Урок позакласного читання
Урок – інсценізація
Тема. Байки. Байка вчить, як на світі жить.
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів за вивченим розділом; поглиблювати знання учнів про життя та творчість Леоніда Глібова; вчити аналізувати, співставляти, удосконалювати вміння давати характеристику дійовим особам, робити висновки; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення учнів; удосконалювати вміння читати в особах; виховувати працелюбність, чесність, позитивні риси характеру, дружелюбність.
Обладнання: портрет Л. Глібова, мультимедійна підтримка ,презентація, ілюстрації до байок, картки із завданнями для роботи в групах, виставка книг з творами Л. Глібова, крилаті вислови, прислів’я, букви.
Хід уроку
І. Організація класу (слайд 3).
Продзвенів дзвінок –
Починаємо урок.
Попрацюємо старанно.
Щоб почуть наприкінці,
Що у нашім третім класі
Діти – просто молодці!.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
(слайд 4)
(Конферансьє – артист, який оголошує концертні номери, виступає в проміжках між ними.)
БВАМЙЧКФИ
(слайд 5)
(слайд 6)
1 строфу – повільно, правильно прочитуючи слова, всі разом;
(слайд 7)
2-4 строфу – читаємо в темпі, звертаючи увагу на розділові знаки, разом рядами;
(слайд 8)
5 строфу – читаємо виразно, загадково, називаємо відгадку, читають окремі учні.
Бачить – не бачить, Люба розмова; Як не вгадали,
Чути – не чує, Дай, Боже, діти, Стану в пригоді,
Мовчки говорить, З нею довіку Річ коротенька:
Добре мудрує. Знаться – дружити. Книжка, та й годі.
Кривду соромить, Хто ж то такая
Правди навчає, В світі щаслива,
Часом жартує, Мудра, правдива
Смішки справляє,- І жартівлива?
ІІІ. Робота з виставкою книг. (На виставці книжки, попередньо підготовлені до уроку.)
ІV. Робота над темою уроку.
(слайд 9)
2. Ознайомлення з акровіршем Л. Глібова «Муха».
(слайд 10)
(слайд 11 )
Акровірш – це віршована загадка, відгадка якої складається з перших літер усіх рядків.
(слайд 12)
Що за птиця?
Між людьми, як пташка, в’ється,
У людей і їсть, і п’є;
Ходить старець, просить, гнеться,
А у неї всюди є.
- Зустрічали такі загадки? Тепер будете знати. як вони називаються.
(слайд 13)
3.Фізкультхвилинка «Бджілка».
(слайд 14)
4.Інсценування байки Л. Глібова «Бджола і Мухи».
- А зараз до вашої уваги буде представлена байка «Бджола і Мухи». Її для вас зіграють учні
нашого класу. Уважно дивіться і слухайте, щоб потім могли сказати чого навчає ця байка.
а) Словникова робота:
Ринда – ледар.
б) Аналіз байки:
- Хто дійові особи?
- Якою показоно Бджолу?
- А які Мухи і Джміль?
- Чого навчає ця байка? (Засуджує ледарів і тих, хто думає, що «Краще там, де нас немає».)
- Знайдіть вислів на дошці, який відповідає цій байці.
(слайд 15, 16, 17 )
5. Ознайомлення з байкою Леоніда Глібова «Ластівка і Шуліка».
1) Робота в групах.
- У Леоніда Глібова є дуже мелодійна та красива байка «Хмара». Зараз ви попрацюєте в
групах: прочитаєте самостійно байку і виконаєте певні завдання. Працюємо швидко і
злагоджено. Не забуваємо про правила роботи в групі.
1 група – «Шукачі». Прочитати байку, визначити дійових осіб. Охарактеризувати їх.
2 група – «Мовознавці». Словникова робота. Прочитати, виписати незрозумілі слова, пояснити
їх значення (до пуття – добре, правильно; одрадонька – радість, приємні хвилини; сього –
цього; там славонька твоя – користь, добре діло).
3 група – «Кореспонденти». Прочитати байку. Скласти запитання до байки.
4 група – «Дослідники». Прочитати байку. Визначити головну думку байки (що засуджується,
що схвалюється). Знайти мораль (повчання). («Кохайте щиро правдоньку…»)
2) Театр одного актора. Виразне читання байки «Ластівка і Шуліка».
3) Презентація робіт в групах.
4) Вправа «Бліц - опитування».
- Чому Шуліка заздрив Ластівці?
- Поясніть відповідь Ластівки?
- Знайдіть вислів на дошці, який відповідає цій байці. («Доброму скрізь добре.»)
5) Характеристика дійових осіб.
(слайд 18)
6.Декламування. Гра «Упізнай байку».
а) уривок з байки «Коник - стрибунець»;
прислів’я «Як робиш, те й матимеш»;
б) уривок з байки «Лебідь, Щука і Рак»;
прислів’я «Згода дім будує, а незгода руйнує»;
в) уривок з байки «Чиж та Голуб»;
прислів’я «Не смійся з іншого, щоб тобі не було того».
(слайд 19)
V. Підсумок уроку.
- Отже, байка – це дійсно чудова скарбниця мудрості. А Леонід Глібов – чародійник в ній.
- Закінчіть речення: «Тепер я знаю, що байка закінчується…»;
«Байка схвалює…»;
«Байка засуджує…»;
«Байка навчає…».
(слайд 20)
«Здається, байка просто бреше,
А справді ясну правду чеше.
Нікого в світі не мине.
Читайте, згадуйте мене.»
(слайд21)
VI. Оцінювання.
(слайд22)
VII.Домашнє завдання.
Прочитати байку «Синиця»(с.70 - 71) у підручнику «Позакласне читання»; намалювати
ілюстрацію до улюбленої байки.