Дубова Оксана Валеріївна,
вчитель початкових класів
БНВО «Перша Білоцерківська гімназія-школа І ступеня»
Білоцерківської міської ради
Київської області
Предмет. Читання
Клас: 2 клас.
Розділ. Усна народна творчість.
Тема. Казка мудрістю багата.
Мета: поглибити знання учнів про казку як вид усної народної
творчості;
вчити визначати головну думку казки; давати характеристику
героям народних казок;
формувати навички правильного, свідомого, виразного,
швидкого читання;
розвивати логічне та творче мислення, мовленнєво–комунікативні
навички, увагу;
виховувати інтерес до народної творчості; шанобливе ставлення
до книги.
Обладнання: малюнки казкових героїв, малюнок мішка, маска лисиці та
зайчика, роздатковий матеріал, зашифровки.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Ми вам раді, гості любі,
І вітаєм щиро Вас,
І запрошуєм ласкаво
На урок читання в наш клас.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Відгадування загадки
- Сьогодні на уроці позакласного читання ми потрапимо у чарівний світ. А що це за світ, спробуйте відгадати загадку.
За лісами, за морями відчиняє двері брами,
А за брамами отими чарівними, золотими
Диво – дивне походжає, нас гостинно припрошає
До веселої господи, де від Заходу до Сходу
Щастям повняться простори і зникають біль і горе,
Де чарівнії жар – птиці з квітів п’ють нектар – водицю,
Де Телесика гусятко мчить додому на крилятках,
Де хитресенька лисичка всім дарує небилички.
Там маленька мишка сіра ріпку витягти зуміла.
Диво, диво, дивина – ця чарівна сторона.
(Казка)
- Як ви гадаєте, що це за чарівна сторона?
- Відкриємо браму, і дізнаємось, чи правильною була ваша здогадка.
(Вчитель відкриває стилізовані ворота)
- Діти, а що таке казка?
- Які бувають казки?
- Які казки ми називаємо літературними? Народними?
2) Складання «асоціативного» куща.
- А що для вас «казка»? Складемо асоціативний кущ.
- Покажіть руками, а скільки казок ви вже прочитали? (Діти розводять відповідно руки у сторону.)
- Сьогодні на уроці ми поглибимо знання про українську народну казку, познайомимось ще з новою.
ІІІ. Актуалізація читацького досвіду школярів.
1) Гра «Чарівний мішок»
- Ой, поки ми тут з вами розмовляли, хтось підкинув нам мішок. А мішок не простий, а з казковими речами.
(Учні по черзі дістають картку з назвою предмета, що зустрічається у казках, називають назву казки, в якій зустрічається цей предмет)
(Вчитель вивішує ілюстрації до казок)
2) Складання «розсипаночки».
В народі кажуть… Складіть «розсипаночку».
казок)
(Казка вчить, як на світі жить)
- А який ще вид усної народної творчості теж має глибокий повчальний зміст? (Прислів’я)
3) Робота в парах.
- Попрацюймо в парах. Складіть прислів’я, і подумайте, до якої казки воно підходить?
1 пара. Без трудів не їстимеш пирогів. («Колосок»)
2 пара. Слова – як мед, справи – як полин. («Колобок»)
3 пара. Яке частування – таке і дякування. («Лисичка і Журавель»)
4 пара. Берись дружно – не буде сутужно. («Ріпка»)
5 пара. За добро – добром платять. («Солом’яний бичок»)
6 пара. В тісноті, але не в обіді. («Рукавичка»)
- То казки вчать нас бути якими?
- А на прикладах кого ми вчимося бути такими? (Казкових героїв)
4) Робота в групах. Гра « Вилучи зайве».
У кожної групи на столі лежить конверт з казковими героями. Ваше завдання – вилучити «зайвого» казкового героя. Але якої казки, спробуйте здогадатися самі.
1 група. Розгадайте ребус.
ИЧКА («Рукавичка»)
Малюнки: ( в конверті) дід, собачка, мишка, жабка, півник, кабан, зайчик,
лисичка, вовк, ведмідь.
2 група. В кожному рядку знайдіть «зайву» букву. Складіть назву казки.
В В В Р В В В В В
Ї Ї Ї Ї Ї Ї І Ї Ї
Н Н Н П Н Н Н Н
Ж Ж Ж Ж Ж Ж К
А Я Я Я Я Я Я Я (Ріпка)
Малюнки: дід, баба, мишка, лисичка, онучка, собачка, кішка.
3 група. Розплутайте «плутанину».
О
К Л
О С
О («Колосок»)
Малюнки: миша, миша, півник, вовк.
4 група. Відгадайте загадку.
В лісі звірів зустрічав,
Всім їм пісеньку співав. («Колобок»)
Малюнки: колобок, баба, дід, зайчик, вовк, ведмідь, лисиця, котик.
5 група. Прочитайте назву казки, не читаючи букви Ю, Ш.
КЮУРШОЧЮШКАЮРЯШЮБША («Курочка Ряба»)
Малюнки: курочка, дід, баба, ведмідь, мишка.
6 група. Прочитайте слова навпаки і дізнайтеся назву казки.
ЯЦИСИЛ І ЬЛЕВАРУЖ
Малюнки: зайчик, лисиця, журавель
5) Перевірка роботи груп.
(Вчитель вивішує малюнки «зайвих» казкових героїв на дошку)
6) Складання характеристики казковим героям.
- Які ці герої? Дайте їм характеристику, використовуючи слова.
ЗЛИЙ
ВАЙЛУВАТИЙ
ХИТРА
БОЯЗКИЙ
СМІЛИВИЙ
СПРИТНА
СЛАБКИЙ
НЕЗГРАБНИЙ
СИЛЬНИЙ
Фізкульхвилинка
(Вчитель одягає на руку ляльку зайчика)
- З одним із героїв зробимо фізкультхвилинку.
Вийшли діти у лісок,
Заглянули за дубок.
Побачили зайчика,
Поманили пальчиком:
«Зайчик, зайчик, пострибай,
Свої лапки виставляй!»
Почав заєць танцювати,
Малих діток забавляти.
Разом з зайчиком скоріше
Потанцюєм веселіше.
ІV. Розширення читацького кругозору.
- Ой, діти, від кого це зайчик утікає?
Лисиця (дитина в масці) : Я – Лисичка, я – сестричка.
Хитрувати маю звичку.
Загубила свою казку,
Підкажіть мені, будь ласка.
- Діти, в яких українських народних казках, що ви читали вдома, зустрічається лисиця?
- Та є ще одна українська народна казка, де головним героєм є лисичка.
1) Робота над «зашифровкою».
ИЛСЧАКУСДЯ
ООООООО - ООООО
- Хто такий суддя? Заглянемо до тлумачного словничка.
- Яким має бути суддя?
- Чи буде наша лисичка такою, вам цікаво дізнатися?
2) Слухання казки.
- Яких ще героїв зустріли?
- Що знайшли двоє котиків?
- Що вирішили зробити?
- Чи зуміли вони поділити сир порівну?
- Хто їм допоміг ділити сир?
Що залишила лисичка котикам?
-За що лисичка з’їла так багато сиру?
3) Складання характеристики героїв.
- Якими ж виявилися двоє котиків, а лисичка?
- Допишемо правильне закінчення.
Хитр..
Довірлив..
Нерозумн…
Вперт..
Несправедлив..
4) Вправа «Займи позицію»
(На столі у кожного учня кружечки зеленого і червоного кольору)
- Діти, підніміть червоний кружечок, хто з вас вважає, що лисичка вчинила несправедливо, а зелений ті, хто вважає, що справедливо.
5) Визначення головної думки казки.
- Хто з вас був ближче до головної думки казки, підкаже правильно прочитане прислів’я.
- Завдання: прочитайте прислів’я, не читаючи слово «сир»
ПОКИСИРДУРНІСИРСВАРИЛИСЯСИР,РОЗУМНІСИРПОЖИВИЛИСЯ.
5) Гра «Я молодець, у казки інший кінець»
V. Підсумок уроку.
- В який чарівний світ ми сьогодні здійснювали подорож?
- Яка українська народна казка є вашою улюбленою?
1) Гра «Мікрофон»
(Учні по черзі беруть у руки мікрофон, і розповідають, яка казка є улюбленою, заповнюючи виставку книг)
2) Аналіз виставки книг.
- Діти, яка книга із запропонованих на виставці, вас зацікавила? Яку б хотіли прочитати?
Урок наш пора завершувати.
Що залишається сказати?
Мабуть, усім вам зрозуміло,
Що читати треба вміло.
Бо казки – найкраще діло –
В них багато є добра.
То ж читайте дітвора.