Розробка уроку літературного читання у 4 класі "Дивосвіт сучасної казки. Iван АНДРУСЯК . КАЗОЧКА ПРО ЗАЙЧИКОВУ ЗНАХІДКУ" з метою ознайомлення учнів з творчістю поетів-сучасників.Зокрема розширити знання учнів про творчість Івана Андрусяка ,ознайомити з новою казкою; вчити визначати головну думку,вдосконалювати навички правильного , свідомого читання ;розвивати вміння характеризувати вчинки героїв твору;відтворювати зміст прочитаного, розвивати творчі здібності;виховувати співчуття,чуйність,любов до тварин,бажання вчитися.
Войнилівська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Тема: Дивосвіт сучасної казки
Iван АНДРУСЯК .
КАЗОЧКА ПРО ЗАЙЧИКОВУ ЗНАХІДКУ
Підготувала і провела
вчитель початкових класів
Турлай О.Ю.
2016
Мета. Розширити знання учнів про творчість Івана Андрусяка ,ознайомити з новою казкою; вчити визначати головну думку, вдосконалювати навички правильного , свідомого читання ;розвивати вміння характеризувати вчинки героїв твору; відтворювати зміст прочитаного, розвивати творчі здібності;виховувати співчуття,чуйність,любов до тварин,бажання вчитися.
Обладнання. Мультимедійна презентація.
Епіграф. «Той, хто не вміє швидко і свідомо читати, не може успішно володіти знаннями ...» В.О. Сухомлинський.
Хід уроку
І. Організація класу.
Закінчилась перерва продзвенів чаклун-дзвінок
А тепер усі швиденько налаштуйтесь на урок
Самоналаштування
- Покладіть руки на парту, закрийте очі та промовляйте :
Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
Я особистість творча.
Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці.
В знаннях ми виростем на крок,а крок веде нас до вершини,
пірнуть ми зможемо в глибини казки цікавої, як в океан.
Тому несе він радість нам.
- Яким ви уявляєте наш урок? Що це?
У - успіх, уважність, усмішка
- Без чого ми не зможемо обійтися на уроці?
Р - радість, розуміння, рух, робота
- Що він нам приносить?
О - ознайомлення, океан знань, організованість
- І наші очікування...
К - казка
ІІ. Вправи на підвищення швидкості читання і розвитку мислення.
1. Мовленнєва розминка. Щоб гарно працювати, давайте ми з вами проведемо мовленнєву розминку, потренуємося у швидкому і виразному читанні.
Чистомовка.
Иса – водить води Тиса.
Ош – іскриться Черемош.
Ий – блакитноокий Стрий.
Ут – вирує річка Прут.
Ер – під Карпатами Дністер.
Утич – Дніпро пливе , Славутич.
На – є чарівна Десна.
Ок – розпочався вже урок
Ас – у нас дуже гарний клас
Ень – за вікном осінній день
Уть – вирушаємо у путь
2.Скоромовка . В темно-сірому жупані Сидить заєць на дивані,
Зачинив свою хатинку І гризе смачну морквинку.
- А тепер прочитайте їх відповідно до умов гри «Дощик»:
,, Дощик ’’ – читаємо напівголосно, пошепки;
,, дощ ’’ – голосно, швидко;
,, злива ’’ – голосно, скоромовкою
ІII. Мотивація навчальної діяльності .
Повідомлення теми та мети уроку. Сьогоднішній світ надзвичайно цікавий, неповторний, наповнений змінами, оновленнями. Так чи інакше, але наше життя перебуває в постійному русі, і кожного разу хочеться зупинитися і замислитися. Кожен із вас добре знає, що книжка – це наш добрий друг, який завжди приходить нам на допомогу, підказує, заспокоює, занурює у чудовий світ історій. Чи варта чогось сучасна проза? Чи треба її читати? На ці запитання дасте відповіді ви.
Сьогодні ми з вами, діти, потрапимо у світ сучасної української казки.
— Сьогодні на уроці ми з вами ознайомимось з творчістю І.Андрусяка. Спробуємо опрацювати її казку«КАЗОЧКА ПРО ЗАЙЧИКОВУ ЗНАХІДКУ»,будемо вдосконалювати навички правильного , свідомого читання ;розвивати вміння характеризувати вчинки героїв твору; відтворювати зміст прочитаного, розвивати творчі здібності.
Я хочу, щоб наш урок супроводжували такі слова «Вправляючись, тренуй тіло, читаючи, тренуй розум»
IV.Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
Вчитель. Ви вже знаєте, що таке книжка-саморобка. Перед вами на партах книжку, яку виготовила я, оскільки в підручнику твори І.Андрусяка ми не вивчаємо, працюватимемо з цією книжкою.
1.Робота над заголовком. Гра «Передбачення»
- Прочитайте заголовок казки.
- Чи чули ви про таку казку?
- Як ви вважаєте, про що йтиметься в казці з таким заголовком?
- Хто може бути голо головним героєм цієї казки?
- Де можуть відбуватися події?
2.Читання казки вчителем.
Для того, щоб ви могли відповісти на питання я прочитаю вам казку.
3.Інтелектуальна хвилинка. Словникова робота.
Пояснення лексичного значення слів.
Зупка- суп
Тлусті- товсті
Лінькуватий - лінивий
4. Бесіда за змістом
- Я запевнила вас , що цей твір казка. Чи згідні ви зі мною? (розповідь про вигадані події і явища, розказує людині, що в житті може зустрітися багато труднощів, але добро та терпіння завжди їх переможе )
- Хто є головними героями казки?
- Де проходять описані події?
- А як ви вважаєте події відбувалися давно чи недавно?
5.Комбіноване читання казки
- перший абзац читає учень вголос
- другий абзац читають діти ланцюжком по реченню
- третій абзац читають діти мовчки
V. Фізкультхвилинка.
Забавлялись зайченята, (встають, руки піднімають вгору)
Виглядаючи маму і тата. (руки на поясі, повертаються праворуч-ліворуч)
Ось так лапку до лапки. (плескають в долоні)
Ось так шапку до шапки. (руки піднімають до голови)
Ось так — вусом потрусили.(хитають головою)
Так — так — так! (стрибають на місці).
VІ. Продовження роботи над темою уроку. Творча робота над текстом
1.Гра «Так чи ні»
- Та бачить – на стежці лежить сумка…-
- А в тому мішечку – зерняток зо двісті…+
- Грядку копає хвацько, на славу…+
- Дуже смачненькі зайчики худенькі ...-
- А був наш Зайчик – варто сказати працьовитий…-
- Навіть вовчиськам потрібні квіти…+
- Узяв його Зайчик собі в портфель…-
- Зайчик забув свої лінощі й пустощі…+
- Раптом надибав квітки оці...-
- Навіть вовчиськам потрібні яблука…-
2.Аналіз змісту з елементами вибіркового читання
3.Вправи на розвиток швидкості читання
4. Опрацювання матеріалу за запитаннями
5.Робота в групах. Діти об’єднуються в групи
Вчитель: Яку іншу назву ви могли б дати цій казочці? Уявіть, що вас запросили зніматися у фільмі « КАЗОЧКА ПРО ЗАЙЧИКОВУ ЗНАХІДКУ » . Яку роль ви б зіграли?
VІІ. Підсумок уроку.
Гра «Закінчи речення».
Вчитель : А я хочу щоб ви з батьками прочитали «Стефа і її Чакалка»
Вчитель: Збіг урок наш, як коротка мить.
(Дуже швидко час біжить)
Але попереду у нас багато кроків,
І цікавих, і важких уроків.
Дякую за активну працю на уроці. Оцінені ви будете кожен індивідуально.
Урок закінчено. До побачення! До наступної зустрічі!