Цей урок передбачає розвиток навичок писемного мовлення, п саме опис зовнішності людини. Згідно календарного плану урок передбачає прооведення ближче до Міжнародного жіночого дня 8 березня.
Тема: Моя мама на весну схожа. Складання тексту – опису зовнішності людини за запитаннями. (письмово)
Мета: : збагачення усного та писемного мовлення школярів шляхом підбору певних вправ; розвивати зв’язне мовлення, мислення, швидкість реакції під час відповіді на запитання, уміння логічно будувати думки; виховувати навички самостійності у виконанні роботи, яка вимагає послідовності певних дій, не порушуючи інструкцій.
виховувати шанобливе ставлення до рідних та близьких.
Обладнання: роздатковий матеріал (слова вірша, картки для самостійної роботи, деформовані прислів’я), магнітофон,
Хід уроку
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно й гарно,
І виконувати те,
Про що мова зараз йде.
а) Робота в парі. Виразне читання вірша учнями.
Весна і мама
Березень. Подув ласкавий вітер. Розчхався коник кольоровий,
Засиніли оченята квітом. А весна сказала : - На здоровя
Котики муркочуть на вербичці, Якось я спитала у весни:
І не спиться під снігами річці. – Ти чому приходиш, поясни?
І ведмедик вже не хоче спати І весна сказала прямо:
Там, під снігом, у ведмежій хаті. – Поспішаю я на свято Мами!
Він штовхає маму волохату: Поспішають квіти проростати
- Вже весна, мамуню. Поспішають журавлі вертати,
Можна встати? Поспішає сонечко теплішать,
І малому проліску не спиться, Поспішають діти розумнішать
Поспішає пролісок родиться: В Африці далекій , пам’ятаю,
- Ой, матусю, кучугура тане. Говорив мені премудрий слон,
Вже весна! Хутчіше проростаймо! Що якби на світі мам не стало,
І листочку в брунечці обридло, То й весни б на світі не було!
В бруньці нічогісінько не видно. Ще сказав: - Ви помічали, може,
Він товчеться в бруньці і бормоче, Кожна мама із весною схожа?
Він на волю, непосида, хоче. І відкрив мені він таємницю,
Знову закрутились каруселі, Що весна із мамою сестриці.
Засурмили коники веселі.
(І.Жиленко)
б)Бесіда за змістом вірша:
- Прокоментувати заголовок.
- Чому природа так радіє приходу весни?
- Чому Весна так поспішає до нас у гості?
- Яку таємницю розкрив премудрий слон?
в) Вправа «Хто більше?» (за 1хв запише слів-прикметників, які надаватимуть образності, яскравості, пестливості слову «мама». Учень, який записав більше всіх слів озвучує ланцюжок перед класом.)
3. Мотивація навчальної діяльності учнів.
а) Робота у парах. (Згідно жеребкування діти обирають запропоновані завдання)
1. Вправа «Деформовані прислів’я (приказки)» (Відновити зміст твору)
2. Визначити тему ти мету твору.
завдання:
1)й яка дуб, така й Який бочка , мати, дочка. такий
2) а матері Дитя в болить. плаче, серце
3) пісня, мати якою Найдорожча з колисала.
(Відповіді:
Яка мати, така й дочка.
б) – У нас у класі теж є майбутні мами. А чи зможуть вони заспівати колисанку.
(Дівчатка виконують українську народну колискову пісню «Ой, ходить сон коло вікон…»)
в) Повідомлення теми та мети уроку:
- Сьогодні ми з вами продовжимо роботу з вдосконалення навичок опису зовнішності людини. Ми уже виконували таку роботу, проте робили ми це за репродукцією картини та описували зовнішність козака, де ми прийшли до висновку, що іноді зовнішнє може й у якісь-то мірі відтворювати внутрішній світ людини.
4. Робота над темою уроку:
а) Вправа «Припущення» (Про яку частину тіла людини можна вжити такі порівняння)
як, мед, сонечко, вишні, тополя, шнурочки, намистинки, дубочок, ниточки, яблучко, берізка, змійки.
б) Ще раз згадаймо про вимоги до написання творів (виставляється таблиця)
пам’ятка «Як писати твір»
1.Добре обдумай тему.
2. Визнач мету та намагайся її розкрити.
3.Склади план.
4 Напиши вступ, який би доречно розпочинав тему.
5 Дотримуйся пропорційності та не пиши зайвого.
6. Наприкінці твору зроби загальний висновок, зумовлений змістом роботи
7 Правильно і грамотно висловлюй свою думку
8. Пиши грамотно.
в) Самостійна робота (робота за карткою)
Картка
Користуючись планом та допоміжною карткою, письмово дай відповіді на запитання.
План
1.Яка форма обличчя?
2. Яке у мами волосся?
3. Які очі?
4. Який ніс?
5. Які у мами вуха?
6. Який лоб?
7. У що мама вдягнена?
8. Чим полюбляє займатися?
9. Який у мами переважає настрій?
10. Як ставишся до мами?
Допоміжний матеріал:
Заголовки |
Опорні слова (обрати потрібні) |
1. Форма обличчя |
Кругле, видовжене, овальне, квадратне. |
2. Волосся: колір; довжина; Інші деталі; |
чорне каштанове, русяве, біле, сиве; довге , коротке, відсутнє; приколки, очіпок, бантик, оселедець, шапка, хустка тощо. |
3. Очі колір; настрій; |
Блакитні , карі, зелені, сірі; Впевненість, гнів, смуток, жаль, радість, невпевненість.
|
4. Ніс |
Прямий, кирпатий, з горбинкою |
5. Вуха |
Великі, маленькі, (можна вказати інші деталі) |
6. Лоб |
Високий, низький, відкритий, закритий. |
7. Інші прикмети |
Вуса (які?), борода (яка?), шрами, родинки тощо. |
г)перенесення робіт з чернетки у робочий зошит.
5.Підсумок уроку:
а) Колективна робота (Малювання кольоровою крейдою на дошці портрет «Моя мама на весну схожа». Учні ланцюжком, один за одним , малюють по одній деталі)
б)Декламування вірша учнем класу К.Перелісної «Уклонюся»
6. Домашнє завдання: написати привітання матусі із світом 8 березня.(І група учнів), створити ідеальне обличчя за вирізками частин голови з газет, журналів , тільки овал обличчя намалювати (ІІ група)