Конспект уроку –майстерні пошуку істини .Тема" Людина створена для щастя "!

Про матеріал

Конспект уроку-майстерні пошуку істини з української літератури в 6 класі по вивченню поезії Ірини Жиленко на тему "Людина створена для щастя" ,з використанням новітніх технологій : - створення буктрейлера до творчості поетеси, - скряйбінга на вірш "Підкова" і його демонстрація на інтерактивній дошці,яка супроводжувалася виразним читанням поезії учнем, - асоціативного куща "Квітка-семицвітка," - учнівської презентації "Кольори щастя" і вчительської "Моє щастя" , - валеохвилинки, - виконання на інтерактивній дошці тестових завдань при правильному виконанні яких учням відкривалися зображення підкови і пера Жар-Птиці, - ведення учнями пошукової роботи,використовуючи ресурси інтернету(додаткова інформація про автора,легенда про Жар -Птицю,народні традиції про підкову ), -виготовленням ними сувенірних підков "На щастя і добробут", -створенням сенканів "Щастя" ,"Підкова", -оформленням виставки учнівських ілюстрацій на тему "Наше щастя", -- демонстрацією інсценізації поезії Ірини Жиленко "Жар Птиця", - робота в групах "художників","театралів","пошуковців" -відповіді на проблемні питання,які задає вчитель і які учні задають одне одному, -оцінювання учнів проводиться за кількістю смайликів,які їм вдалося накопичити протягом уроку

Перегляд файлу

Конспект  уроку –майстерні  пошуку істини .(українська література 6 кл )

Тема. Людина створена для щастя !

Мета уроку:

  • навчальна:  стисло ознайомити учнів з творчістю Ірини Жиленко, допомогти усвідомити ідейно-художню цінність її поезій;
  • розвивальна: розвивати навички виразного та усвідомленого читання поезій, коментування їхнього змісту, уміння творчо мислити, робити власні висновки, розвивати культуру зв’язного мовлення, увагу, спостережливість, формувати кругозір, світогляд учнів
  • виховна: виховувати вміння бачити красу навколо,  висловлювати власні роздуми про щастя і шлях до нього, про цінності, які потрібно берегти у сучасному світі;

Тип уроку: урок-майстерня пошуку істини.

Основні терміни і поняття для вивчення: ліричний вірш, ліричний герой, художні засоби виразності.

Обладнання:

  • портрет письменниці;
  • збірки її творів;
  • мультимедійний супровід
  • буктрейлер
  • підручники для 6-го класу «Українська література»,
  •  кольорові олівці, папір для малювання, магніти.

Форми роботи:

  • робота в групах;
  • технологія "Незакінчене речення";
  • робота в парах;
  • асоціативні малюнки;
  • сенкан;
  • самостійне читання;
  • створення візитівки автора
  • виразне читання;
  • аналіз поезій
  • інсценізація вірша
  • створення скряйбінгу.
  • прийом «асоціативний ряд» до понять «краса», «щастя».

 

Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво, музичне мистецтво, естетична культура, психологія, укр. мова.

 

Мистецький контекст: репродукції картин П.Холодного «Казка про дівчину та паву», М.Барабаш «Жар-птиця», Ф.Панно «Павичі»; міфи і легенди народів світу про Жар-птицю

 

                                               Епіграф: «Хто дрімає, той щастя не має»

                                                                                      Народна приказка

Проблемні  питання:

 Що треба зробити, щоб бути щасливим?

 Чи можуть дружба, доброта, краса чи щастя врятувати сучасний світ від зла?

 

Хід уроку

I Мотивація навчальної діяльності школярів.

Звучить «Мелодія раю» («Вальс квітів») Шопена.(свІтломузика,на інтерактивній дошці відеопрезентація квітів)

В клас вбігає дівчинка,одягнена в костюм Жар-Птиці,виконує танець (2хв).

Коли вибігала з класу,загубила перо Жар-Птиці.

Вчитель піднімає його,в класі стає ясно,вчитель «знаходить» ще й підкову.

Вчитель 

--Діти,як гадаєте,що у мене в руках? (перо Жар-Птиці і підкова)

-Це перо загубила Жар-Птиця.

Ви про неї вже чули?Може,щось знаєте ?  (Райська птаха,одне її перо здатне освітити все навкруг)

--А підкова теж ,як бачите,не  проста,а  золота .

Що ж ,на вашу думку,об’єднує ці предмети ? (Символізують щастя)

--Щастя !А яке воно?

Спробуйте намалювати своє щастя.(діти беруть  кольорові олівці )

-Зверніть увагу, у вас олівці різного кольору. Чому?(Люди  усі різні і щастя у кожного своє )  

 

 

1. Цілевизначення і планування.

Вчитель  Безперечно ,кожна людина створена для щастя.(тема уроку)

Але в народі кажуть: «Хто дрімає,той щастя не має» (епіграф)

А ми дрімати не будемо,а спробуємо зрозуміти,  які цінності потрібно берегти в сучасному світі, у чому полягає щастя, який шлях до нього і що треба зробити,щоб бути щасливим ?(проблемні питання )

Вчитель  Працювати ми сьогодні будемо у майстерні,але не простій,а в майстерні ЩАСТЯ

-Що ж таке щастя ? Що про це каже Вікіпедія ?

 (учні шукають в інтернеті визначення слова)

-У чому вбачаєте своє щастя ?

(Група художників одержує завдання намалювати «Наше щастя»)

2. Повідомлення теми, мети уроку.

А на нас чекає зустріч із дивовижним світом поезій Ірини Жиленко.

Ми сьогодні  частково ознайомимось із життям і творчістю поетеси, поринемо у художній зміст її поезій «Жар-птиця», «Підкова» , спробуємо висловити свої думки .
II Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1 Робота  учнів  над створенням візитівки  автора

Візитівка автора

При народженні: Іраїда Жиленко

Дата народження: 28 квітня 1941

Місце народження: Київ

Дата смерті: 3 серпня 2013 (72 роки)

Місце смерті: Київ

Національність: українка

Громадянство:  СРСР →  Україна

Мова творів: українська

Рід діяльності: письменниця

 

2 Доповнення групи пошуковиків . (використовують ресурси інтернету )

3 Вчитель     Ближче познайомить вас з поетесою бібліотекар школи,

 продемонструвавши,створений нею буктрейлер

 

 

 III. Актуалізація опорних знань учнів.

Слово вчителя.

    Всі ми живемо у світі переповненому емоцій, думок, почуттів.

 Тому поетеса хоче, щоб всі діти вірили у добрі і прекрасні чудеса, у гномів,  І саме у її поезіях постають образи-символи.

1. Пригадайте, будь ласка, що таке символ?

(Особливий образ, що має багато значень.)

 - Як ви думаєте, що  символізує перо Жар-птиці?

 (Стати везучим, досягти чогось значного.)

- А що символізує підкова?(Знайти щастя)

 

2. А хто такий ліричний герой?

(Образний двійник автора у творі (найчастіше поезії), який є носієм емоцій, почуттів, думок.)

Діти визначають символи.

Формування груп відповідно до символів.

 

 

IV. Опрацювання навчального матеріалу.

 

1Робота в групах.

 

 Вчитель Групі «художників» я пропоную зараз виконати дуже цікаве завдання,створити скрайбінг до вірша  «Підкова»

 

-Що ж таке скрайбінг ? (Слайд  про створення скрайбінгу)

(-виразне читання вірша,

-схематичне зображення почутого на інтерактивній дошці)

 

 

2 Перевірка випереджувального домашнього завдання

(інсценізація групою « театралів» вірша «Жар-птиця»)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V Валеохвилинка

 

Вчитель.  Стомились трішки ? Здається,нам час відпочити.

 

  -  На календарі вже зима ,але…уявіть собі,що десь далеко,може,

в Раю,куди полетіла Жар-птиця,падає дощ.

- Поодинокі краплинки зрошують землю. (клацають пальцями )

-Дощ все сильнішає(пальцями по партах)

-Ще рясніший (ляскають по плечах )

-Вже справжня злива (ляскають по стегнах )

-Здається,гримить (тупають ногами )

-Але дощ раптово припиняється(ляскають по плечах )

-Лише окремі краплі падають на землю (клацають пальцями )

-Тихий шелест вітру (потирають долонями )

-Аж ось виглянуло сонечко (потягнімося до нього долоньками)

-Легенький вітерець ніжно овіває нам обличчя (хитають руками )

 -Непомітно підкралась ніч,пора спати (лягають на парти )

-Вам сняться хороші-прехороші сни ,шепіт теплих хвиль моря,пісок .

