Конспект уроку літературного читання "Опрацювання творів із «Хрестоматії сучасної української літератури для читання в 1,2 класах». М.Павленко «Півтора бажання» (с.114-119) "

Про матеріал
Тема. Опрацювання творів із «Хрестоматії сучасної української літератури для читання в 1,2 класах». М.Павленко «Півтора бажання» (с.114-119) Слайд 1 Мета: • формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Марини Павленко, з її казкою; удосконалювати читацькі навички; розвивати образну уяву, мислення, зв’язне мовлення школярів; збагачувати їхній лексичний запас; викликати інтерес читання літературних творів; виховувати увагу до звучання слова, доброту, щедрість. • формування ключових компетентностей: уміння вчитися: формувати здатність сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати й виконувати необхідні дії, контролювати свої результати; комунікативної: удосконалювати володіння позитивними навичками спілкування; уміння налагоджувати взаємодію під час роботи в парі, групі, будуючи відповідним чином свої висловлювання; інформаційної: розвивати вміння здобувати з підручника та інших джерел необхідну інформацію. Тип уроку: урок позакласного читання Міжпредметні зв’язки: українська мова. Обладнання:книжки різних видань із творами Марини Павленко; Хрестоматія сучасної української літератури для читання в 1, 2 класах (2016р.), портрет Марини Павленко; уривок з аудіохрестоматії «Півтора бажання», презентація «Марина Павленко – поетеса, письменниця, художниця, науковець, педагог», ілюстрації.
Перегляд файлу

Дата                                      Урок                        Читання                         2 кл.

Тема. Опрацювання творів із «Хрестоматії сучасної української літератури для читання в 1,2 класах». М.Павленко «Півтора бажання» (с.114-119)           Слайд 1

Мета:

  • формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Марини Павленко, з її казкою; удосконалювати читацькі навички; розвивати образну уяву, мислення, зв’язне мовлення школярів; збагачувати їхній лексичний запас; викликати інтерес читання літературних творів;  виховувати увагу до звучання слова, доброту, щедрість.
  • формування ключових компетентностей:

 уміння вчитися: формувати здатність сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати й виконувати необхідні дії, контролювати свої результати;

комунікативної: удосконалювати володіння позитивними навичками спілкування; уміння налагоджувати взаємодію під час роботи в парі, групі, будуючи відповідним чином свої висловлювання;

інформаційної: розвивати вміння здобувати з підручника та інших джерел необхідну інформацію.

Тип уроку: урок позакласного читання

Міжпредметні зв’язки: українська мова.

Обладнання:книжки різних видань із творами Марини Павленко; Хрестоматія сучасної української літератури для читання в 1, 2 класах (2016р.), портрет Марини Павленко; уривок з аудіохрестоматії «Півтора бажання», презентація «Марина Павленко – поетеса, письменниця, художниця, науковець, педагог», ілюстрації.

Перебіг  уроку

І. Вступна частина

1. Організаційний момент

Давайте привітаймося, давайте в очі глянемо,і нам тепліше стане.

2. Артикуляційні вправи

1). Вправа «Жук».                                                                                   Слайд 2

У Жмені у Жені жук дзижчить:«Ж - ж – ж – ж – ж – ж!»

Не хоче жук у жмені жить:«Ж - ж – ж – ж – ж – ж!»

Женю, швиденько жука відпускай:«Ж - ж – ж – ж – ж – ж!»

Вдячно тобі він промовить:«Бувай! «Ж - ж – ж – ж – ж – ж!»

2). Робота над скоромовкою                                                                     Слайд 3

Ішов хлопець із ярмарку, по колоді, через воду.

Тільки став він на колоду. Та знов – бовть у воду.

3). Вправа «Щоб речення зрозуміти – слова потрібно поділити».       Слайд 4

Книжкиповинніпрацювати,анестоятинаполиці.

  • Як ви розумієте зміст першого речення?                                              

Повинні вражатийдавати«друге дихання».

  • Що означає вислів «друге дихання»? Це пряме чи переносне значення?

ІІ. Основна частина

  1. Дотекстова діяльність та підготовка учнів до сприймання змісту тексту

1). Актуалізація опорних фонових знань.  

-      Назвіть твори і їх авторів ,які на вашу думку не стоять на полиці, книги, які хочеться перечитувати знову і знову.

  •              На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося із казкою Марини Павленко, книги якої дійсно не стоять на полиці, які вражають, захоплюють читача. Книги, які ти будеш перечитувати, вкотре насолоджуючись і надихаючись.

2). Гра «Диктор телебачення».                                                            Слайд 5

-        Прочитати виразно епіграф нашого уроку,                                                                                                                                                      

«Книжки повинні «працювати», а не стояти на полиці.                                               

Повинні вражати й давати «друге дихання».

                                                                        М. Павленко

3). Відомості про життєвий і творчий шлях Марини Павленко.

Повідомлення юних біографів.                                     Перегляд слайдів 6 -8

Учні (по черзі):

-Марина Павленко - поетеса, письменниця, художниця, науковець, педагог.

-Марина Степанівна Павленко народилася 30 березня 1973 року на Львівщині.

-Коли Марині було 2 роки, її родина переїхала на Черкащину.

-Навчалась в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини.

-Працювала вчителькою початкових класів Уманської міської гімназії.

-Мешкає в Умані

-Із 2000 року – викладач сучасної літератури на кафедрі української літератури й українознавства Уманського державного педуніверситету імені Павла Тичини.

-Член національної спілки письменників України.

                                                                                               Слайд 9

Учні (по черзі):

  • Марина Павленко захоплюється малюванням.
  • Створила ряд книжок – розмальовок .
  • Ілюструвала власні книжки «Чар – папороть» і «Півтора бажання».
  • Ілюструвала книжку свого батька «Вічність така коротка».
  •  Ось що говорить Марина Павленко про себе.

Учні (по черзі.                                                                          Слайд 10

  •    «Улюблена страва – чорний шоколад з горішками, улюблений колір – зелений. Домашній улюбленець – кішка Каця, яку підібрали на вулиці і яка з часом перетворилась на розкішну та розумну кицьку з пишним чорним хутром». 
  •       «Письменницею стати ніколи не прагла. Художницею – так, вчителькою, балериною, фігуристкою – так. Тепер думаю: може, саме в літературі й об’єднались – реалізувались усі мої мрії – професії».

4). Віртуальний огляд збірок книжок виданих автором.         Слайд 11 - 12

  • Збірки поезій: «Бузкові зошити», «Час папороть», «Душа осики»
  • Книги казочок «Півтора бажання («Казки з Ялосоветиної скрині»)».
  • Повістей – казок «Домовичок з палітрою», «Домовичок повертається».
  • Повістей «Миколчині історії», «Чи шкідливо ходити покрівлями гаражів?».
  • Роман для підлітків «Русалонька із 7 – В…».

5).  Повідомлення теми й мети уроку

- Отже, сьогодні на уроці ми опрацюємо казку М.Павленко «Півтора бажання («Казки з Ялосоветиної скрині»)».                    Слайд 13

- «Поштовхом до написання книжки «Півтора бажання» («Казок з Ялосоветиної скрині»), як згадує авторка, став ненароком знайдений мій «творчий» зошит за третій клас»

  1.          Первинне сприймання змісту казки учнями

1). Слухання уровку аудізапису казки «Півтора бажання».         Слайд 14

  2). Дочитування казки вчителем.

Фізкультхвилинка

Працювати перестали, і тепер всі дружно встали.

Будемо відпочивати, нумо, вправу починати!

Руки вгору, руки вниз і легесенько пригнись.

Покрутились, повертілись, на хвилинку зупинились.

Пострибали, пострибали, раз – присіли, другий – встали.

Всі за парти посідали.

3.Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту

1). Самостійне читання тексту казки парами. Вправа «Буксир».  Слайд 15

2). Словникова робота. Робота в групах.  Вправа «Пошуковці».

Підбери ілюстрації які пояснюють дані слова.

Крам, ліврея, очіпок, екіпаж, два пуди, вуздечка.

3). Поглиблене усвідомлення фактичної інформації. Поділ казки на частини відповідно плану.                                                                                    Слайд 16

- На скільки частин поділено казку? Зачитайте, про що йтиметься у першій частині. Як її назвали? (Зустріч із чарівницею.)

- Про що йшлося в казці далі? Прочитай. Як назвемо цю частину? (Одне бажання збулося.)

- Про що буде третя частина казки? Як назвемо? (Незвичайний виїзд.)

4). Інтерактивна вправа «Ток-шоу».                                            Слайд 17

- Об’єднайтеся у групи та обговоріть приказки.

 «Хто копійки не шанує, той гривні не вартий».

«Наче сім баб пошептало».

Як розумієте ці приказка, та яке відношення вони мають до нашої казки?

Доручіть спікерові викласти вашу точку зору.                              Слайд 18

5). Характеристика персонажу казки. Вправа «Казка під мікроскопом».

- Складіть характеристику головної героїні казки, установивши відповідні зв’язки між словами і притаманними якостями характеру Секлети.

Характеристика головного героя

Позитивні якості                                                                          Негативні

Рум’яна                                                                                            жадна

ощадлива                                                                                         гостроязика

До всякого діла беручка                                                                заздрісна

Чепурна                                                                                            одіта без смаку            

Улеслива                                                                                           брехлива

ІІІ. Заключна частина

1. Рефлексний аналіз змісту прочитаного

1). Інтерактивна вправа «Розгадай кросворд».         Перегляд слайдів 19 - 33 

 

 

                        

я

р

м

а

р

о

к

 

 

о

щ

а

д

л

и

в

а

н

е

д

і

л

я

 

 

 

 

п

о

л

о

в

и

н

а

 

з

а

д

н

ю

 

ч

а

р

і

в

н

и

ц

я

 

к

о

п

і

й

к

а

 

1. Місце куди  ходила торгувати тітка Секлета.

2. Синонім до слова економна.

3.  День тижня коли Секлета ходила на базар.

4. Як назвати по іншому менше цілого.

5. «Перед є, а …… частину – лизень злизав»

6. Бабуся  це переодягнута …

7. «Бо й ….. на дорозі не валяється».

2). Інтерактивний метод «Прес».                                                       Слайд 34

       -  Мені найбільше сподобалась …

  • Мені не сподобалась …
  • Я думаю,що ця  казка чарівна,бо …

        -  Найцікавішим для мене було …

2. Інструктаж з виконання домашнього завдання                       Слайд 35

Перечитати казку, підготувати детальний переказ казки від імені Секлети (за бажанням підготувати необхідний реквізит).

Пригадайте інші казки в яких засуджуються жадібність, скнарість.

 

 

1

 

doc
Додано
30 березня 2019
Переглядів
1964
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку