Тема. Ділення звичайних дробів
Мета: домогтися засвоєння учнями алгоритму ділення дробів; формування вміння замінювати ділення дробів множенням; відпрацювати навички роботи із дробовими виразами (знаходження добутку дробів; скорочення дробових виразів вигляду ; перетворення неправильних дробів у мішане число); розвивати, пам'ять увагу; виховувати інтерес до знань.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І Організаційний етап
ІІ Перевірка домашнього завдання
ІІІ Формулювання теми, мети і завдань уроку
VІ. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
; ; ; ; ; .
; ; ; .
V. Формування знань
Постановка проблеми
Задача 1. Площа прямокутника м2 Довжина однієї сторони м. Знайдіть довжину другої сторони
Задача 2. За кг сухариків заплатили грн Скільки коштує 1 кг сухариків?
Задача 3. З якою швидкістю повинен рухатися трактор, щоб пройти 15 км за год?
Зрозуміло, що для розв'язування всіх наведених задач потрібно виконати ділення звичайних дробів
Розв'язання проблеми
У будь-якому разі правило ділення звичайних дробів виводиться на інтуїтивному рівні
Один із варіантів міркувань
Щоб розв'язати задачу 1, можна позначити шукану сторону за х (м) і скласти рівняння .
Оскільки ми не знаємо правила ділення звичайних дробів, спробуємо знайти х іншою дією . Домножимо обидві частини рівняння на дріб, обернений до . Маємо , тобто , або . Отже, з одного боку, з рівняння випливає , а з іншого, .
Висновок .
Отже, щоб достатньо (формулюємо правила і робимо стислі записи в зошит)
|
|
Ділення звичайних дробів |
|
Правило , — дріб, обернений до . |
Приклади 1) , 2) , 3) . |
VI. Закріплення знань. Формування вмінь
Бажано акцентувати увагу на формуванні сталих умінь правильно замінювати ділення звичайних дробів множенням діленого на дріб, обернений до дільника Тому бажано вимагати від учнів свідомого виконання цієї дії — спиратися на відповідне правило
Усні вправи
Письмові вправи
а) ; б) ; в) ; г) ; д) ; е) ; ж) .
Перетворіть звичайний дріб у десятковий, а потім обчисліть:
а) ; б) ; в) .
Виконання вправ із підручника
№№ 463, 467, 469
VІІ. Підсумки уроку
Подайте у вигляді дробу частки: ; ; .
VІІІ. Домашнє завдання
Вивчити параграф 2; пункт 13 ,14; № 452 ; 468, 470