Але сходить сонце,а значить вам пора прокидатися.

 

 

 

VI Закріпленя вивченого матеріалу

 

1 Бесіда по питаннях

 ( Учні задають одне одному питання,за правильні відповіді  дарують смайлики)

 

 

2 Відповідь   групи « художників»

-презентація «Кольори щастя»

-демонстрація малюнка «Наше щастя»

-асоціативний  ряд «Квітка-семицвітка

 

 

 

 

 

 

 

 

3 Виконання тестових завдань

 

«Жар-птиця»

1. Сусідка у ліричної героїні твору була

а) дуже старою людиною;
б) чарівницею;
в) неприємною і сварливою.

2. У жар-птиці очі порівнюються

а) із сяйвом зірки;
б) намистинками;
в) райдугою.

3. Жар-птиця утримувалась

а) в квітучому садку;
б) золотій клітці;
в) чарівній кімнаті.

4. Казково столиця освітилась через те, що жар-птиця

а) вирвалась на волю;
б) розчинила сонячні брами;
в) сприяла початку нового дня.

5. Ґава себе називала

а) мудрою;
б) всемогутньою;
в) павою.

6. Ґава, охарактеризувавши Жар-птицю, назвала її

а) безпечною;
б) нескромною;
в) щирою.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тестові  завдання

 «Підкова»

1. Дідусь Мороз на коні

а) промчався;
б) пролетів;
в) протрюхикав.

2. Підкова була не простою, а

а) смарагдовою;
б) золотою;
в) срібною.

3. Загублена підкова була схожа

а) на місяць;
б) косу;
в) сонце.

4. Побачивши на снігу підкову, літаки «крильцями дрижали» і «кричали»

а) «Яка краса!»
б) «Нам би таку!»
в) «Мама!»

5. Дівчина хотіла, щоб підкова їй

а) принесла щастя;
б) виконала всі мрії і бажання;
в) дала здоров’я.

6. Героїня твору вирішила поїхати

а) в Ірландію;
б) Лапландію;
в) Швецію.

 

 

 

 

 

 

 

4 Виступ учнів групи пошуковиків.

 

 Легенда про Жар-птицю . (шукають в інтернеті )

 

 у східнослов HYPERLINK http://uk.wikipedia.org/wiki/Східні_слов'яни"'HYPERLINK "http://uk.wikipedia.org/wiki/Східні_слов'яни"янській народній творчостіказковий птах сонячного царства із сліпучо-золотавим, мов жар, пір'ям (тому птаха називають ще золотою птицею); одного його пера досить, щоб освітити ввесь казковий сад; чародій краде Жар-Птицю, але не вбиває її, бо не можна вбити сили природи, що постійно відроджується; Жар-Птиця встигає знести яйце, і саме сонце постає яйцем, що його поклала Жар-Птиця; символ щастя, чогось величного, ідеального; чарівне перо Жар-Птиці завжди приносить удачу, щасливу долю, кохання.

Інша назва Жар-Птиці «крешана», яка бере вогонь у бога Сонця, креше ним з неба, посилаючи його всюди і в дерево, і в камінь.

Воскреснути це саме викресати живий вогонь, жар тієї птиці, що креше з неба блискавиці.

Вона їсть золоті молодильні яблука, які дарують красу, вічну молодість і безсмертя. Коли співає Жар-Птиця, з її дзьоба сиплються перлини. Вона здатна перевтілюватися в червоного і чорного коня. Червоний кінь то сонце, а чорний то нічне небо. Ці коні-птахи переносять душі померлих у тридесяте царство, тобто у вирій. Не випадково в українських народних казках герой не може окремо здобути ні Жар-птицю, ні вогняного коня, ні царівну-золотоволоску.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Легенда про підкову

Підкова – символ щастя чи оберіг від злих сил?

 

Існує одна вельми незвичайна легенда, яка оповідає про те, що підкова є не тільки символом удачі, але і захистом від сил зла.

 

Давним-давно жив один єпископ Кентерберійський, звали його Дунстан. Але був він не тільки людиною глибоко віруючою, а і славився по світу як майстерний коваль. Одного вечора до нього в кузню прийшов сам Сатана і став просити коваля підкувати йому копито.

