Конспект уроку Леся Українка. «Давня казка». Ідея вільної творчості, духовної свободи людини. Проблеми й мотиви.

Про матеріал
Конспект уроку Леся Українка. «Давня казка». Ідея вільної творчості, духовної свободи людини. Проблеми й мотиви. 8 клас
Перегляд файлу

 

Тема уроку. Леся Українка. «Давня казка». Ідея вільної творчості, духовної свободи людини. Проблеми й мотиви.

Мета: продовжити опрацювання ідейно-художнього змісту поеми-казки, зосередити увагу на проблемах, порушених у творі; показати учням розуміння поетесою  ролі митця в суспільстві, служіння музі й народові;

розвивати  в учнів навички роботи з художнім текстом, виразного читання і переказу; уміння школярів логічно мислити, робити висновки, узагальнювати;

виховувати  громадянську позицію, високі моральні якості - щирість, гуманізм.

Методи:

  • пояснювально-ілюстративні (розповідь, бесіда, пояснення);
  • дослідницькі ( робота з пошуком інформації на поставлені ззавдання );
  • інтерактивні («Хмаринка слів», «Загадкова торбинка», «Інформаційне гроно», «Незакінчене речення»  )

Тип уроку: урок поглиблення знань, формування вмінь і навичок.

                                               Хід уроку

І. Організація класу.

(Кожен учень отримує «птаха щастя». На одному з крилець пише, чого очікує від сьогоднішнього уроку)

Оголошення вчителем епіграфу до уроку.

Втратити свободу може лише той, хто не вміє її захищати. 

     Вольтер 

(ОБРАЗ  ВІЛЬНОЇ ЛЮДИНИ ТА ЛЮДИНИ, ЯКА ВТРАТИЛА ВОЛЮ)

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.

  1. Слово вчителя.

Так! Я буду крізь сльози сміятись,

Серед лиха співати пісні,

Без надії таки сподіватись,

Буду жити! Геть думи сумні!

Ці рядки належать перу Лесі Українки — високоосвіченій обдарованій особистості з багатим духовним світом,  високими моральними принципами.  Завдяки силі волі  та залізному характеру вона витримала випробовування долі і могла підвести підсумок: «Зрештою, життя моє не було убогим, і сором було б мені плакатися на нього».

Тож пригадайте, що вам відомо про  життєвий і творчий шлях Лариси Петрівни Косач. А допоможе вам у цьому ось така цікава хмаринка. (Хмаринка слів)

                                     

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

Слово вчителя.

Відомо, що поему «Давня казка» Леся Українка написала в 1893 році. На той час вона була вже зрілим поетом. Твір уперше був опублікований у львівському журналі  «Житіє і слово», а пізніше у другій збірці віршів  Лесі Українки «Думи і мрії».

Запитання та завдання  до учнів  (метод «Загадкова торбинка»)

  • До якого жанру належить твір? (ліро-епічна поема-казка)
  • Які елементи казки є в поемі? ( зачин,  події відбуваються в давноминулі часи, у невідомій країні, головні герої зустрічаються 3 рази)
  • Назвіть головних героїв твору ( поет (співець), лицар Бертольдо). Зачитайте їх портретну характеристику.
  • Сформулюйте тему поеми «Давня казка».
  • Яка ідея твору?
  • Визначте композиційні елементи поеми-казки.

Твір складається з 4 частин.

  1. Експозиція – знайомство з поетом.
  2. Зав’язка – зустріч поета з Бертольдом.
  3. Розвиток дії – Бертольдо закохується, поет допомагає підкорити серце Ізідори. Лицар іде на війну, у тяжку хвилину йому допомагають співці. Після війни Бертольдо-багатий граф.
  4. Кульмінація – конфлікт між Бертольдом і поетом.
  5. Розв'язка – довічне ув'язнення поета, його смерть. «А поетові нащадки слово гостреє гартують»

Складання «Інформаційного грона» до образів поета і Бертольда.

ІV. Виконання завдань Робота з підручником.

Повернімося до епіграфа. Подумайте і дайте відповідь на питання

  • Що є найціннішим у житті для людини? (Відповіді учнів).
  •  Що було головним для поета? (Воля, незалежність, духовна свобода). Підтвердіть свою відповідь рядками з тексту.
  • А для Бертольдо? (cлава, багатство). Учні зачитують рядки з поеми.
  • Як герої ставляться один до одного? ( поет – доброзичливо, Бертольдо – зі зневагою). Зачитайте рядки з поеми
  • Яким є ставлення їх до народу? ( поет поважає народ, а лицар – жорстоко експлуатує). Відповідь аргументуйте рядками з тексту.

Прийом «Незакінчене речення»

Пропоную трохи подискутувати. Поміркуйте і продовжіть речення

  • Для мене свобода – це…

Слово вчителя.

Пройшло більше 120 років з часу написання поеми,  а проблеми, порушені у творі, актуальні й нині. Тож спробуймо їх визначити.

Колективна робота (запис у зошит проблематики твору)

                                      Проблеми і мотиви у творі

  • роль митця в суспільстві
  • служіння музі й народові
  • проблема людського щастя
  • війни заради збагачення

 

                  Проблематика поеми

   Епізоди

   Образи

1. Роль митця в суспільстві

 

 

2. Служіння музі та народові

 

 

3. Проблема людського щастя

 

 

4. Війни заради збагачення

 

 

 

V. Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок.

Слово вчителя.

Кожна епоха має своїх співців. Сьогодні на уроці ми з вами проаналізували поему «Давня казка» і, напевно, кожен із вас зрозумів, що Леся Українка – це той самий співець, якому була не байдужа доля народу. Тож настав час висловити власну думку з цього питання

Завдання: Пригадаймо слова Вольтера, які були епіграфом до нашого уроку. Чи підтримуєте ви його думку?

«Втратити свободу може лише той, хто не вміє її захищати». 

VІ. Підсумок уроку.

Отож повернімося до нашої «пташки щастя». Запишіть, будь ласка, на другому крилі, чи справдилися ваші очікування від сьогоднішнього уроку.

Оцінювання учнів.


VІІ. Домашнє завдання 
Підібрати 8 питань тестового характеру за творчістю Лесі Українки.
*Створити рекламу поемі Лесі Українки «Давня казка».

 

 


 

 

 

 

doc
Додано
15 січня 2020
Переглядів
5134
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку