Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про літературні казки та
їх авторів, залучати учнів до взаємодії, до прийняття спільних рішень,
удосконалювати навички правильного, виразного читання вголос;
сприяти формуванню соціальної, особистісної компетентності;
розвивати логічне мислення, усне мовлення, уяву;
виховувати доброзичливість у ставленні до товаришів, інтерес до казки.
Тема. Літературної казки дивосвіт. Підсумок за розділом «Літературні казки».
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про літературні казки та
їх авторів, залучати учнів до взаємодії, до прийняття спільних рішень,
удосконалювати навички правильного, виразного читання вголос;
сприяти формуванню соціальної, особистісної компетентності;
розвивати логічне мислення, усне мовлення, уяву;
виховувати доброзичливість у ставленні до товаришів, інтерес до казки.
Завдання: узагальнення та систематизація знань учнів щодо літературних
казок та їх авторів;
стимулювання ініціативи, творчості учнів;
активізування діяльності дітей.
Обладнання: емблеми команд, чарівні палички – бали, скарбнички для
балів, розрізані ілюстрації, кошик з конвертами, картки із завданнями,
музичний запис.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Вступне слово вчителя
– Діти, сьогодні ми проведемо незвичайний урок – КВК. Члени обох команд повинні виконати поставлені перед ними завдання. Відповіді буде оцінювати журі, до складу якого входять батьки та гості, запрошені на урок. У скарбничку кожної команди за правильну відповідь буде опускатися чарівна паличка. Виграє та команда, яка назбирає більшу кількість паличок.
Сьогодні ми не будемо навчатись,
А будемо сьогодні ми змагатись.
Урок ми перетворимо на свято,
І, мабуть, час вже починати.
– Сьогодні змагатимуться дві команди – «Читайлики» і «Всезнайки».
У змаганні той перемагає,
Хто щирих, вірних друзів має.
Тож, пам’ятай про це завжди
І свято дружбу бережи!
Нехай у цьому класі
Бринить веселий сміх,
І щоб команди наші
Потішили нас всіх.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
(На дошці записана тема уроку: «Літературної казки дивосвіт. Підсумок за розділом «Літературні казки». Діти читають.)
– А тепер з’ясуємо, які завдання ставить перед вами сьогоднішній урок. Чого він навчить кожного з вас?
(Учні по черзі читають записи на дошці.)
Цей урок мене навчить:
ІІІ. Привітання команд.
«Читайлики»
І вірші, й оповідання
Ми вивчаєм без турбот.
Де з нами «Всезнайки»,
Там час перемог!
«Всезнайки»
Розв’язуйте складні
Читацькі задачі!
«Читайликам» бравим
Бажаєм удачі!
ІІІ. Конкурси
1. Перший конкурс – «Розминка».
– Кожна команда отримує три загадки.
Завдання.
Відгадати загадки, вказати, в яких творах зустрічаються ці персонажі.
Хитрюга руда
У курник загляда.
(Лисиця)
(І. Франко «Лисичка – кума»)
Він не ходить, а стрибає,
По дворах крихти збирає.
Хто цей сірий стрибунець?
Відгадали? …
(Горобець)
(Леся Українка «Біда навчить»)
У ночі холодній
Ходять голодні
І на весь ліс грізно виють.
Де б їжі дістати,
Здобич спіймати –
Тільки про те і мріють.
(Вовки)
(І. Франко «Лисичка – кума»)
Сторож гарний я, повір,
Не пущу чужих у двір.
(Собака)
(М. Слабошпицький «Хлопчик Валь»)
Хоч сіренькі і малі,
Ідеш – не помічаєш.
Серед усіх птахів землі
Ти їхній спів пізнаєш.
(Соловей)
(Ю. Ярмиш «Як солов’ятко вскочило у біду»)
Ніс гачком, великі очі,
Працювати вдень не хоче.
Каже: «Краще вдень посплю,
Здобич і вночі зловлю».
(Сова)
(Леся Українка «Біда навчить»)
2. Другий конкурс – «Хто швидше?»
Вправа «Трям»
Кожній команді видається розрізана на вісім частин ілюстрація. Треба швидко скласти картинку і назвати, до якого твору зроблена ця ілюстрація.
Додаток 1
(І. Франко «Лисичка – кума»)
Додаток 2
(В. Нестайко «Жевжик»)
3. Третій конкурс – «Предмети».
Учитель демонструє предмети, а команди відповідають з якого вони твору.
Капустина – В. Нестайко «Жевжик».
Зелений вус – М. Слабошпицький «Хлопчик Валь».
Три конопляні зернятка – Леся Українка «Біда навчить».
Глечик з медом – І. Франко «Лисичка – кума».
4. Четвертий конкурс – «Чарівний кошик».
– Послухайте уривки казок, згадайте їх назви, автора.
5. П’ятий конкурс – «Конкурс капітанів».
– Один учень малює словесний портрет героя казки з розділу «Літературні казки», другий відгадує, про кого йдеться, з якого твору і хто автор. Потім міняються ролями.
(Жевжик, В. Нестайко «Жевжик»)
(Собака, М. Слабошпицький «Хлопчик Валь»)
Хвилинка відпочинку.
Учні виконують під музику фізичні вправи.
6. Шостий конкурс – «Інсценізація уривка улюбленої казки».
7. Сьомий конкурс – «Швидко до вершин».
– Команди по черзі відповідають на запитання і піднімаються сходами. Хто перший підніметься до вершини, той і переможе.
«Читайлики»
У якому творі головного героя звуть Гномом?
а) «Біда навчить»;
б) «Хлопчик Валь»;
в) «Жевжик».
«Всезнайки»
Що вирішили посадити на полі Вовк із Лисицею з казки «Лисичка – кума»?
а) огірки;
б) буряки;
в) картоплю.
«Читайлики»
Згадайте казку Ю. Ярмиша «Як солов’ятко вскочило у біду». Хто був учителем у солов’ят?
а) Соловей Дзвінкоголосий;
б) Соловей – розбійник;
в) Соловей Голосистий.
«Всезнайки»
Як називалося село в казці В. Нестайко «Жевжик»?
а) Ранкові Квіти;
б) Чисті Струмки;
в) Великі Диваки.
«Читайлики»
Хто є автором казки «Біда навчить»?
а) Юрій Ярмиш;
б) Леся Українка;
в) Іван Франко.
«Всезнайки»
Чим займалася баба Горобчиха з казки В. Нестайко «Жевжик»?
а) малювала картини;
б) чарувала;
в) садила город.
8. Восьмий конкурс – «Почни творити».
За п’ять хвилин кожна команда повинна скласти твір – міркування на тему «Чи подобаються тобі казки? Чому? ».
9. Дев’ятий конкурс – «Розшифруй запис».
– Роз’єднайте слова і прочитайте виразно вислови.
«Читайлики»
Щонекажіть,анайкращікнижкиусвіті – цеказки! Япрочитавїхбагато! Іскількибнечитав,іщехочеться. Усебжиттячитав! Казкапотрібнакожнійдитині,
бовонавчитьдобру,чесності,любовідолюдей,дотварин,довсьогоживого.
«Всезнайки»
Багатокнижокмичитаємо,
Алевсіказкиполюбляємо,
Добровідзламивідрізняємо,
Героямвказціспівчуваємо.
Всізвірівказцімовумають,
Рослинивнійвсірозмовляють,
Пригодинасзавждичекають,
Доброіправдазлодолають.
ІV. Підбиття підсумків
1. Побудова «Асоціативного куща».
– З чим у вас асоціюється слово казка?
Літературні Народні Перемога добра над злом
Мудрість
Іван Франко Казки
Чарівність
Леся Українка Поради
2. Вправа «Мікрофон».
– Чого вас навчив сьогоднішній урок?
3. Підраховування паличок, які команди назбирали у свої скарбнички під час
конкурсів. Визначення і нагородження переможців.
4. Виставлення балів.
5. Заключне слово вчителя.
Швидко спливають хвилини,
Ось і прощатись пора.
Я на прощання вам зичу
Щастя, здоров’я й добра!
Додаток 1
Додаток 2