Ковтун Єлізавета 33 пі група
Вступна бесіда до літературної казки «Для чого людині серце»
Підручник за 3 клас Українська мова та читання (Савченко)
Тема уроку Поміркуємо над казкою . А.Дімаров «Для чого людині серце»
Мета уроку: продовжити знайомство дітей з жанром літературної казки;
формувати читацькі компетентності , вчити самостійно визначати завдання уроку, головну думку і персонажів твору, розвивати мову і мислення дітей;
виховувати прагнення робити добро,співчуття до ближнього.
Обладнання і матеріали: підручник «Літературне читання. 3 клас», автор О. Я. Савченко (2020р.). На дошці записані слова, речення, вислови; велике серце із записаною на ньому темою уроку; маленькі сердечка, вирізані із кольорового паперу (для оцінювання учнів); картки для роботи в групі, парі, мікрофон.
Хід уроку
Ⅰ. Організаційний момент :
Вже дзвінок нам дав сигнал
Працювати час настав
Тож і ви часу не гайте,
Працювати починайте.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Пам’ятайте, милі діти,
І хлоп’ята, і дівчата,
Щоб успіхи чудові у навчанні мати,
Треба гарно нам читати.
-Тож першою у нас буде вправа на вдосконалення навичок читання.
ІІІ. Вправи на вдосконалення читацьких навичок
1.ЧИТАННЯ АНАГРАМ
ПЕПОШКАЛЮ, РАБУНОТІ, ВІМАЛЬНА, КОБОКЛО
2.Вправа «Вгадай слова».
-Прочитайте слова на картках.
з _ г _ дк _ л _ ч _ лк _ к _ зк _
пр _ сл _ в’ _ п _ сн _ ск _ р _ м _ вк _
ж _ рт _ м _ р _ лк _
( Усна народна творчість).
-Відгадайте, про який жанр усної народної творчості йдеться мова?
Фольклорний розповідний твір про вигадані, а часто й фантастичні події. Що це?
( Казка )
-Що ви знаєте про казки?( Казки : чарівні , про тварин, літературні, народні)
ІV. Оголошення теми і мети уроку
- Сьогодні у нас незвичайний урок.
У казку сьогодні ми зробимо крок.
Із казкою ми вже стрічались не раз,
І знову вона завітає у клас.
В казках є завжди перешкоди, та знаю:
Для творчих дітей їх ніколи немає.
-Сьогодні на уроці ми попрацюємо над прислів’ями, тестами, опрацюємо нову казку, зробимо висновки, а також знайдемо хвилинку для відпочинку.
-Давайте прочитаємо назву наступного розділу, з творами якого ми будемо далі
працювати.
те ні Лі тур ра ки каз
-Які казки називаються літературними?(Казки, написані автором)
-Подивіться, будь ласка, на виставку книг.
Це все літературні казки. Їх і багато інших книжок ви можете прочитати в нашій
шкільній бібліотеці.
Сьогодні ж ми познайомимося з казкою «Для чого людині серце».
- Ми дізнаємось для чого людині серце, яка різниця між людьми із щирим серцем і безсердечними, на які вчинки здатні такі люди, які риси характеру їм притаманні, будемо аналізувати їх на прикладах із твору.
- Діти, але чарівна скринька розкрила нам не всі свої таємниці. Подивіться, що я в ній ще знайшла. Це ж лист. Давайте прочитаємо його.
Шановні друзі! Запрошую Вас в гості до
чарівного лісу, у мою казкову пригоду.
З повагою Дерев`яний чоловічок.
Вчитель дістає зі скриньки Дерев’яного чоловічка.
- Діти ось до таких чоловічків ми потрапимо сьогодні в гості.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Все життя воно в нас б’ється.
Бува радіє, бува сміється,
Інколи плаче, часом сумує,
Світить, як сонце і всіх нас дивує.
Здогадалися вже, що це?
Це людське гаряче (серце)
Серце - це орган тіла людини. Воно завбільшки, як стиснутий кулачок. Серце – це мотор людини. Воно забезпечує кровообіг. У дорослої людини серце робить 72 удари за хвилину. Воно за хвилину може перекачати від 5 до 30 літрів крові. За день людське серце виробляє таку кількість електричної енергії, що її вистачило б машині, щоб проїхати 32 кілометри. Воно може битися, якщо навіть відокремити його від тіла, до тих пір, поки буде отримувати необхідну кількість кисню.
3.Складання «Асоціативного куща»
- Складіть асоціативний ряд до слова «серце» (душа, доброта, любов, закохані , життя).
-Ви помітили, мабуть, що у завданнях, які ви виконували, часто звучало слово «серце». І це не випадково, адже сьогодні на уроці ми будемо працювати над казкою Анатолія Дімарова «Для чого людині серце». (Відкрити тему)
4. Розповідь про письменника
Дімаров Анатолій Андрійович народився 5 травня 1922р. в м. Миргороді на Полтавщині в учительській сім’ї.
Страшні роки голодомору Анатолій Андрійович пам’ятає ще хлопчиком. Після закінчення середньої школи юнаком був мобілізований до армії. Учасник війни, нагороджений орденами і медалями. Анатолій Дімаров написав кілька захоплюючих книжок для дітей : « Блакитна дитина», «На коні і під конем», «Про хлопчика,який не хотів їсти», « Для чого людині серце», «Друга планета», «Тирлик».
5. Робота за підручником. Розгорніть підручник на сторінці 93.
*Робота над заголовком.
- Прочитайте назву казки. Доведіть, що вона літературна.
- На що схожий заголовок? (На питання)
- Спробуйте відповісти на це запитання? Для чого людині серце (метод Мікрофон»)
6. Читання казки вчителем.
-Діти в казці зустрінуться слова, значення яких можливо вам не знайоме.
7. Словникова робота.
найлютіший назбиралося крижане
ненавидіти вагаючись жевріючі
переборола одноплемінників дошкулити
*Читання колонок слів швидко і правильно. (Разом з вчителем)
*Пояснення значень слів, звертаючи увагу не тільки на тлумачення, але й на наголос у цих словах:
Вагаючись – виявляти нерішучість у чомусь.
Крижане – зроблене з криги, льоду.
Жевріючи – ті, які горять без полум’я, тліють.
Дошкулити – не давати спокою, заважати.
Ринутися – швидко рухатися.
У розпачі – стан сильного душевного болю, безвихідність.
VІ.Фізкультхвилинка
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
VII . Аналіз змісту. Вибіркове читання.
- Де відбулися описані події?
-Хто жив у цьому лісі?
- Прочитайте, чому дерев’яні чоловічки не знали ніяких почуттів?
- Кого вони зустріли у своєму лісі?
- Що їх здивувало у цій звичайній дівчинці?
- Які запитання ставили дівчині дерев’яні чоловічки?
- Як дівчинка пояснила чоловічкові, що таке серце?
- Прочитайте, до кого вона порадила чоловічкові звернутися по серце.?
- Яким було зле серце?
- А серце байдужої людини?
- Прочитайте, яким було серце людини, яка дбала тільки про себе.
- А доброї?
- Як змінилося життя дерев’яного чоловічка, коли лікар вклав йому серце доброї
людини? Прочитайте.
- Кого знайшли дерев’яні чоловічки взимку у лісі?
- Що могло статися із хлопчиком?
- Прочитайте, що сталося із серцем чоловічка від розпачу?
- Чи вдалося врятувати хлопчика?
- Що залишилося від дерев’яного чоловічка з добрим серцем?
- Чому його очі були сумні?
- Як ви розумієте останні слова героя казки?
VIII. . Визначення основної думки казки.
1. Робота в парах
- Прочитайте прислів’я, роз’єднавши слова.
Яке з них виражає головну думку казки?
Щоробитьсявсерці, знаєтількисерце.
Раздобромналитесерце – ввікнепрохолоне.
Головамаєслухатисерце, асерце – голову.
-Що це означає?
( У чоловічка з’явилося серце – він став добрим і таким залишався ввесь час. )
- Яка головна думка твору? (тільки серце відрізняє справжню людину від дерев’яного чоловічка, дає можливість насолоджуватися життям і навіть жертвувати ним заради іншої людини.)
2. Мовно-логічне завдання
-Діти,давайте відтворимо послідовність казки у аркушах-помічниках. Проставте цифри в тому порядку, в якому відбувались події
Плем’я дерев’яних чоловічків
Похід до лікаря за серцем
Вибір серця
Життя чоловічка з серцем
Полум’яне серце зігріває хлопчика
IX. Підсумок уроку
- На початку уроку ви говорили що ви очікуєте від уроку, чи справдилися ваші очікування?
- Сподобався вам урок?
-Що ж нового ви дізналися на уроці? Що найбільше сподобалось на уроці?
Вправа «Письмо в малюнках»
X. Оцінювання учнів
ХI. Домашнє завдання
1. Вдома ви продовжите роботу над казкою.
С.93-95 .Виразно читати, переказувати уривок, який найбільше сподобався.