Конспект уроку "Література рідного краю. Родинно-побутові пісні та балади Миколаївщини"

Про матеріал
Тема уроку: Література рідного краю. Родинно-побутові пісні та балади Миколаївщини Мета: поглибити знання про пісні та балади рідного краю.
Перегляд файлу

Українська література 9 клас

ТЕМА: Література рідного краю. Родинно-побутові пісні та балади Миколаївщини

Мета (формувати компетентності): предметні: читацька: поглибити знання про пісні та балади рідного краю; пошуково-дослідницька: уміння відшуковувати перлини пісенної творчості рідного села, району області; емоційно-ціннісна: виявлення особистого ставлення до фольклорного твору, вміння передавати настрій та враження; здатність працювати в групах, парах; творча: уміння фантазувати, розвивати творчу уяву; ключові: пізнавальна: уміння вчитися; навички пізнавальної діяльності та критичного мислення; комунікативна: навички спілкування в колективі, уміння висловлювати судження; інформаційна: уміння відшукувати різну інформацію в різних джерелах; загальнокультурна: естетичні смаки, світогляд.

Обладнання: збірки народних пісень, відеозаписи та тексти пісень.

Епіграф:

"…Народні пісні для України — все:

 і поезія, й історія, і батьківська могила.

Пісні ці — народний літопис, живий яскравий, с

повнений барв, істини, який розкриває все життя народу".
М. Гоголь

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Вступне слово вчителя

Українська пісня! Хто не був зачарований нею і не згадував її, як своє дитинство, свою юність, своє бажання бути красивим, ніжним, сильним і хоробрим? Українська пісня — одне з найцінніших духовних надбань нашого народу. В пісні знайшли своє відображення характер народу, його доброта, щирість, душевність та весела вдача. В ній проявилися людські мрії, надії, сподівання.

Народні пісні, а особливо родинно-побутові, з якими ми познайомимося на сьогоднішньому уроці, - найбільш поетичні і задушевні твори фольклору, що висвітлюють усі грані життя не стільки зовнішнього, як внутрішнього, потаємного, глибоко особистого. І саме цим вони захоплюють нас, не кажучи вже про те, яку насолоду ми отримуємо, коли слухаємо пісню.

Бесіда

  • Скажіть, як часто ви чуєте народну пісню?
  • Як вирозумієте епіграф уроку?

ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Слово вчителя

«Мені завжди здається,— писала видатна українська поетеса Леся Українка,— що коли де можна побачити вдачу народу, то це скоріше в ліричних піснях». Сьогодні ми познайомимося зі зразками родиино-побутових пісень та балад нашої батьківщини—Миколаївщини.

  1. Робота над піснею «Вийшла заміж я дуже молода»
    1.  Виразне читання тексту пісні «Вийшла заміж я дуже молода»

Вийшла заміж я дуже молода та й завжди я плачу,
/ Бо усе життя для чоловіка нічого не значу. / 2

Що не зроблю я що не скажу я завжди ображає,
Сяка-така ти непутьовая, брудом обливає.

Також знаю я що я не така, що мені робити
/ Пішла б я в світи, та я ж не сама, плакатимуть діти. / 2

Довгі роки вже так прожила я, добра я не знала,
/ Краще б я була все своє життя досі дівувала. / 2

Тепер знаю я життя моє приходить до краю
/ Може господь Бог за муки мої забере до раю. / 2

 

  1.  Робота в групах

І група – описати настрій, який викликає пісня.

ІІ група – описати асоціації, які викликає пісня.

  1. Ідейно-художній аналіз пісні.

Жанр: родинно-побутова пісня про сімейне життя.

Тема: нарікання молодої жінки на нещасливе подружнє життя.

Ідея: оспівування нещасливого кохання.

Художні засоби: інверсія, повтори

  1. Робота над піснею «Світить місяченько на широке поле»
    1.  Перегляд відеозапису

https://www.youtube.com/watch?time_continue=13&v=1sLMlgpOp8U&feature=emb_logo&ab_channel=polyphonyproject.com

Текст

Світить місяченько на широке поле,
/ А на цьому полі Настя льонок поле. / 2

Льон зацвів так синьо, як у Насті очі,
/ Вона його поле з ранку до півночі. / 2

Поле льон синенький, навкруг поглядає,
/ Мав прийти миленький та й чогось немає. / 2

Чекала всю нічку наче сонце сходить,
/ А її миленький досі не приходить. / 2

Сонечко із неба зігріває поле,
/ Настя дожидає, льонок синій поле. / 2


Полола до втоми, сіла спочивати,
/ Десь узявся миленький да й став обнімати. / 2

Не даремно Настя всю нічку чекала,
/ Дождалася того, кого покохала. /2

  1.  «Усне малювання»

І група – намалювати уявний портрет дівчини.

ІІ група – намалювати пейзаж, який виник у вашій уяві при прослуховуванні пісні.

3.3. Ідейно-художній аналіз пісні.

Жанр: родинно-побутова пісня про кохання

Тема: оспівування щирого кохання

Ідея: уславлення вірності закоханих.

Художні засоби: 

Епітет: льон синенький.

Порівняння: льон зацвів так синьо, як у Насті очі.

Повтори: поле, льон, синенький.

Художній паралелізм: Світить місяченько на широке поле, А на цьому полі Настя льонок поле; Сонечко із неба зігріває поле, Настя дожидає, льонок синій поле.

Пестливі слова: місяченько, льонок, синенький, миленький, нічку, сонечко.

  1. Слово вчителя

Балада – жанр усної народної творчості, який є популярний і сьогодні. Сповнені натхненної поетизації краси і душевної величі простої людини, трагічної долі, уболівань за безневинно страченим життям, ці твори з позиції здорової народної моралі засуджують будь-яке насильство й злочин, зраду  наругу.

