Урок,перзентація " Біда навчить" Леся Українка" " Конпект уроку з літературного читання для 4-го класу"

Про матеріал

Публікація містить розробку уроку з літературного читання для 4 -го класу , а також презентацією до нього. Тема уроку " Біда навчить Леся Українка".

Перегляд файлу

 

 

Описание: https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT_KkB4tpl0AuYlub_0g9X8wat_VLVPtchaMjxTOHf1jFad93UY

 

 

 

 

 

Описание: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRYCPm7hL-t49ufI6M6PGBTQmQOdDC_i9zxK3qzH_L7aacU4x2MMg

 

 

Леся Українка «Біда навчить»

(Урок з літературного читання  в 4 класі)

Описание: http://chytanka.com.ua/ebooks/files/obkl2/bida-navchyt22122010.jpg

 

 

 

 

 

                                                       Підготувала вчитель початкових  класів

                                                       Дмитрівської ЗОШ І-ІІІ ступеня   

                                                        Костюк Наталія Анатоліївна

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Леся Українка. Біда навчить

Мета. Продовжити знайомити учнів з літературною казкою, показати, що мораль твору може бути закладена в назві казки «Біда навчить». Продовжувати розвивати вміння визначати дійових осіб твору, виділяти головну думку твору, висловлювати своє ставлення до прочитаного; формувати уміння стислого переказу. Удосконалювати правильність, швидкість, виразність читання. Виховувати щирі та дружні стосунки в колективі.

Міжпредметні зв’язки. Українська мова, природознавство.

Тип уроку. Комбінований.

Обладнання. Мультимедійна презентація до уроку, збірки творів Л.Українки для дітей.

                                           Хід уроку

  1. Організаційний момент

Всі сідайте, діти, тихо.

Домовляймось не шуміти.

Руку вчасно піднімати,

На уроці не дрімати,

А знання мерщій хапати.

Пропоную вам: -

 

 

 

Робота з кольоровими картками

  • Підніміть колір картки, який символізує ваш настрій.

Червона- « я злий »

Жовта – « мені не комфортно»

Зелена – « мені комфортно»

 

Прочитайте зашифроване прислів’я, яке стане девізом нашого уроку.

 

 

 

 

 

 

Так, справді для всякого діла потрібні знання. І сьогодні на уроці ми будемо їх здобувати. «Для всякого діла потрібні знання»

  1. Мовленнєва розминка
  1. Робота над скоромовкою

Для ворони Каркарони

Чорний крук купив корону.

І тепер вже Каркорона –

Коронована ворона

  1. Вода потекла весну …..

Грак на воді – весна на ….

Зробив діло , гуляй …..

Стук, грюк аби з …

Поспішити – людей ….

На язиці густо, а на ділі….

 

ІІІ.Перевірка домашнього завдання. ( кросворд)

  1. Справжнє прізвище Лесі Українки.
  2. Ким доводиться Лесі Українці Олена Пчілка?
  3. Назва вірша Лесі Українки про квітку.
  4. Як називається перший твір поетеси?
  5. Де Леся здобувала освіту?
  6. Музичний інструмент на якому грала поетеса.

 

1

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІУ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку

(На дошці книжкова виставка «Казки Л.Українки»)

  • Розгляньте книжкову виставку. Хто є автором творів?
  • Які твори Л.Українки вивчали в попередніх класах?

- Сьогодні ми будемо працювати над літературною казкою «Біда навчить», автором, якої є видатна українська письменниця та поетеса Леся Українка.

V. Сприймання і усвідомлення  нового матеріалу

  1. Робота над заголовком казки.
  •                                Прочитавши заголовок  казки, як ви його зрозуміли?
  •                                ( Людина вчиться на особистих помилках. Мудрість здобувається в роботі.)
  • Словникова робота.

       Читання колонок слів.

клопіт мешкає зоглядівся

рілля скубуться доволі

         

клуня навернеться поживиться

     вельми чималенько дбає

 

Доберіть синоніми до слів мешкає (живе, проживає), поживиться (поїсть, 

     похарчується), дбає (піклується, турбується).

Б) Поясніть значення слів скубуться, заглядівся , клуня

 

звернення до тлумачного словника слово «клуня»

 

 

  •                                Проблемне питання:
  • Запам’ятайте назви дійових осіб по-порядку.
  • Яка біда спіткала горобчика?
  • Що змусило його шукати розуму?
  •                                 
  1. Читання казки вголос комбінованим способом ( учитель-учні)

3.Читання казки за логічно-завершеними частинами

 Читання вчителем І частини.

-Яким був горобець?

-Скільки зерняток знайшли горобчики?

-Чому вони почали битися?

-Хто скористався з бійки?

-Над чим замислився горобчик?

-Про що він попросив курку?

-Чи погодилась вона вчити його розуму? Чому?

 Читання другої частини. (ланцюжком). Перед читанням учні визначають інтонацію і тон голосу кожної особи.

 Зозуля – насмішкувато, байдуже;

 бузько – сердито, войовничо;

 ґава – співчутливо, сумно;

 сова – сердито, зневажливо;

 сорока-білобока – скрекотала швидко;

 крук – поважно, повчально.

 Курка- доброзичливо

Горобчик -

– Чому зозуля теж відмовила горобчику?

– Хто був наступний? Що зробив бузько?

– Яку пораду отримав від гави?

– Чию пораду довелося чекати аж до ночі?

– Чи навчила мудра сова горобчика?

– Чого вчила його сорока? Чи сподобалась така наука горобчику?

– Хто був останній, до кого він звернувся за порадою?

