Мета : показати силу людського характеру, втілену в образі головного героя опо-
відання «Жага до життя»; розкрити роль пейзажу в художньому творі;
розвивати навички аналізу художнього твору, порівняльної характерис-
тики героїв, компаративного аналізу творів. Виховувати повагу до сили
людського характеру.
Cильний людський характер в екстремальній ситуації. анонімність головного героя оповідання Джека Лондона. Довкілля у зв’язках з головним героєм твору
Урок засвоєння нових знань та формування на їхній основі вмінь і навичок з використанням елементів
критичного мислення, компаративного аналізу ху-
дожніх творів, інтеграцією з образотворчим мистецтвом
Тема. Сильний людський характер в екстремальній ситуації. Анонімність голов-
ного героя оповідання «Жага до життя». Довкілля у зв’язках з головним
героєм твору.
Мета : показати силу людського характеру, втілену в образі головного героя опо-
відання «Жага до життя»; розкрити роль пейзажу в художньому творі;
розвивати навички аналізу художнього твору, порівняльної характерис-
тики героїв, компаративного аналізу творів. Виховувати повагу до сили
людського характеру.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їхній основі вмінь і на-
вичок.
Обладнання уроку: портрет письменника, малюнок Р.Кента «Аляска. Краєвид з
Лисячого острова взимку».
Епіграфи: «Нещастя буває пробним каменем характерів»(О.де Бальзак).
«Перемагають лише найсильніші»(М.Островський).
Випереджаюче завдання: прочитати оповідання О.Довженка «Воля до життя».
Хід уроку
І.Мотивація навчальної діяльності.
1.Робота з епіграфами.
Прочитайте вислови О.де Бальзака та М. Островського.Чи характеризують
ці фрази образ головного героя оповідання «Жага до життя»?
Чи можна головного героя вважати сильною людиною?
Які ситуації називають екстремальними?
ІІ.Робота над новою темою.
1.Повідомлення теми та мети уроку.
2.Бесіда за запитаннями.
Як поводяться герої твору в екстремальних ситуаціях?
Чому саме Північ автор обрав місцем, де розгортаються події, описані
в оповіданні «Жага до життя»?
Простежте, як автор через ланцюгове розгортання епізодів та відбір
психологічних деталей передає посилення напруги боротьби героя за жит-
тя. Відповіді аргументуйте уривками із тексту.
3.Складання схеми «Які почуття переживає герой оповідання?»:
Змореність → холод → туга → страх →голод→біль→ненависть→від-
чай → виснаженість → сміливість → бажання жити →спокій→терпіння →
сила волі → любов до життя.
4.Бесіда за запитаннями.
Чому загинув Білл?
Чи можна назвати героя бездушним?
Що надало герою сил для боротьби зі смертю?Що він збагнув, ставши на
боротьбу за життя?
Чому, на вашу думку, автор не дав імені головному герою?Чи сприяє анонімність розкриттю головної думки оповідання?
5.Складання порівняльної характеристики героїв твору. «Кола Вена».
Безіменний герой
|
Спільне |
Білл |
сильний |
|
жадібний |
наполегливо |
|
бездушний |
бореться за життя |
напарники |
зраджує товариша |
в екстремальних ситуаціях залишається людиною |
золотошукачі |
Золото цінує більше, ніж життя
|
витривалий |
|
|
благородний |
|
|
уміє постояти за себе |
|
|
6.Робота з текстом. Герой і природа. Бесіда за запитаннями.
Як називається опис природи в художньому тексті?
Назвіть різновиди пейзажу.
Знайдіть та прочитайте в оповіданні описи природи, змальовані Джеком
Лондоном.
Як автор зображує природу Півночі? Який колір переважає в її описі?
Яку роль у творі відіграє пейзаж? Чи впливає природа на головного героя
оповідання? Свою думку аргументуйте уривками із тексту.
8.Виразне читання учнями описів природи.
9.Робота із малюнком американського художника, скульптора і письменника
Рокуелла Кента. Слово вчителя: «Як і Джек Лондон, Рокуелл Кент перезимував на Алясці, але ще до відкриття родовищ золота. З його малюнків у всій красі постає сувора природа Півночі». Завдання учням: розгляньте малюнок художника «Аляска. Краєвид з Лисячого острова взимку» та порівняйте із пейзажем, описаним Джеком Лондоном.
І.Етап рефлексії
1.Складання сенкана «Безіменний герой».
2.Компаративний аналіз творів Джека Лондона та О.Довженка «Воля до жит-
тя». Слово вчителя: «Тип людини, зображений Дж.Лондоном, є і в українській літературі. Наприклад, герой оповідання О.Довженка має чимало спільного з героєм Дж.Лондона». Складання схеми «Кола Вена»:
Безіменний герой Спільне Іван Карналюк
↓ ↓ ↓
золотошукач- колективіст
індивідуаліст бажання вижити
бореться за потрапляють в він не один
життя сам, екстремальні бореться з
без підтримки ситуації фашистами
захоплює мужні надихає на
викликає наполегливі боротьбу за життя
співчуття виявляють величезну викликає захоплення
волю до життя
3.Робота в зошитах. Запис висновку: «Людина повинна боротися за своє життя,бути здатною постояти за себе, нести в собі знаряддя сили, сміливості, доброзичливості, духовної і громадянської відваги і, найголовніше,- любити життя, сповнене духовної боротьби, а в екстремальних ситуаціях залишатися людиною.
V. Домашнє завдання. Написати твір-мініатюру «Перемагають лише сильні».