Конспект уроку літератури рідного краю. Розглядається творчість Волинського письменника, автора багатьох поетичних збірок, прозових творів для дітей та дорослих, лауреата численних премій - Йосипа Струцюка. Зокрема, повість "Гомін Турового урочища", яка призначена для дітей молодшого шкільного віку.
1
УЛРК №2
Тема. УЛРК. Йосип Струцюк. Повість «Гомін Турового урочища».
Мета:
Тип уроку: урок літератури рідного краю
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Роздавання зошитів.
2. Перевірка відсутніх.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.Бесіда.
- Про творчість якого автора ми з вами говорили минулого уроку?
- Який твір вивчали?
- До якого жанру належить «Лялечка і Мацько?»
2. Перевірка домашнього завдання.
(План 1-5 розділи)
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Минулого разу в нас був урок позакласного читання. Сьогодні УЛРК. Такий тип уроку ми вже мали. Тоді знайомилися із письменницею Надією Гуменюк і її оповіданням «Небокрилка».
Запишіть тему уроку. Йосип Струцюк. Повість «Гомін Турового урочища».
ІV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Якщо ні, то сьогодні ми це зробимо разом.
Йосип Струцюк народився 17 липня 1934 року в селі Стрільці на Холмщині (Польща). 1944 року, коли Йосипу було 10 років, його сім’ю було депортовано до Запорізької обл. Вже через 2 роки після цього, родина переїздить на Волинь у село Глинище Рожищенського району.
Після закінчення педагогічного інституту (тепер це наш університет ім. Лесі Українки), вчителював у Білостоцькій середній школі, був співробітником Колодяжненського краєзнавчого музею-садиби Лесі Українки.
Йосип Струцюк аслужений дiяч мистецтв України. Твори перекладалися польською, бiлоруською, росiйською мовами.
Для дітей Й.Струцюк видав такі поетичні збірки «Бузьків вогонь» (1965), «Гостинець од зайця» (1971), «Я не шевчик і не кравчик» (1973), «Зозулині черевички» (2004), «Лісовий гість» (2005) та ін.; повісті «Гомін Турового урочища», «Романко і Трубач» (1984), «Буб» (1997), збірка оповідань «Помста козацька» (2003), повістей «Пригоди за всілякої погоди» (2012), збірка казок «Крилата квітка» (2004), збірка пісень «Жайвірковий Великдень» (1999). До двотомника («Місячний зайчик» і «Воронько», 2005) увійшли як поетичні, так і прозові твори для дітей. Його твори звучать по радіо, друкувалися в читанках, збірниках, антологіях, зокрема, в Антології української літератури для дітей «Веселка» та Антології «На кручах дняпроускіх» (білоруською мовою).
Й.Струцюк – перший лауреат літературно-мистецької премії ім. А. Кримського, міжнародних літературних премій ім. Б.-Н. Лепкого та ім. Г. Сковороди, премій «Благовіст», ім. П.Куліша, Фонду Т. Шевченка. Він - володар золотої медалі на Московському кінофестивалі (1980), заслужений діяч мистецтв України, почесний громадянин Луцька.
Наприкiнцi життєпису вiн пише: "Не менi оцiнювати свiй доробок. Але я гордий вiд того, що народився (пам'ятайте!) на українськiй землi. I коли виконують славень "Ще не вмерла України i слава, i воля" - я пошепки пророкую: "Якби хтось там не казився - не умре вже Україна!".
Слово вчителя. Сьогодні познайомимося із повістю нашого земляка, письменника – «Гомін турового урочища».
4. Ознайомлення із книжкою, перегляд ілюстрацій.
5. Розповідь змісту повісті вчителем (с. 3-17).
6. Бесіда за змістом почутого.
Слово вчителя. А відповідь на останнє питання ми зараз дізнаємось.
7. Читання тексту учнями.
8. Складання плану до повісті.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Рефлексія.
Продовжіть речення.
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Оскільки наступного разу у нас останнє заняття, кожен може підготувати проект за власним бажанням. Ми вивчили досить велику кількість творів. Пропоную самостійно обрати твір, тему та форму проекту. Усі роботи оціню. Поставлю оцінки, які вплинуть на останню тему, отже, і на семестрову оцінку.