– Чия порада сподобалась вам? Чому?

Чи впоралися із завданням прочитати з правильною інтонацією?

Третю частину читаємо. Гра « Губи на замку»

– Чи підійшла відразу чиясь порада горобчику?

– Яким стало його життя взимку?

– Що примусило його до розуму прийти?

Фізкультхвилинка

 

У володарки Зими

Трішечки замерзли ми.

Грудень каже: «Пострибай!»

Січень просить: «Присідай!»

Встали — сіли, встали — сіли,

Розігріли наше тіло.

Лютий місяць нагадав:

Час нам братися до справ.

Сіли, дітки, всі гарненько.

Спинки держимо рівненько.

Книги відкриваємо —

Знання здобуваємо!

VІІ. Робота в групах

 1. Складання плану казки.

2.Вибіркове читання

Знайдіть і прочитайте, як горобчик звертався до кожного з птахів.

1 група До курки - «пані матусю», зозулі –«тітонько»

2 група бузька – «пане», гави «дядино»

3 група сови – «пані», сороки – «панянко»

 крука – «звернувся просто».

 

1. Жив собі горобець.

2. Безглузда бійка.

3. Відмова курки.

4. Зозуля не захотіла вчити розуму.

5. Горобець утікає від бузька.

6. Ґава сама не мала розуму.

7. Мудра сова дурнів розуму не вчить .

8. Сорока порадила жити без розуму.

9. Наука крука.

10. Горобчик став великим та мудрим горобцем

Характеристика головного героя.

  1. група Горобчик до перетворення
  2. група Розмістіть, в якій послідовності змінювався горобчик
  3. група Горобчик після перетворення

Сенкан

Горобець

Жвавий, лінивий

Стрибав,вчився, байдикував

Намагався стати розумним

Лінь, пташка

Учні отримують картки, де записані риси характеру головного героя.

Горобчик: вихований, спостережливий, мудрий, обережний, дурненький, завзятий, хазяйновитий, допитливий, турботливий, кмітливий.

 

Яка головна думка твору? (Людей питай, свій розум май).

Гра «Чиї це слова ?»

- От не мала б роботи , чужих дітей розуму вчити !(зозуля)

- А ти , голубчику , ліпше красти вчися , от як я , то тоді й розуму не треба .(сорока)

- Та то я дякую вам , що ви такі дурні !(курка)

- Не бачу ! Чого притирився ? І яка вас лиха година по дневі носить ?(сова)

- Тікай-но ти , поки живий ! Я вашого брата …(бузько)

- А я того розуму не дуже , бог з ним !(гава)

- Розум , молодче, по дорозі не валяється , не так-то його легко знайти ! (крук)

 

Підсумок уроку

Робота над головною думкою казки.

 

  • Яка головна думка цієї казки? (Треба самому навчатися, здобувати розум.)
  • Розшифруйте прислів’я, чи відповідають вони головній думці казки? Поясніть, як розумієте їх?

 

М_др_м    н_хт_   не   вр_д_вс_,   а   н_вч_вс_.

 

(Мудрим ніхто не вродився, а навчився.)

 

Ч_ж_м   р_з_м_м   ж_ть, д_бр_   не  н_ж_ть.

 

(Чужим розумом жить, добра не нажить.)

 

Чи змінився ваш настрій по закінченню уроку? Підніміть ту карточку, якій притаманний ваш настрій.

9. Домашнє завдання.

 

 Написати невеличкий твір-роздум на тему «Чого навчила мене ця казка?»

 

Додатки

 

 

______________________________________________________________-

      1. Справжнє прізвище Лесі Українки.

2.Ким доводиться Лесі Українці Олена Пчілка?

3.Назва вірша Лесі Українки про квітку.

4.Як називається перший твір поетеси?

5.Де Леся здобувала освіту?

6.Музичний інструмент на якому грала поетеса.

 

1

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________________________________________________________________

       1. Справжнє прізвище Лесі Українки.

2.Ким доводиться Лесі Українці Олена Пчілка?

3.Назва вірша Лесі Українки про квітку.

4.Як називається перший твір поетеси?

5.Де Леся здобувала освіту?

6.Музичний інструмент на якому грала поетеса.

 

1

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

КЛУ́НЯ, і, ж. Будівля для зберігання снопів, сіна, полови тощо, а також для молотьби, віяння 

Робота в групах

  1. Складання плану казки.
  1. група

Складіть план 1 частини казки

2 група.

Складіть план 2 частини казки

3група

Складіть план 3 частини казки

 

2.Вибіркове читання

Знайдіть і прочитайте, як горобчик звертався до кожного з птахів.

1 група До курки -                , зозулі – 

 

Знайдіть і прочитайте, як горобчик звертався до кожного з птахів

2 група бузька –                        , гави –

 

Знайдіть і прочитайте, як горобчик звертався до кожного з птахів

3 група сови –             , сороки –                  

 

Характеристика головного героя.

  1. група Горобчик до перетворення ( 1 частина казки)

 

  1.   група Розмістіть, в якій послідовності змінювався горобчик

 

  1. група Горобчик після перетворення ( 3 частина казки)

Сенкан

Горобець

Жвавий, лінивий

Стрибав,вчився, байдикував

Намагався стати розумним

Лінь, пташка

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 5
Оцінки та відгуки
  1. Оводенко Віта Рудольфівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Маслій Валентина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Попруга Світлана Вікторівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Vlad Vlad
    Чудовий урок.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Бикова Наталія Олегівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 2 відгука
doc
Додано
25 січня 2018
Переглядів
8970
Оцінка розробки
5.0 (5 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку