------------
5.Слово вчителя.
Тема війни актуальна і в наш час. Палестинські діти, даючи зрозуміти, що вони хочуть жити в мирі, ніколи не бачити страхіття війни, створили «живу картину» за мотивами картини П.Пікассо «Голуб миру».
Українські діти також відправляли в посилках воїнам АТО паперових голубів як символ миру. Тож давайте зараз спробуємо виготовити орігамі «Голуб миру», щоб у нашій країні назавжди запанував мир.
VІ.Підсумок уроку.
1.Творча робота.
-Ваше враження від сьогоднішньої теми
2.Заключне слово вчителя.
Незважаючи на відлуння печалі та світової скорботи, поезії Аполлінера пройняті вірою у світле, незаймане, вічне. Хоча він і не дожив до перемоги, але всією душею вірив, що вона прийде. Про це Аполлінер писав у своєму віші «Перемога».