  1. Робота над баладою «Жила вдова над Дунаєм»
    1. Перегляд відеозапису

https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=DRsCAacQzAw&feature=emb_logo&ab_channel=polyphonyproject.com

Текст

Жила вдова над Дунаєм, одну доньку мала
/ І щоранку у любистку з любов'ю купала. / 2

У любосточку купала, медом напувала,
/ А як стала дорослою, за п'яницю дала. / 2

А п'яниця п'є, гуляє, дома не буває,
/ А як прийде о півночі, б'є та й обзиває. / 2

Не стерпіла вдови донька, пішла до Дунаю
/ Краще візьму, утоплюся чим так жити маю. / 2

Стала вона на камені, навкруг подивилась,
/ З білим світом попрощалась, в Дунаю опинилась. / 2

Дунай тіло покриває, вдова вже шукає
/ І крізь сльози до Дунаю стиха промовляє. / 2

Ой Дунаю, Дунайочку, я ж тебе благаю,
/ Верни мені мою доньку, одну єї маю. / 2

Дунай доньки не поверне, не треба благати,
/ Треба було за п'яницю заміж не давати. / 2

Осталася бідна вдова одинока жити,
/ Тепер буде із Дунаєм щодня говорити. / 2

 

  1.  Ідейно-художній аналіз.

Жанр: балада

Тема: «Жила вдова над Дунаєм, одну доньку мала»

Ідея: засудження матері, яка, віддавши доньку за п’яницю, погубила її.

Художні засоби:

  1. Композиційний аналіз:

Експозиція: Жила вдова над Дунаєм, одну доньку мала

Зав’язка: А як стала дорослою, за п'яницю дала

Кульмінація: Не стерпіла вдови донька, пішла до Дунаю, Краще візьму, утоплюся чим так жити маю.

Розв’язка: Осталася бідна вдова одинока жити.

  1. Проблемне питання
  • Доведіть, що «Жила вдова над Дунаєм» - це балада.

 

  1. Робота над баладою «Тече річенька не величенька»
    1. Виразне читання тексту балади

Тече річенька невеличенька,
Схочу - перескочу,
/ Віддай же мене, моя матінко,
За кого я схочу. / 2

Мати віддавала, ще й наказала:
В гостях не бувати.
/ Бо якщо прийдеш, моя донечко,
То вижену з хати. / 2

Терпіла я рік,терпіла я два,
третій не стерпіла,
/ Перекинулась сивой зозульой,
до роду злетіла. / 2

Прилетіла в сад, в сад зелененький -
Сіла на калині.
/ Та й стала кувать - жалю завдавать,
Всій своїй родині. / 2

 

  1. Ідейно-художній аналіз.

Жанр: балада.

Тема: сум ліричної героїні за рідною домівкою.

Ідея: засудження поведінки матері, яка, віддавши доньку за коханого, заборонила приходити додому в гості.

Художні засоби:

Епітети: річенька невеличенька, сивой зозульой, сад зелененький.

Пестливі слова: річенька, не величенька, матінко, донечко, зелененький.

Гіпербола: Тече річенька невеличенька, Схочу – перескочу.

Метаморфоза: дівчина перетворилася на зозулю.

Образ-символ: зозуля - це символ суму і вдівства, весни і, водночас, нещастя, туги за минулим і страждань.

  1.  Компаративний аналіз
  • Порівняйте балади «Тече річенька невеличенька» Миколаїщини та Чернігівщини

 


Тече річенька невеличенька

Зброшкове (Миколаївська область)

 

Тече річенька невеличенька,
Схочу - перескочу,
/ Віддай же мене, моя матінко,
За кого я схочу. / 2

Мати віддавала, ще й наказала:
В гостях не бувати.
/ Бо якщо прийдеш, моя донечко,
То вижену з хати. / 2

Терпіла я рік,терпіла я два,
третій не стерпіла,
/ Перекинулась сивой зозульой,
до роду злетіла. / 2

Прилетіла в сад, в сад зелененький -
Сіла на калині.
/ Та й стала кувать - жалю завдавать,
Всій своїй родині. / 2

Тече річечка невеличечка

Козацьке (Чернігівська область)

 

Тече річечка невеличечка ‒ скочу-перескочу.
/ ‒ Оддай же мене, моя матінко, за кого я схочу. / 2

Як оддавала, приказувала: "В гостях не бувати.
/ А якщо прийдеш, моя донечко, дак вижену з хати." / 2

Терпіла годок, терпіла другий, третій не стерпіла,
/ Перетворилась сизой зазулей – до роду летіла. / 2

Полем летіла ‒ землю кропила дрибними сльозами,
/ Гаєм летіла ‒ гіллє ламала білими руками. / 2


 

Тече річенька невеличенька

Зброшкове (Миколаївська область)

Тече річечка невеличечка

Козацьке (Чернігівська область)

Відмінне

 

 

Спільне

 

ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Створення сенкану

Народна пісня

Мелодійна, чарівна

Надихає, зачаровує, підносить

Найцінніше духовне надбання нашого народу

Фольклор

  1. Слово вчителя

Народна пісня – це дивовижний скарб, який передають із покоління в покоління. І нам необхідно зберігати і передавати любов до українських народних пісень та балад. Сподіваюсь, що ви зацікавились фольклорною спадщиною нашого рідного краю – Миколаївщини,  і ми мусимо перейняти ці скарби і передати їх прийдешнім поколінням.

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1

 

docx
Додано
21 вересня 2020
Переглядів
4664
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку