Урок літературного читання у 2 класі.
Будь природі другом
Тема уроку. Емоційність. Катерина Перелісна «Змерз», біографічна довідка.
Мета уроку: ознайомити дітей з творчістю Катерини Перелісної, поняттям «емоційність»;формувати уміння аналізувати віршовані твори, навички виразного читання, вміння визначати головну думку твору; розвивати їхню уяву, пам'ять, образне мислення; виховувати любов до природи, співчуття до братів наших менших.
Обладнання: портрет Катерини Перелісної, картки для розширення кута зору, ілюстрації зими, горобчика, презентація.
Перебіг уроку
І. Мовна розминка
1. Розчитування. Гра «Спотиканка» (слайд1)
- Уважно прочитайте склади так, щоб не спіткнутися.
2. Гра «Назви одним словом» (слайд 2)
3. Гра «Потренуй язичок». Читання чистомовки луною (слайд3)
Ям-ям-ям - важко взимку горобцям,
Ти-ти-ти - їм зерняток не знайти.
Ати-ати-ати - треба крихт їм накидати,
Ать-ать-ать - щоб їм під стріхою дрімать.
4. Гра «Хто швидше» (слайд 4)
Робота зі скоромовкою
Летів горобець,
сів на хлівець,
А як вийшов стрілець,
то утік горобець.
5. Гра «Відгадай». Загадка (слайд 5)
Читання загадки учнями
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку (слайд 7)
- Які ж завдання перед нами стоять ?: (слайд 8)
будемо вчитися розрізняти вірш за емоційним забарвленням,
передавати свої враження, почуття від прочитаного;
ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом.
(слайди 9-12)
2. Фізкультхвилинка (слайд 13)
Щось горобчик наш замерз,
Крильця притомились.
Він тремтить маленький весь,
Силоньки згубились.
Тож, вставайте не сидіть
Горобчика будем гріть.
Ніженьками плиг, скік,
То вперед, а то убік.
Крильцями затріпотіли
І горобчика погріли.
А тепер присіли й встали,
Щоби ніжки сили мали.
А тепер угору руки,
Щоб не знав горобчик муки.
Вже горобчик пожвавішав,
Пурх! – і гратись полетів.
Ну, а учень тихо сів.
Тому читати їх слід з душею, зі співчуттям. Ось один з них (слайд 15)
А) Виразне читання вірша вчителем.
Б)Словникова робота. Вправа на розширення кута зору.
Робота з картками.
В) Гра «Пташиний базар». Повторне читання вірша вголос учнями.
- Що почула поетеса у цвірінчанні горобчика? ( Що він голодний і змерз)
- Знайдіть і прочитайте речення зі знаками оклику. Для чого авторка використовує їх? (Для того, щоб передати розпач горобчика. Викликати у нас почуття.)
- Чи можна сказати, що вірш емоційний?
- Які почуття він у нас викликає? (Почуття жалю)
- Прочитайте речення-прохання горобчика.
- Для чого поетеса використовує його?
- Чого вчить нас цей твір?
- Чи можемо ми бути друзями горобчика?
- Яким чином?
ІV. Підсумок уроку.
-Чи можна сказати, що вірш К. Перелісної зігріває душу? (Так, бо ми починаємо переживати). У того, хто уміє співчувати, душа – тепла.
- Як би ви зустріли цього горобчика, то які були б ваші дії?
- Чи сподобався вам урок?
- Чим?
- Що не сподобалось?
V. Домашнє завдання. (Слайд 16)
Середній рівень: виразно читати, вміти відповідати на запитання.
Достатній рівень: проілюструвати вірш, підготувати повідомлення про горобця.
Високий рівень: скласти розповідь про історію своєї дружби з пташкою.