Конспект уроку з літературного читання на тему: "Марина Павленко "Хатка для Мурки" (казка)"

Про матеріал

Ознайомити учнів з творчістю Марини Павленко, вдосконалювати навички правильного й виразного читання; розвивати вміння передавати різні почуття під час читання, вміння висловлювати свою думку, збагачувати словниковий запас учнів; формувати оцінні судження.

Перегляд файлу

Старокостянтинівський НВК

«Спеціалізована школа І ступеня, гімназія»

Старокостянтинівської міської ради

Хмельницької області

 імені Героя України

Сергія Михайловича Бондарчука

 

 

 

КОНСПЕКТ УРОКУ З  ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ

В 2 КЛАСІ

 

МАРИНА ПАВЛЕНКО

КАЗКА «ХАТКА ДЛЯ МУРКИ»

 

 

C:\Users\1\Desktop\dom-dlya-koshki.jpg

 

 

Підготувала

вчитель початкових класів

Шкребтій Людмила Володимирівна

 

 

 

2017

Тема: Марина Павленко «Хатка для Мурки»

 

Мета: вдосконалювати навички правильного й виразного читання; розвивати вміння передавати різні почуття під час читання, вміння висловлювати свою думку, збагачувати словниковий запас учнів; формувати оцінні судження; виховувати доброту, милосердність,  співчуття, співпереживання, любов до художнього слова

 

Обладнання:  хрестоматія з літературного читання для 2 класу (до підручника О. Я. Савченко «Літературне читання, 2»), тематичні ілюстрації 

 

Хід уроку

 

  1.                Організаційний момент

 

 Створення ситуації успіху

 

Вчитель

Пролунав і стих дзвінок.

Починаємо урок.

Працюватимем старанно, щоб почути у кінці,

Що у другім нашім класі:«Діти просто молодці!»

  • А для цього нам треба…

 

Учні

  • Не просто слухати, а чути.
  • Не просто дивитись, а бачити.
  • Не просто відповідати, а міркувати.
  • Дружно і плідно працювати.

 

Вчитель

  • І що нам в цьому допоможе?
  • Настрій.
  • З яким настроєм ви прийшли на уроки? (діти відповідають).
  • Чому у вас такий настрій?

Ну, якщо настрій чудовий – починаємо працювати.

 

  1.            Мовленнєва розминка

 

1. Вправи для розвитку дихання

«Задми свічку»;

«Понюхай квіточку»;

«Пий чай із блюдця»;

«Подми на кульбабку»;

 

2. Зарядка для язичка

 Де ж наш пустун – язичок?

 Ліг на бочок і мовчок.

 А ми зараз його розбудимо!

 - Поплямкаємо губами!

 - Поклацаємо зубами (щоб міцніші були)!

    - Посичали гускою: с-с-с.

- Подзижчали комариком: дз-дз-дз.

- Пошуміли вітерцем: ш-ш-ш.

- Подирчали тракторцем: др.-др-др.

 

3. Чистомовка

- Налаштуємось на гарний настрій і творчу роботу.
Чітко вимовляйте усі склади в чистомовці.
Ас-ас-ас — в нас чудовий клас,
Зі-зі-зі — усі ми друзі.
Ем-ем-ем — нікого не підведем!
Ім-ім-ім — нам весело усім!

 

4. Скоромовка

- Лис малий і більший лис

По гриби ходили в ліс.

Заздрить білка в лісі лису –

Лис лисички ніс із лісу.

Читання скоромовки в різних варіантах:

  • схвильовано;
  • радісно;
  • із захопленням;
  • здивовано;
  • дуже швидко.

 

  1. Перевірка домашнього завдання

 

  1. Конкурс на краще виразне читання казки  Ліни Костенко «Бузиновий цар»

 

  1. Гра «У художньому музеї»

 Виставка учнівських малюнків Бузинового царя.

 

ІV. Актуалізація опорних знань

 

Вправа «Гронування»

  • Діти, з якими словами у вас асоціюється слово «казка»? (Добро, розум, вигадка, дідусь, бабуся, звірі і т. д.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V.   Мотивація навчальної діяльності

 

 Вчитель 

Казковий світ! Казковий світ!

 Він збереже людей від бід.

У сиву давнину із сонячного проміння, аромату фіалок і таємниці живої води народилася казка. І світ відразу ж повеселішав. Бо казка навчала людей любити красу, дарувати натхнення, творити добро, поступати по совісті.

Кожен, кого вона торкнулася своєю тендітною, ласкавою рукою, ставав неперевершеним майстром своєї справи. Поет писав віршовані шедеври, пекар випікав смачні булочки, співак зачаровував слухачів дивовижними мелодіями. Казки виникли значно раніше, ніж люди навчилися писати. Тому їх не могли записувати, а переказували один одному. Згодом ім’я автора забувалося. Казка ставала народною. На відміну від народних, є казки, автори яких відомі. Тому ці казки називають авторськими або літературними.

А ми, читаючи казки українських письменників і поетів, стаємо добрішими, щирішими, милосерднішими, вчимося співчувати, співпереживати,   вчимося любити казки.

 

  1. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні ми ознайомимося із казкою Марини Павленко. 

А як вона називається, ви дізнаєтесь, коли виконаєте завдання. Подивіться усі на класну дошку. У цьому рядочку заховалася назва казки, яку ми будемо опрацьовувати на уроці.

КазкахаткадляМурки

 

VІІ.  Сприймання й усвідомлення  нового матеріалу

 

1. Біографічна довідка

Павленко Марина Степанівна народилася 30 березня 1973 року в селі Старичі Яворівського району Львівської області. 

http://chobd.ck.ua/images/pochitayko/pavlenko/pavlenko.jpegЗ відзнакою закінчила Уманський державний педінститут (нині університет) імені П.Г. Тичини. По закінченню вузу працює вчителькою початкових класів Уманської міської гімназії, а з 2000 року Марина Степанівна – викладач кафедри української літератури й українознавства рідного університету. Вона - кандидат педагогічних наук, доцент, автор багатьох наукових публікацій, методичних рекомендацій «У країні Лісових Дзвіночків», монографії про П. Тичину.
   Член національної спілки письменників України. Автор збірок поезій: «Бузкові зошити» (1997), «Час-папороть», «Душа осики», романів для підлітків «Русалонька із 7-В…», книги казок «Півтора бажання (Казки старої Ялосоветиної скрині)», повістей-казок «Домовичок з палітрою», «Домовичок повертається», повістей «Миколчині історії», «Чи шкідливо ходити покрівлями гаражів?».

Як художниця, Марина Павленко проілюструвала чимало збірок (у т.ч. й власні).

Марина Павленко – лауреат багатьох літературних конкурсів: «Гранослов», «Привітання життя», конкурсу Української бібліотеки у Філадельфії, «Смолоскип», «Коронація слова», Всеукраїнського конкурсу сучасної новели імені Валеріана Підмогильного, конкурсу  літератури для дітей та юнацтва «Портал», міжнародного конкурсу ім. Богдана-Нестора Лепкого, конкурсу творів для дітей «Золотий лелека», Всеукраїнського мережевого конкурсу короткої прози «Євроформат-2008» тощо.

2. Словникова робота

- Перш, ніж читати казку, давайте разом розберемо значення окремих слів, які зустрічатимуться вам у казці.

а) пояснити значення слів:
Домовичок, абсолютний, дорікнув, суцільний, отакенного, котяча м’ята, валер’яна, заклопотаний.

б) дібрати близькі за значенням слова до даних слів:
абсолютний, мелодійний, лагідна, небайдужий.

 

Фізкультхвилинка

Котик рано піднімався, 
Добре лапкою вмивався. 
Гарно вушка вимивав, 
Шубку добре розчесав, 
Потім трішки поплигав, 
Поруч муха задзижчала, 
І його роздратувала. 
Він її прогнав від себе, 
До роботи ж йому треба. 

3. Первинне ознайомлення з казкою

Читання казки вчителем
- Що вирішив зробити Домовичок для Мурки?

C:\Users\1\Desktop\dom-dlya-koshki.jpg

4. Повторне читання казки учнями «ланцюжком»
- Що здивувало дядька Грицька?

5. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання

— Знайдіть у тексті слова, якими автор характеризує Мурку. Доберіть свої слова-ознаки.

— У чому проявляється доброта Домовичка ?

- Прочитати опис плану Мурчиної оселі.

 

6. Гра «Сніжинка»

Читає казку той учень, на парту якого впала сніжинка.

 

7. Характеристика дійових осіб

VІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

 

1. Робота в групах

1 група

— Намалюйте Мурку такою, якою ви уявляєте її на початку казки.

2 група

— Намалюйте Мурку такою, якою ви уявляєте її   в кінці казки.

3 група

— Намалювати Мурчину хатинку.

Представлення робіт. Оформлення виставки малюнків.

 

Фізкультхвилинка для очей

Сплять маленькі совенята 

(Очі заплющені).

Раз — розкрили оченята,

Подивилися навколо

(Кругові рухи очима),

Потім вгору і додолу.

(Лише очима, головою не рухати.)

Оченята — блим, блим, блим!

Відпочити треба їм!

Вправо, вліво оченята

Повертали совенята.

Совенята будуть спати,

А ми будемо читати.

 

2. Гра Закінчи речення»
Вчитель читає речення, а учні шукають його і дочитують до кінця.

3. Інтерактивна вправа «Задай питання герою» (Діти беруть інтерв’ю в героїв)

ІХ. Підсумок  уроку

 

Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжіть думку:
На уроці: я навчився …
я дізнався …
я зрозумів …
- Діти, які б поради ви дали героям із казки «Хатка для Мурки»?

Х. Домашнє завдання 
Переказувати казку від імені Мурки або Домовичка

Використана література:

  1.      Хрестоматія з літературного читання для 2 класу (до підручника О. Я. Савченко «Літературне читання, 2»),

Використані джерела Інтернету:

1. osvita.ua

2. zhovtneva46scho.ucoz.ua

3. http://yrokiu.ru/movlenneva-rozminka

4. www.kozyn-obukh-school.edukit.kiev.ua

5. http://yrokiu.ru/skoromovki?start=60

6. http://bookforschool.in.ua/pavlenko-maryna.html

7. http://nova-bdt.at.ua/publ/pedagogika/pedagogika/cikavi_fizkultkhvilinki/3-1-0-13

8. http://www.pochatkivec.ru/2013/04/blog-post_7303.html

 

 

 

 

docx
Додано
23 січня 2018
Переглядів
3667
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку