Тема уроку :
Скринька українських
народних казок.
Лисичка – сестричка.
Мета: - Учити учнів свідомо і виразно читати
казки;
- Розвивати вміння виділяти в тексті
дійових осіб, давати їм
характеристику;
- Оцінювати вчинки героїв;
- Виховувати чесність, порядність.
Обладнання: ілюстрації, аудіо запис казки, словничок, загадка
Хід уроку
Встаньте, діти, посміхніться
І до сонця потягніться!
До сусіда поверніться,
Одне одному всміхніться!
Продзвенів уже дзвінок-
Починаємо урок!
Сьогодні на уроці літературного читання ми продовжимо мандрівку Країною народних казок. Ми пройдемо стежинкою «Мовної розминки», «Перевірялки», «Загадковою», «Читанковою» та «Підсумковою».
1) Робота над скоромовками
«Ланцюжок скоромовок» - промовляння в різному темпі (за малюнками)
2) Робота над чистомовкою
Че-Че-че, че-че-че – бабуся калачі пече,
Ча-ча-ча, ча-ча-ча –дай, бабусю, калача.
Чі-чі-чі,чі-чі-чі –їж, будь ласка, калачі.
1) Бесіда за змістом казки.
- З якою українською казкою ви познайомились на минулому уроці?
- Чого вчить ця казка?
- Хто її головний герой?
- Яким ви уявляли горобця на початку казки, а яким - наприкінці?
- Чому змінилась ваша думка?
- Хто йому допоміг вмовити билину?
- Які слова в казці повторюються?
2) Робота в парі. Гра « Обличчям до обличчя»
Діти повертаються обличчям одне до одного і по черзі переказують казку.
1) Повідомлення теми і мети уроку.
Хвіст рудий , а кінчик білий,
Я рибалка дуже вміла.
Свіжу рибу так люблю,
Що хвостом її ловлю. ( Лисиця)
Лисиця.
Хто у нас така гарненька,
Білогруда та руденька?
Миші, зайці, не баріться
Бо вполює вас ЛИСИЦЯ
Вчора зайців не знайшла-
Підкралася до села…
…Щось не чуть « ку-ка-рі-ку!»
У бабусі в курнику…
Фізкультхвилинка
1) Слухання казки
( аудіозапис казки у виконанні професійних акторів театру) ( с.38-39)
- Хто головний герой казки?
2) Словникова робота
Украла близько
Біжить низенько
Вклонилася нишком
Вмилася біленько
Переночую раненько
3) Вправа « День – ніч»
- Що вдалося вкрасти Лисичці?
- Куди лисичка попросилася переночувати?
4) Читання казки учнями « ланцюжком»
- Як себе поводила лисичка себе вранці?
5) Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.
- Куди лисичка попросилася переночувати?
- Як вона вмовляла господарів?
- Які слова добирала?
- Що зробила лисичка вночі?
- Кого вона звинуватила в зникненні курочки?
- Що почала вимагати у хазяїна?
6) Читання казки в особах
7) Ознайомлення учнів з художнім прийомом « повтор»
- Далі , як і в попередніх казках, усе повторюється. Такий художній прийом називають повтором. Продовжте розповідь за малюнками, уміщеними на першому форзаці підручника.
8) Розповідання учнями продовження казки за малюнками, уміщеними на першому форзаці підручника
9.) Складання характеристики Лисички.
Робота в групах.
Із поданих слів вибрати більш влучні, які характеризують головну героїню
та господарів.
Підібрані слова розмістити на дошці і пояснити чому саме ви зробили такий вибір.
Доведіть свою думку цитатами з підручника.
6. «Підсумкова» - Підсумок уроку.
- З якою казкою ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
- Хто є її головною героїнею?
7. Домашнє завдання.
- Переказувати першу пригоду лисички та розповідати казку за малюнками уміщеними на першому форзаці підручника.