Дунстан трохи здивувався такому дивному візиту, проте погодився взятися за справу за умови, що Сатана дозволить прикувати себе до стінки. Він пояснив непроханого гостя, що ці запобіжні заходи необхідні, тому що процедура дуже болюча і коваль побоюється, як би  Сатана не вдарив його копитом.

Отримавши від нечистого згоду, Дунстан взявся за справу, і незабаром нова підкова була готова. Вона чудово підходила до копита, і ковалеві залишалося тільки приладнати її. Помолившись про те, щоб все пройшло добре, коваль почав забивати перший цвях у копито. І тут Сатана завив від пекельного болю. Відчуваючи жахливі муки, невідомі людям, Сатана просив Дунстана відпустити його, залишивши справу незавершеною. Однак коваль, побоюючись, що про нього піде погана слава, не послухався його і став стукати по цвяху з новою силою, щоб завершити розпочату справу до кінця.

Диявол завив так, що затремтіли стіни, і ще став просити коваля відпустити його на свободу, обіцяючи виконати будь-яке бажання. Дунстан подумав і взяв із Сатани обіцянку, що той ніколи не зайде в будинок, на дверях якого буде висіти підкова.

З тих пір вважається, що нечиста сила не тільки обходить стороною будинки, в яких живуть ковалі, але й не сунеться в ті, в яких над дверима висить підкова.

 

 

 

 

 

 

Підкова (народні традиції)

 Знайти підкову на дорозі здавна вважалося в Україні дуже гарною прикметою, особливо якщо вона відлетіла від задньої, найближчої

до перехожого, ноги сірої кобили.

 У селян навіть була виведена правильна послідовність дій у разі

такої щасливої знахідки: підняти підкову, плюнути на неї, загадати бажання, кинути через ліве плече і йти своєю дорогою, не озираючись.

Але прижилася інша практика: взяти підкову із собою й прибити над вхідними дверима або до порога.

 Прикмета ця збереглася з тих часів, коли кінь був найбільшою

цінністю в господарстві. І підкувати його міг собі дозволити далеко не кожний: занадто вже дорогі були ковані підкови, які, незважаючи на всі старання ковалів, частенько відвалювалися. Знайдену підкову можна було переплавити або продати – неймовір-

на удача для кріпака-селянина.

Відтоді,  люди намагалися з’ясувати, як же насправді потрібно при-

кріплювати ковану підкову, щоб «підкувати» свою удачу? Варіантів трапляється тільки два – ріжками вниз і ріжками вгору.

В Україні ковану підкову вішають ріжками вниз.

Це пояснюється її захисними властивостями й повір’ям, що  один її

кінець «витягує» з гостя негативні емоції, а інший «вистрілює» цими самими емоціями в голову лихій, заздрісній людині, в якої є щось недобре на думці.Водночас порядним і добрим людям, зайшовши в гості, боятися зовсім нічого.

 

VII Узагальнення  і систематизація вивченого

 

1 Презентація «А що таке щастя ?»

 

2 Сенкан

 « Щастя»                                            

дороге,чудове,

допомагає,чарує,дарує,

змушує усміхатися усіх людей

мрія

 

«Підкова»

золота ,потрібна

сяє,губиться,допомагає,

приносить добрим людям радість

щастя

 

 

3 Вчительська  презентація  «Моє щастя» ??

 

Вчитель  Закінчити  наш урок хочу словами  Ірини Жиленко

(на розвороті дошки )

 

«Ми –це дихання тисячі щасть,

Ми-це ніжність небес на щоці,

Ми—це ти,і ось той,і ось те—

Невичерпна безсмертна спільність,

Ми—це щедрість  і  доброта»

 

Вчитель. Якщо щастям треба ділитися,то ми –з радістю поділимося !!

 

(Вручення гостям підков ,виготовлених учнями на уроках малювання і трудового навчання )

VIII Домашнє завдання

Вчитель літератури  На наступний урок вам потрібно

--опрацювати вірш «Гном у буфеті»

--скласти паспорти літературних творів усіх трьох віршів

 Для учнів ,які навчаються на високий рівень

--дослідити кольористику поезії Ірини Жиленко

--дослідити флористику віршів Жиленко

Вчитель малювання

-- Намалювати ілюстрації до віршів «Жар-птиця»,»Гном у буфеті»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Ostafijchuk Maria
Додано
25 липня 2018
Переглядів
1700
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку