Конспект нестандартного уроку з української мови в 4 класі. Урок-КВК з використанням тестових та інтерактивних вправ, вправ для розвитку критичного мислення, парної та групової роботи.
Урок-КВК
Тема уроку. Узагальнення і закріплення вивченого матеріалу про дієслово.
Мета. Повторити і поглибити знання учнів про дієслово; удосконалювати вміння розпізнавати дієслова серед інших частин мови; розвивати усне і писемне мовлення, пам’ять, критичне мислення; виховувати відповідальність, самостійність, інтерес до рідної мови.
Хід уроку.
І. Повідомлення теми і мети уроку.
ІІ. Фронтальне опитування
Конкурс «Розминка» (12 балів)
Тести
А називає предмет
Б називає дію предмета
В називає ознаку предмета
А м’яч, реп’ях, м’ята;
Б високий, стрункий, довгий
В жити, працює, буде мріяти
А підметом Б присудком В другорядним членом речення
А іменником; Б прикметником; В числівником.
А тільки теперішнього і майбутнього часу;
Б минулого часу;
В минулого, теперішнього і майбутнього часу.
А минулий час дієслова; Б майбутній час дієслова;
В неозначена форма дієслова.
А разом; Б окремо; В через риску.
А прикметником і закінченням; Б питанням;
В іменником, з яким воно пов’язане за змістом, питанням та закінченням.
А іменника; Б прикметника; В особового займенника і питання.
А Краще добре робити, ніж погано говорити.
Б Я навчаюся в четвертому класі.
В Ми охороняємо ліс і все живе у ньому.
А у минулому
Б у теперішньому
В у майбутньому
А у чоловічому
Б у жіночому
В у середньому
ІІІ. Розпізнавання дієслів в тексті. Часові форми дієслів. Добір неозначеної форми до дієслів, поданих в інших формах. (Робота в групах.)
Конкурс «Мандрівка в часі» (8 балів)
Завдання 1 (1 бал)
1 |
|
2 |
|
3 |
|
Встановити відповідність між дієсловами та їх часовими формами.
А співають, дзюрчить
Б фарбуватиму, буду пам’ятати
В пожовкло, дзвеніла
Завдання 2 (7 балів)
Прочитати текст. Знайти і виписати дієслова, визначити їх час.
Зустрівся кіт з лисицею та й думає: «Кажуть люди, що вона дуже хитра і світ добре знає. Треба з нею познайомитися, щоб дечому навчитися та й розуму від неї набратися.
ІІІ. Правопис особових закінчень дієслів.
Конкурс «Правописець» (13 балів)
Завдання 1 « Граматичний марафон» (10 балів)
Учні в групах розподіляють ролі: писар, диктор, коректор.
На плакаті (з протилежної частини дошки, закритої від класу) написані дієслова з пропущеними буквами. Диктор намагається запам’ятати якомога більше слів, повертається в групу і диктує їх писарю. Потім знову йде до дошки… поки не будуть записані усі слова. По виконанню роботи коректор перевіряє написане.
Вставити пропущені букви. Визначити особу і число дієслів.
Пиш…ш ( ), танцю…те, весел…мося, співа…те, умива…мося, сид…мо, біга…те, слав…ш, кос…те, дару…мо.
Завдання для капітанів (3 бали)
До схем дібрати слова на тему «Школа», визначити їх особу і число. Дібрати до кожного дієслова початкову форму.
ю, ємо, єте, иш, ать, є.
ІV. Визначення роду дієслів минулого часу.
Конкурс «Родовід» (8 балів)
Підкреслити в тексті дієслова минулого часу. Визначити рід дієслів.
Була рання весна. В небі світило веселе сонце. Холодний вітерець шелестів молодим листям придорожніх беріз. У вишині пливли білі стрічки перистих хмар і чулося журавлине курликання. Ліс гомонів. Причепурилася берізка. Тільки дуби ще стояли задумливі.
V. Творча робота
Конкурс «Капітанів» (5 балів)
Завдання. Скласти текст з деформованих речень.
Дописати кінцівку, давши відповідь на питання: «Чому діти так вчинили?».
Завдання для інших членів групи. (3 бали)
Записати текст, замінивши дієслова теперішнього часу дієсловами минулого.
Сонце пробивається крізь хмари. Воно зігріває маленьких горобчиків, що синіють від холоду. Пташки ніжаться на сонечку і від щастя так цвірінькають, що аж небо привітно посміхається.
VІ. Підведення підсумків. Нагородження команд переможців.
Додаток
Команда __________________________
Конкурс «Розминка»
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12
Конкурс «Мандрівка в часі»
Завдання 1
1 |
|
2 |
|
3 |
|
Встановити відповідність між дієсловами та їх часовими формами.
А співають, дзюрчить
Б фарбуватиму, буду пам’ятати
В пожовкло, дзвеніла
Завдання 2
Прочитати текст. Знайти і виписати дієслова, визначити їх час.
Зустрівся кіт з лисицею та й думає: «Кажуть люди, що вона дуже хитра і світ добре знає. Треба з нею познайомитися, щоб дечому навчитися та й розуму від неї набратися.
Конкурс «Правописець»
«Граматичний марафон»
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Конкурс «Родовід»
Підкреслити в тексті дієслова минулого часу. Визначити рід дієслів.
Була рання весна. В небі світило веселе сонце. Холодний вітерець шелестів молодим листям придорожніх беріз. У вишині пливли білі стрічки перистих хмар і чулося журавлине курликання. Ліс гомонів. Причепурилася берізка. Тільки дуби ще стояли задумливі.
Творчий конкурс
Записати текст, замінивши дієслова теперішнього часу дієсловами минулого.
Сонце пробивається крізь хмари. Воно зігріває маленьких горобчиків, що синіють від холоду. Пташки ніжаться на сонечку і від щастя так цвірінькають, що аж небо привітно посміхається.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________