Вдoсконалювати нaвички прaвильного, вирaзного та швидкoго читaння; рoзвивати вмiння інсценізувaти кaзку; формувати вміння правильно висловлювати свої думки; навчати давати характеристику героїв казки; удосконалювати навички читання,діалогічне мовлення; розвивати увагу, пам'ять, швидкість та чіткість мовлення; вихoвувати любoв до прaці та шaнобливе віднoшення до людeй прaці.
Тема уроку « Легкий хліб ». Білоруська народна казка.
Мета: Вдoсконалювати нaвички прaвильного, вирaзного та швидкoго читaння; рoзвивати вмiння інсценізувaти кaзку; формувати вміння правильно висловлювати свої думки; навчати давати характеристику героїв казки; удосконалювати навички читання,діалогічне мовлення; розвивати увагу, пам'ять, швидкість та чіткість мовлення; вихoвувати любoв до прaці та шaнобливе віднoшення до людeй прaці.
Обладнання: Колоски, малюнки героїв, ілюстрації, презентація
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І Психологічна настанова.
Тож часу уже не гаймо
Тихенько сідаймо
Працювати починаймо!!
ІІ. Артикуляційні вправи
Сьогодні у нас незвичайний урок, і тому я хочу, щоб ви прочитали девіз уроку(Слайд)
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитися, а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати.
Мовленнєва розминка.
2.1. Давайте з вами налаштуємось на урок і почнемо з мовної розминки.(Слайд)
- Пригадайте, діти, вмить, як пшениченька шумить? (шу-шу-шу)
Як в гаю струмок дзвенить? (дзюр-дзюр-дзюр)
Як джміль в саду бринить? (джу-джу-джу)
Як шумлять у птаха крила? (шух-шух-шух)
В морі синьому вітрила? (фу-у-у—фу-у-у—фу-у-у)
А тепер підготуємо наш язичок до читання.
2.2 Скоромовка.( слайд)
На печі, на печі
Смачні гарячі калачі.
Хочеш їсти калачі,
Не лежи на печі.
А) Читання дощиком, дощем, ливнем , грозою.
Б) читання в зворотному напрямі
В) читання на одному диханні
ІІІ Актуалізація системи опорних знань та вмінь
В цій дивній країні живуть чудеса,
І все там чарівне й повсюди – краса.
Тепер поміркуйте й вгадайте, будь ласка,
Яка це країна? Вгадали? Це …( казка)
Отож сідайте рівненько, і знову вирушаємо у країну казок (Слайд)
Ми з вами потрапили у чарівну країну яка зветься як?....Казка
.-Скажіть, а що ж таке казка?
Казка – це народний або літературний твір про вигадані або фантастичні історіі.
- які бувають казки? Хто їх автор?
Бувають казки народні і літературні. Авторами народних казок є нород, а літературних - автор
На минулому уроці ми з вами читали яку казку?
Ш. Перевірка домашнього завдання
-Що було додому?
Переказ казки за малюнками.
Читання казки в особах
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Бачу ви гарно знаєте казку .Молодці!
Скажіть з казками якого народу ми з вами познайомились?
-Сьогодні ми з вами продовжуємо вивчати розділ Казки Народів Європи».
4.1. Повідомлення теми і мети уроку
Познайомимось ще з однією казкою, яку склав білоруський народ. Дітки з довідкового бюро нам приготували відомості про Білорусь.
Факт 1. Столиця Білорусії – Мінськ. У Білорусі дві державних мови, Білоруська та Російська. Проте рідною мовою майже ніхто не розмовляє.
Факт 2. У Білорусі знаходиться найбільший древній ліс у Європі. Це Біловезька пуща, у якому нараховується майже 2 тисячі дерев великанів.
Факт 3. Усі гроші у Білорусі зроблені з паперу. Монети – відсутні.
Факт 4. У Білорусі немає гір.
Факт 5 : Вважається, що картопля символ Білорусії. Саме тому в розмовній мові їх часто називають Бульбаші.
Відгадавши загадку ви здогадаєтесь хто ж буде головним героєм казки
Ходить хмуро між дубами,
Хижо клацає зубами.
Весь, як є, — жорстока лють,
Очі так її і ллють.
Зачаївся ось, примовк —
Грізний звір цей, звісно... (вовк).
Хоч не солодкий,
Та дуже смачний,
Хоч сам маленький,
Проте дорогий.
Сядемо обідати –
Він на столі.
Люблять його
І дорослі, й малі.
(хліб)
4.2. Гра «передбачення» Поміркуйте, про що буде йти мова в казці?
Ми з вами прочитаємо казку , яка має назву «Легкий хліб»
4.3 Робота над казкою
4.4.Читання казки вчителем.
-Уважно слухайте і скажете ,хто ж головний герой казки?
4.5. Читання казки дітьми знаходячи невідомі слова вголос
Небо - земля
4.6 Словникова робота (Слайд)
4.7. Бесіда за змістом казки.
-Де відпочивав косар?
-Хто до нього вийшов?
-Що вовк просив у косаря?
-Чи згодився вовк так довго чекати?
-А куди відіслав косар вовка?
-Чи сподобавсь вовкові легкий хліб? Чому?
Фізкультхвилинка
4.8 .вибіркове читання
Де відпочивав косар?
-Хто до нього вийшов? Яким він був? Прочитати.
-Що попросив вовк у косаря?
-Чи сподобалися вовкові пояснення косаря, як отримати хліб?
-Чому ? Прочитати.
-Куди відіслав косар вовка? Навіщо?
4.9. Аналіз прочитаного.
Чи вдалося сіроманцеві знайти легкий хліб?
- Чи покуштував «легкого хліба» вовк?
Чи був він для нього легким?
- Що в казці означає вислів «легкий хліб»?
- Порівняйте значення таких висловів : «легка пір’їна», «легка задача», «легкий хліб».
- Що ви помітили?
4.10. Гра «Слідопити»
Робота в групах
— Скільки разів у тексті зустрічається слово?
2-га група — косар;3
3-тя група — хліб.10
4.11. Гра «Склади прислів я»
4.12. Гра «Блискавка»
Завдання: розмістити слова у тому порядку, у якому їх розміщено у казці, показуючи довгий шлях хліба до столу.
Зорати, заборонувати, посіяти, зійде, перезимує, виросте, закрасує, наливатиметься, достигатиме.(Картки)
V. Підсумок уроку
— Чого вчить нас ця казка?
— Якою є її головна думка?
- Чи легко хліб приходить до столу
— Чи може бути хліб «легким»?
Правила про хліб
Побачиш хліб, підніми, очисти від пилу, віддай пташкам.
Якщо людина попросила в тебе хліба – переламай шматок навпіл.
Твої батьки дали тобі перший хліб. Твій обов’язок – дати їм останній.
Не топчи хліба, не гордуй ним, не кидай недоїденого.
VI. Домашнє завдання
Переказувати казку, намалювати малюнки.
1