Тема. Множення на 100. Розв’язування простих задач способом складання рівнянь.
Мета: вчити учнів застосовувати під час обчислень правило множення на 100; формувати навички усних і письмових обчислень, уміння розв’язувати прості задачі способом складання рівнянь; виховувати інтерес до математики.
Обладнання: презентація, підручник.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Організаційний момент
1. Перевірка готовності до уроку
- Перевірте, щоб все необхідне було у вас на партах.
II. Актуалізація опорних знань
21 : 7 · 8 |
1 · 17 + 45 |
|
9 · 8 – 71 : 71 |
36 : 9 · 8 |
48 : 6 + 22 |
(33 – 33) · 33 |
72 : 0 · 5 |
7 · 3 + 0 · 5 |
961 : 961 + 1 |
24 + 8 · 9 |
0 · 21 + 0 · 79 |
0 : 6 + 36 : 6 |
8 · 8 – 8 · 0 |
126 : 1 + 40 |
640 – 40 : 40 |
(364 – 364) : 8 |
7 · 0 + 28 |
Відповіді: 258; 404; 747; 220. 460; 707. 499; 501.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми розглянемо прийоми множення на 100, продовжимо роботу над задачами.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 94–95)
А) Робота над правилом (№ 590)
Висновок. Щоб помножити число на 100, потрібно праворуч приписати до нього два нулі.
Наприклад: 8 · 100 = 800; 4 · 100 = 400; 10 · 100 = 1000.
Б) Перевірка первинного усвідомлення( № 591)
- А зараз давайте перевіримо, як ви зрозуміли правило.
- Подивіться на № 591.
В) Робота над виразом ( № 592 )
- Знайдіть значення виразу 6 · а + 180, якщо а = 10; 100.
1) 6 · 10 + 180 = 240
2) 6 · 100 + 180 = 780
Робота над текстом
— Про що йдеться в задачі? (Про те, що число 40 зменшили в кілька разів і отримали 10.)
— Що означає, що число 40 зменшили в кілька разів? (Це означає, що число 40 поділили на це число разів.)
— Про що запитується в задачі? (Шуканим є число, яке невідоме, а саме у скільки разів зменшили число 10)
Аналіз задачі
— Позначимо невідоме число буквою, наприклад х. Нагадайте, що відбулося з цим числом? (40 зменшили в кілька разів і отримали 10)
— Запишіть рівність. (40 : х = 10)
- Розв’яжемо рівняння і дізнаємося про шукане число.
— Прочитайте рівняння. Що невідомо? (Невідомий дільник.)
— Як знайти дільник? Виконайте дії.
Розв’язання
х = 40 : 10 х = 4
- Зробіть перевірку. (40 поділити на 4, мали отримати 10: 40 : 4 = 10; поділимо 40 на 4, буде 10, таким чином отримали істинну рівність: 10 = 10, тому х = 4 є розв’язком рівняння, а отже, і шуканим числом.) Запишіть відповідь. (Відповідь: у 4 рази зменшили число 40)
Д) Робота над задачею( № 594)
- Складіть рівняння та самостійно його розв’яжіть. (х = 800)
Е) Робота над задачею (№ 595)
Робота над текстом
- Про що задача? (про папугу)
- Яка довжина кроку папуги? (10)
- Скільки він пройшов см? (60)
- Про що запитується в задачі? (скільки кроків зробив папуга)
Аналіз задачі
— Позначимо невідоме число буквою, наприклад х.
— Запишіть рівність. (10 · х = 60 )
- Розв’яжемо рівняння і дізнаємося про шукане число.
— Прочитайте рівняння. Що невідомо? (Невідомий дільник.)
— Як знайти дільник? Виконайте дії.
Розв’язання
10 · х = 60 х = 60 : 10 х = 6
Відповідь: 6 кроків зробив папуга, якщо він пройшов 60 см.
Є) Робота над задачею ( № 596)
? — 40 грн
Робота над текстом
- Про що задача? ( про рибок)
- Скільки рибок було? (3)
- Скільки за них заплатили? (30 грн.)
- Про що запитується в задачі? (скільки таких рибок можна купити на 40 грн.)
Аналіз задачі
- Знаючи, кількість рибок та скільки за них заплатили, що ми можемо дізнатися? (скільки коштує 1 рибка)
- Якою дією? (діленням)
- Виходячи з вище знайденого, можемо відповісти на питання задачі? (так)
- Якою дією? (діленням)
- У скільки дій задача? (2)
- Задача проста чи складена? (складена)
Розв’язання
1) 30 : 3 = 10 (грн.) — коштує одна рибка;
2) 40 : 10 = 4 (риб.)
Відповідь: 4 рибки можна купити на 40 грн.
3а 3 риб. — 30 грн
За 8 риб. — ?
Робота над текстом
- Про що запитується в задачі? (Скільки будуть коштувати 8 рибок)
Аналіз задачі
- Знаючи, що за 3 риби заплатили 30 грн., що ми можемо дізнатися? (скільки коштує 1 рибка)
- Якою дією? (діленням)
- Виходячи з вище знайденого та знаючи кількість рибок, а саме 8, чи можна дати відповідь на питання задачі? (так)
- Якою дією? (множенням)
Розв’язання
1) 30 : 3 = 10 (грн) — коштує одна рибка;
2) 10 · 8 = 80 (грн)
Відповідь: 80 грн будуть коштувати 8 таких рибок.
VI. Підсумок уроку
— Скільки десятків в 1 сотні? Скільки одиниць в 1 десятку?
— Яку тему вивчали на уроці? Наведіть приклади.
2. Домашнє завдання
- С. 95, завдання 597; 598.