Урок "Літературна вікторина"

Про матеріал

Мета:Перевірити вміння дітей аналізувати твори,дійових осіб,

розширити читацький кругозір;

Розвивати аналітико-синтетичні вміння, зв'язне мовлення, увагу;

Виховувати повагу до книги, спонукати більше читати,

дізнаватися про світ з книжок .

Перегляд файлу

            Літературна вікторина

 

Мета:  Перевірити вміння дітей аналізувати твори,  дійових осіб,

             розширити читацький кругозір;

             Розвивати аналітико-синтетичні вміння, зв’язне мовлення, увагу;

             Виховувати повагу до книги, спонукати більше  читати,

              дізнаватися про світ з книжок .

 

                                                      « Читання – це віконце, через яке діти

                                                            бачать світ і самих себе.»

                                                                                         В. О. Сухомлинський

                                           Хід заходу

 

Вчитель: Дорогі друзі перед нашим святом хочу загадати вам загадку.

                                  Дуже я потрібна всім:

                                   І дорослим, і малим.

                                   Всіх я розуму учу,

                                  А сама завжди мовчу   (книга).

Дорогі всі діти наші!

В нас сьогодні книжки свято!

Разом будем відзначати,

Книгу – друга  шанувати.

  • Як ви здогадалися, на нашому святі в центрі уваги буде книга.

 

Королева Книга. -  Ну ось ми і зустрілися, мої маленькі друзі. Рада вас вітати у своєму Царстві. Огляньте мої володіння, поближче ознайомтесь із його мешканцями. Куди б ви не пішли, скрізь з вами будуть друзі — книги. Надіюсь, що у вас, діти, велике бажання ближче познайомитись зі мною і всіма жителями нашого книжкового царства. А їх у нас багато. Це герої книжок: барон Мюнхаузен і капітан Немо, Мушкетери і старий Хоттабич,  добрий Буратіно і Колобок  і Івасик Телесик.

Вчитель:   - Дорогі діти, хто з вас не любить книжок? Книжок, у яких багато барвистих малюнків, гарних розповідей. Розкриєш першу ліпшу сторінку — опинишся у далекій казковій країні. А в тій країні живуть добрі та кумедні веселі маленькі чоловічки чи просто твої однолітки. Ростуть там велетенські ріпки, такі, що цілий гурт їх із землі не вирве. Відважні герої б'ються там за правду з лютим ворогом.                                                                                             І сьогодні на нашій вікторині  ми і перевіримо на скільки ви любите читати.

І гейм:

Відгадай казкового героя

Він звірят усіх лікує,
Від холери їх рятує.
Вилікує він за мить
Все, що в звірів заболить.                                  ( Айболить)

 

Сидить він на печі

Та їсть калачі,

Тут лисичка прибігає,

Мерщій його хапає.

Біжить котик рятувати,

У лисиці забирати.                                              ( Півник )

 

Сидить дівчина в корзині
На ведмежій дужій спині.
А чому ж вона  сховалась,
До ведмедя не призналась?                               ( Маша)    

 

На городі виростала,
Сили набирала,
Непомітно, дуже швидко,
Великою стала.
Став тут дід усіх гукати
Та красуню рвати.
А цю казку, діти ви
Встигли відгадати?                                                 ( Ріпка)

 

В зайця хатку відібрала.
Всі козу ту виганяли,
Рак козуню ущипнув,
Зайцю хатку повернув.                                   ( Коза – дереза )

 

Він веселий і не злобний,
Цей хороший дивачок.
З ним господар, хлопчик Робін,
І товариш — П'ятачок.
До прогулянок він ласий,
Є на мед чутливий нюх,
Зветься плюшевий ведмедик,
Всім відомо, ...                                                    ( Вінні Пух )

 

Ой, набридло на віконці
Все на сонечку сидіть.
Я візьму і покочуся,
Щоб побачити весь світ.                                    ( Колобок )

Працювала я у хатці,
Танцювала у палаці,
Є така у мене звичка –
Десь губити черевички.
                                                                             ( Попелюшка )

 

 

ІІ гейм

 Гра « Підбери риму»

  А яка зима буває

 Скаже той, хто добре …   ЗНАЄ.

 Чи ж вона буває ніжна?

 Ні! Холодна й …        БІЛОСНІЖНА!

 

 Так. Холодна, вітер віє,

 І від снігу все …         БІЛІЄ.

 В небі темна хмара висне,

 Іноді мороз аж …      ТИСНЕ,

 

 Чудеса на склі малює,

 На річках мости …      БУДУЄ,

 Не прості, а льодяні,

 Дуже гарні, мов…        СКЛЯНІ.

 

 Під ногами сніг рипить,

 Звір від холоду …       ТРЕМТИТЬ.

 Є хурделиця, природно.

 Є метелиця…             ХОЛОДНА.
 

ІІІ гейм

Тестування

  1. Час обговорення в команді- 30 секунд.

Персонаж- це

а)  український народний співець, виконавець дум, історичних  та інших пісень;

 б) той,хто написав художній чи публіцистичний твір, зробив проект чи винахід;

в) дійова особа, яка змальована автором  у творі;

Гумореска- це

а)  невеликий художній твір, який розповідає про життя людей;

б)  твір, який змальовує трагічні події;

 в) художній твір, який має комічний зміст, розповідає про смішні пригоди;

Загадка- це

а) жартівливі вислови, складені із складних для швидкої вимови слів;

б) твір усної творчості, який має прихований зміст, примушує нас замислитись, впізнати, відгадати ;

в) твір, який має повчальний зміст;

Міф-це

а) перекази про незрозумілі явища природи,історичні події, про богів, духів, героїв, які брали участь у створенні світу;

 б) загальна назва драматичного твору будь-якого жанру, призначеного для вистави на сцені;

в) твір усної народної творчості про історичні події;

Казка-це

а)  вид усної народної творчості про героїчні битви;

 б) вид усної народної творчості про вигадані, фантастичні події;

в) один із прозових жанрів , близьких до оповідання.

Легенда-це

а) твір про істот, предмети, які потрібно відгадати;

 б) короткі влучні вислови  повчального характеру;

в) твір-переказ про події, факти, людей, оповитий казковістю.

Відповіді:

  1. в
  2. в
  3. б
  4. а
  5. б
  6. в

 

 

  1. Розрізнити фольклорні твори за жанрами.

 

  1. Ходить квочка коло кілочка, водить діток коло квіток.

                                                                               (Скоромовка)

  1. Восени і горобець багатий.                                      (Приказка)

     3.   Личенько рябе, що ж воно таке?                            (Загадка)

      4. Спи, дитино, бо покину,
           Сама піду по калину,
           Наламаю калиноньки

           Та й покладу в головоньки.                                           (Колискова пісня)

     5. Пізній листопад - до суворої і затяжної зими.          (Прикмета)

     6. Турки, турки, турченя.
           Сіло, впало на коня.

           А коничок вороний, вороний,

           А наш Юрчик ще малий, ще малий.                         (Забавлянка)

    7. А Петро-репетро,
           Куряча головка,
            Не боїться ні сови,
            Ні сірого вовка.                                                            (Прозивалка)

      8. Сидить жаба під корчем,
          Зачинає рити.

           А хто її порушає,

           Той буде жмурити.                                                         (Лічилки)

 

  9. Ходи, ходи, дощику,
           Зварим тобі борщику.
           Зварим тобі галушок
           Та виллємо на пісок.                                                   (Закличка)

    10. Щедрівочка щедрувала,
           До віконця припадала:

           Чи ти, тітко, наварила ?

           Чи ти, тітко, напекла ?

           Неси мені до вікна.                                                    (Щедрівка)

    11. Мудрим ніхто не вродився, а навчився.                 (Прислівя)

    12. «Колись був у Києві князь. І був коло Києва змій. Щороку посилали

           цьому змієві дань».                                                  (Казка)

 

ІV гейм

Літературні казки

Потрібно відгадати автора літературної казки та назву казки. Час обговорення в команді – 30 секунд.

      Гра «З якої це казки? Хто автор?»

  1. -Копають, копають, та Лисиці швидко наскучила чесна праця. Нібито копає, а сама думає, як би то вихопитися та в корчі медку полизати. Ось у недалекому болоті поміж тростиною загукав Гук.

                                                       (« Лисичка-кума» Іван Франко)

 

  1. -Він народився сонячного ранку в капусті на городі баби Горобчихи, стара хата якої притулилася край села Великі Диваки попід самісіньким Казковим Лісом. Коли бабуся вийшла з хати, він уже сидів на великій капустині, метляв ногами й намагався перекричати півнів.

                                                             ( « Жевжик» Всеволод Нестайко)

  1. -Співак від сорому зірвався з гілки і, не озираючись, майнув у рідний ліс. Ніколи він не чув про таку ганьбу! Але й серед своїх йому не полегшало. Виявилося, що однолітки його теж виросли, і кожний по-своєму співає тепер краще, ніж хвалене Солов’ятко.

                                    ( « Як Солов’ятко вскочило у біду» Юрій Ярмиш)

  1. -Цей собака колись товаришував з одним хлопчиком. Той хлопчик був дуже жорстокий. Він бив собаку палицею, стріляв у нього з рогатки. Терпів-терпів образи собака, а потім терпець йому увірвався, і покинув він свого кривдника.

                                ( « Хлопчик Валь» Михайло Слабошпицький)

 

Поезія

Гра « АБО- АБО»

Впізнайте і назвіть або автора або назву твору .

 

 На зеленому горбочку,

 у вишневому садочку,

 притулилася хатинка,

 мов маленькая дитинка…                «На зеленому горбочку» Л.Українка

 

Раз я взувся в чобітки,

одягнувся в кожушинку,

сам запрягся в саночки

 і поїхав по ялинку.                                   «Ялинка» О. Олесь

 

…Світає,

край неба палає,

соловейко в темнім гаї

сонце зустрічає.                                      «Світає..» Т.Шевченко  

 

Дрімають села, Ясно ще

Осіннє сонце сяє,

Та холодом осіннім вже

В повітрі потягає.                                « Дрімають села»     Іван Франко

 

V гейм

Усна народна творчість

1 завдання

Гра « Хто перший»  (продовж  прислів’я)

Перевагу матиме та команда, яка першою даватиме сигнал про відповідь.

 

  1. Умій сказати                                            умій і змовчати
  2. Все добре переймай                                а злого-уникай
  3. Нових друзів наживай,                           а старих не забувай
  4. Нащо й клад,                                            якщо у сім'ї лад
  5. Не поговоривши з головою                    не берись руками 
  6. Вік живи — ...                                           вік учись
  7. Хто багато читає,...                                    той багато знає
  8. Золото добувають із землі, а знання —...        з книг
  9. Книга —...                                                дзеркало життя
  10. Здобудеш освіту —...                            побачиш більше світу.

 

 2 завдання

Словникова робота

 Назви правильно предмет.

 По перших літерах слів визнач словникові слова.

Максимальна кількість балів- 5

 

C:\Documents and Settings\User\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.Word\код.jpg    C:\Documents and Settings\User\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.Word\код.jpg

C:\Documents and Settings\User\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.Word\код_0001.jpg   C:\Documents and Settings\User\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.Word\код_0002.jpg

(Виразно,читання;  червоний,черговий;  метро,неділя; ґудзик,понеділок)

3 завдання

Скоромовочка

Відшукай скоромовочку за запропонованим лабіринтом – підказкою, прочитай та вивчи її.

Кількість балів – 5

C:\Documents and Settings\User\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.Word\картинка5.jpg

 C:\Documents and Settings\User\Мои документы\картинки\IMG_0002.jpg

 

( 1. «На дворі трава, на траві дрова, не рубай дрова на траві двора»,

2.«Всіх скоромовок не перескоромовиш, не перевискоромовиш»,

3. «Хитру сороку спіймати морока, а на сорок сорок  сорок  морок»,

4. «Босий хлопець сіно косить, роса росить ноги босі».)

 

4 завдання

Гра “Відгадай казку”

 

1. «Давай же, - каже, - мені 12 бочок смоли і 12 возів конопель. Обмотався коноплями, обсмалився смолою добре, взяв булаву таку, що може, в ній пудів десять, та й пішов до змія…»                  («Курило Кожум’яка»).

 

2. «Сподобався вовкові хліб. Вік і каже: - Хотів би я щодня хліб їсти, але де його мені брати? Порадь, чоловіче!»                            Легкий хліб»).


3. “Ближче, ближе, човнику до бережка - це моя матінка снідати принесла! Пливе. Пристав до бережка, наївся, напився, віддав матері рибку, відіпхнув золотий човник срібним весельцем і поплив далі рибку ловить”.

                                                                               (“Івасик - Телесик”)

4. “Зав`язла й лисиця зубами в смолі, ніяк не вирветься. Баба й цього разу дідові сказала, він вкинув у погріб і лисичку. А далі й зайчика - побігайчика отак упіймали”.

                                                                             (“Солом`яний бичок”)

 

5. «Був собі дід Андрушка, а в нього – баба Марушка, а в баби – дочечка Мінка, а в дочки – собачка Фінка, а в собачки киця Варварка, а в киці – вихованка – мишка Сіроманка»                                          («Ріпка»).

 

6.«Пас, пас хлопец аж до вечора, та й став гнати додому. Тільки до воріт догоняти, а дід став на воротях у червоних чоботях та й питає…»

                                                                                     («Коза-Дереза»)

 

7. “Аж ось і спеклись пиріжки, повиймав їх півник, виклав на столі. А мишенята вже й тут. І гукати їх не треба”.

                                                                                                   (“Колосок”)

8. “В одного чоловіка був кіт старий, що вже не здужав і мишей ловити. От хазяїн його взяв та й вивіз у ліс, думає: “Нащо він мені здався, тільки дурно буду годувати, - нехай краще в лісі ходить”.

                                                                                                 (“Пан Коцький”)

 

5 завдання

   «Перетворити загадку на прислів’я»

  •   У вогні не горить, у воді не тоне.              (Правда)

          ( Правда у вогні не горить, у воді не тоне)

  • Мовчить, а  сто дурнів навчить.                      (Книга)

(Книга мовчить, а сто дурнів навчить.)

  • На вагу не зважиш, на базарі не купиш.          (Розум)

(Розум на вагу не зважиш, на базарі не купиш.)

  • Що їсть без зубів?                                             (Совість)

(Совість їсть без зубів.)

  • У світі одна – всім потрібна вона.                    (Батьківщина)

(Батьківщина у світі одна – всім потрібна вона)

  • Не золото, а найдорожче.                                      (Життя)

(Життя не золото , а найдорожче)

 

VI  Підсумок конкурсу

Журі підраховує бали.  Визначається  команда-переможець

 

 

 

 

Завантаження...
docx
Додано
25 березня 2018
Переглядів
2424
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку