Конспект уроку "Марко Вовчок. Огляд творчої діяльності. "Народні оповідання"

Про матеріал
Конспект уроку відповідає програмовому матеріалу. На уроці використовується групова та індивідуальна форми роботи. Робота під час уроку сприяє поглибленню знань учнів з теорії літератури, розвиває навички аналізу художнього твору та нестандартне мислення дев'ятикласників. Виховна мета досягається, адже учні розв'язують проблемне питання.
Перегляд файлу

Учитель української мови та літератури

Нивотрудівської ЗШ І-ІІІ ступенів Апостолівського району

Дніпропетровської області Мокієнко Наталія Іванівна

Урок української літератури в 9 класі

Тема: Марко Вовчок(Марія Олександрівна Вілінська).Життя і творча діяльність. Марко Вовчок як перекладач. «Народні оповідання»

Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Марка Вовчка;

           поглибити знання про повість і її ознаки, систематизувати знання

           про романтичний твір; у процесі аналізу «Народних оповідань»

            розвивати навички художнього аналізу твору, сприяти розвитку

            нестандартного мислення дев’ятикласників; виховувати повагу

            до творчої особистості письменниці, зневажливе ставлення до

            насильства.

Теорія літератури: повість і її ознаки, художній характер, романтизм,

             романтичний характер у творі.

Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь.

Обладнання: портрет Марка Вовчка, учнівські презентації, текст

              «Народних оповідань», виставка творів письменниці.

                 

                  Перебіг уроку

І.Створення ситуації успішності на уроці.

Учитель:

-Доброго дня! Сьогодні ми знову познайомимося з цікавою особистістю,

незвичайними художніми творами. Маю надію, що ви для себе винесете щось

цікаве і корисне. Але про це пізніше. Головне, щоб працювали ви із задоволенням. Отож, оберіть для себе колір картки. (Прийом «Колір настрою»).

ІІ. Актуалізація опорних знань.

-Пригадайте, яких письменників-романтиків ви знаєте?

ІІІ. Оголошення теми і завдань уроку. (Учитель наголошує, що кожен має право на власну думку, якщо вона навіть розходиться з думкою інших. Головне- вміти довести її і вислухати інших. Кожен має самостійно обрати завдання на урок із тих, що пропонує вчитель).

ІV.Робота над новим матеріалом.(Клас поділено на  групи).

1.Виступ групи «Науковці».

    План виступу

1).Що таке повість?

2).Ознаки повісті.

3).Ознаки романтизму.

4).Романтичний характер твору.

2.Проблемне запитання:

-В одному із своїх листів до сина Марко Вовчок писала: « Я прожила весь свій вік, ідучи однією дорогою і не звертаючи вбік. У мене могли бути помилки, слабкості…але в головному я ніколи не опоганила себе відступництвом». Про що вам говорять ці слова? Як вони характеризують

автора? Чи правильно ви думаєте, дізнаємося пізніше.

3.Виступ групи «Біографи». Електронна презентація учнів «Кроткий пророк і обличитель жестоких людей неситих». (Випереджувальне домашнє завдання). Учні записують у робочих зошитах основні відомості про життя письменниці.

                   План виступу групи

1).Дитинство і роки навчання.

2).Марко Вовчок на Україні.

3).Марко Вовчок- письменниця.

4).Перекладацька діяльність.

5).Марко Вовчок і Шевченко.

6).Письменниця за кордоном.

7). У Петербурзі.

8). Останні роки життя.

4.Виступ групи «Бібліотекарі». Творча спадщина.

                 План виступу

1). Соціально- проблемне оповідання («Козачка», «Одарка», «Горпина», «Ледащиця», «Два сини»).

2).Баладне оповідання ( «Чари», «Максим Гримач», «Данило Гурч»).

3). Соціальна повість «Інститутка».

4). Психологічне оповідання й повість («Павло Чорнокрил», «Три долі»).

5). Соціальна казка «Дев’ять братів і десята сестриця Галя».

6). Художній нарис «Листи з Парижа».

7). Історична повість- казка «Кармелюк».

8).Презентація виставки творів Марка Вовчка.

V. Систематизація та узагальнення вивченого на уроці.

Складання «Доміно» -« Марко Вовчок – це…»

VІ. Підсумки, Рефлексія. Оцінювання.

1.Розв’язання проблемного питання:

-Отож, давайте пригадаємо слова з листа Марка Вовчка. Чи змінилася ваша думка про письменницю? Думку доведіть.

2. Інтерактивна вправа « Закінчи речення».

- Сьогодні я зрозумів…

- Цей урок мене здивував…

- Знайомлячись із творчістю Марка Вовчка,я відчув…

- Сьогодні я вперше подумав…

3. Учитель пропонує учням оцінити власну роботу на уроці, написавши оцінку на окремому аркуші ( на перерві з учителем відбудеться індивідуальне обговорення оцінок).

VІІ. Домашнє завдання.

1.Прочитати повість «Інститутка».

2.Переказувати уривок із твору, що вразив найбільше.

 

        

         

Середня оцінка розробки
Структурованість
1.0
Оригінальність викладу
1.0
Відповідність темі
1.0
Загальна:
1.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Стельмах Анастасія
    Загальна:
    1.0
    Структурованість
    1.0
    Оригінальність викладу
    1.0
    Відповідність темі
    1.0
docx
Додано
2 травня 2020
Переглядів
5206
Оцінка розробки
1.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку