Тема уроку. Байка. Л.Глібов «Коник-стрибунець»
Мета: формувати компетентності
Ключові:
- вміння вчитися: пригадувати необхідні знання для виконання завдань, здійснювати само- та взаємо оцінювання;
- соціальна: вчити учнів працювати в парі (групі); продуктивно співпрацювати з усіма членами групи;
- загальнокультурна: ефективно застосовувати навички мовлення та мовної культури;
- здоров’язбережувальна: адекватно оцінювати свої здібності та свій внесок у спільну роботу групи..
Предметні:
- ознайомити дітей з новим жанром літературної творчості – байкою, із життям і творчістю байкаря Леоніда Глібова та його байкою «Коник-стрибунець»;
- формувати вміння інтонаційно виділяти слова, важливі для розуміння тексту,
- продовжувати вдосконалення навички читання;
- розвивати увагу, пам'ять, мислення;
- збагачувати словниковий запас учнів;
- виховувати працелюбність.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: презентація до уроку, картки.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Дихальна гімнастика
-аеробне дихання ;
- вправа «собачка »;
- коротке дихання «їжачок »
2 Мовно-артикуляційні вправи :
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку.
Байка –це короткий віршований твір повчального змісту
Люди , тварини , рослини наділені людськими чеснотами та вадами . Вперше цей прийом у літературі застосував Езоп
Езоп (грец. Αίσωπος, жив у VI столітті до н. е.) — видатний байкар, засновник жанру байки, «Батько байки».
Писав байки, де героями були тварини, наповнював свої оповіді повчаннями та мораллю. Точну кількість байок не встановлено, але вважається, що Езопу належить близько 400 байок. В (індексі (списку) Перрі[en]) вказано понад 700
Чимало байок запозичили у Езопа та використали їх відомі нам автори: Жан Лафонтен , Іван Крилов та Леонід Глібов.
Прослухайте байку Езопа «Мураха і цикада »
ІV. Первинне осмислення та усвідомлення нового матеріалу.
Байка — невеликий найчастіше віршований твір повчального змісту.
Дійовими особами байок найчастіше є тварини, але іноді — людські істоти чи неживі предмети. Байка служить зразком життєвої мудрості.
2. Біографічна довідка
— А сьогодні ми ознайомимося з творчістю видатного українського бай¬каря Л. І. Глібова.
Леонід Іванович Глібов народився на Полтавщині. У дитинстві Льолик, як усі його звали, був веселим і жвавим, йому подобалося все красиве, але найбільше він полюбляв доглядати за квітами, тому його прозвали «королем квітів». Знайомі і родичі, вітаючись із ним, казали: «Здоров був, Льолику, квітчастий королику». Хлопчик дуже любив слухати казки баби Одарки. А ще Леонід любив слухати народні пісні, зачаровувався народними звичаями й обрядами.
Коли настав час здобувати освіту в гімназії, тринадцятирічний хлопчик так засумував за рідною домівкою, що всю тугу вилив у своєму першому вірші «Сон».
Залишив Л. Глібов великий доробок: байки, віршовані загадки і казки, акровірші, жарти.
Ці твори принесли йому славу, його шанують, люблять і знають не тільки в Україні, а й в усьому світі. У творчому доробку Леоніда Івановича Глібова 107 влучних байок. Недарма І. Я. Франко назвав його «найкращим українським байкописом».
Відгадавши загадки, ви дізнаєтесь, хто буде героями байки, яку ми прочитаємо сьогодні на уроці.
3 .Сьогодні ми познайомимося ще з однією байкою Глібова . Хто герої байки здогадаєтесь , відгадавши загадки .
Робота над загадками
Стрибає пружинка Є у лісі хата,
Зелена в неї спинка В ній кімнат багато.
З трави на стеблинку, Тут живе отара
З гілки на стежинку. Добрих санітарів.
(Коник) Ти цю хату не чіпай
Санітарам спокій дай (Мурахи)
Байка називається «Коник -стрибунець » . Головні герої – Коник і Мураха
4.Перше читання вчителем
5. Словникова робота./ за картками/
РОБОТА В ПАРАХ
- Перед читанням байки пояснимо незрозумілі слова.Ви отртмали дві групи слів . До виділених слів доберіть їх значення
Вдатний – здібний; розкошував – жив безтурботно; досхочу – вдосталь, скільки можна; гульк – раптом, несподівано; проворний – спритний; лихо – горе; непереливки – важко, скрутно; не вчаваючи – постійно небіж (небоже) – племінник.. |
|
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
БЕЗКІНЕЧНИК –
8. Бесіда за змістом.
- Чому саме ці тварини герої байки?
- Чим займався коник влітку?
- З яким проханням він звернувся до Мурав’я?
- Чому саме до Мурав'я звернувся Коник ?
V. Удосконаленняумінь , навичок
1. Самостійне читання байки.
- Знайдіть рядки, в яких зосереджена мораль байки?
2. Вибіркове читання.
- Яким було життя коника влітку?
- Чому і коли змінився настрій Коника?
- Що відповів йому Муравей?
3. Читання на «буксирі»
4. Читання «Диктор телебачення »
5. «Перегукування »
6. Читання в особах
Презентація роботи
6. Тема у кінематографі Мудьтфільм про коника і мураху 1913 року
7.Тест (За наявності резерву часу)
1. Байка – це …
а) оповідання з повчальним змістом;
б) віршований твір з повчальним змістом;
в) твір-жарт.
2. Вибери рядок, в якому риси характеру притаманні Конику:
а) безтурботний, працьовитий;
б) безвідповідальний, безтурботний;
в) працьовитий, старанний.
3. Вибери рядок, в якому риси характеру притаманні Мурав’ю
а) байдужий, старанний;
б) серйозний, працьовитий;
в) веселий, лінивий.
4. Мораль цієї байки:
а) засуджує веселість, радості;
б) засуджує лінь, безтурботність;
в) засуджує заняття співами і танцям
VІ. Підсумок уроку
Яка ж мораль цієї байки?
Вдатний – |
Сритний |
розкошував – |
вдосталь |
досхочу розкошував– |
Важко скрутно |
гульк – |
Раптом |
проворний – |
Здібний |
непереливки – |
племінник.. |
не вчаваючи – |
жив безтурботно |
небіж (небоже) |
постійно |
Вдатний – |
Сритний |
розкошував – |
вдосталь |
Досхочу розкошував |
Важко скрутно |
гульк – |
Раптом |
проворний – |
Здібний |
непереливки – |
племінник.. |
не вчаваючи – |
жив безтурботно |
небіж (небоже) – |
постійно |
1. Байка – це … а) оповідання з повчальним змістом; б) віршований твір з повчальним змістом; в) твір-жарт.
2. Вибери рядок, в якому риси характеру притаманні Конику: а) безтурботний, працьовитий; б) безвідповідальний, безтурботний; в) працьовитий, старанний. 3. Вибери рядок, в якому риси характеру притаманні Мурав’ю а) байдужий, старанний; б) серйозний, працьовитий; в) веселий, лінивий. 4. Мораль цієї байки: а) засуджує веселість, радості; б) засуджує лінь, безтурботність; в) засуджує заняття співами і танцям |
1. Байка – це … а) оповідання з повчальним змістом; б) віршований твір з повчальним змістом; в) твір-жарт.
2. Вибери рядок, в якому риси характеру притаманні Конику: а) безтурботний, працьовитий; б) безвідповідальний, безтурботний; в) працьовитий, старанний. 3. Вибери рядок, в якому риси характеру притаманні Мурав’ю а) байдужий, старанний; б) серйозний, працьовитий; в) веселий, лінивий. 4. Мораль цієї байки: а) засуджує веселість, радості; б) засуджує лінь, безтурботність;
|
1. Байка – це … а) оповідання з повчальним змістом; б) віршований твір з повчальним змістом; в) твір-жарт.
2. Вибери рядок, в якому риси характеру притаманні Конику: а) безтурботний, працьовитий; б) безвідповідальний, безтурботний; в) працьовитий, старанний. 3. Вибери рядок, в якому риси характеру притаманні Мурав’ю а) байдужий, старанний; б) серйозний, працьовитий; в) веселий, лінивий. 4. Мораль цієї байки: а) засуджує веселість, радості; б) засуджує лінь, безтурботність; в) засуджує заняття співами і танцям
|