ТЕМА 19. Мужність у протистоянні злу
Мета навчальна: пояснити поняття «мужність», «зло»;
допомогти усвідомити значущість чесноти мужності у боротьбі зі злом;
розповісти про подвижницьке життя Георгія Побідоносця;
розвивати увагу, творче мислення;
виховувати сміливість у боротьбі з негативними впливами світу, безстрашність, вміння залишатися вірним моральним принципам.
Святе Письмо про мужність:
Іс. Нав. 1;9.
Отож наказую тобі: будь мужнім і хоробрим, не лякайся і
не падай духом, бо Господь, Бог твій, з тобою, куди б ти не подався.
1 Ів. 4;8.
Страху нема в любові, але досконала любов проганяє страх геть, бо страх має муку. Хто ж боїться, той недосконалий у любові.
Одкровення 21;8
Боязких же і невірних, мерзотних і убивць і любодіїв, і чародіїв та ідолослужителів, і всіх неправдомовців – доля в озері, що горить вогнем і сіркою.
Псалом 120
Господь – то твій Сторож, Господь – твоя тінь при правиці твоїй,
Удень сонце не вдарить тебе, ані місяць вночі! Господь стерегтиме тебе від усякого зла, стерегтиме Він душу твою.
Господь стерегтиме твій вихід і твій вхід відтепер ах навіки!
Ісаї 41;10 – 13
Не бійся, з тобою бо Я, і не озирайся, бо Я – Бог твій! Зміцню Я тебе, і допоможу…Бо Я – Господь, Бог твій, Який держить тебе за правицю…
Вправа « Упізнай святого»:
Кожному учневі по черзі пропоную вибрати картку ( на кольорових смужках картону наклеєні іконки євангелістів, святих), назвати ім’я святого і найбільше властиву йому чесноту.
Демонструю ікону св.. Юрія Переможця.
Існує легендарна оповідь про велетенського монстра – змія, що жив в озері і пожирав кожного, хто проходив повз водойму. Мешканці столичного міста Берит (стародавня Сирофінікія) були ідолопоклонниками, тому вирішили « домовитися» з драконом і за жеребом віддавали одну дитину на день йому у жертву. Коли прийшла черга до князевої доньки, яка стояла на березі озера, ридаючи, то з’явився раптом молодий вершник, озброєний списом і промовив до неї: « Не загинеш! В ім’я Господа мого Ісуса Христа все можливо». В ту мить з озера випірнув змій і витязь, осінивши себе хресним знаменням, ударив чудовисько списом. Цей змій є переносним, алегоричним образом зла, яке зумів подолати безстрашний і мужній Юрій Змієборець.
Іван Золотоуст: «Початок і корінь зла походить від людей, тобто від нашої свобідної волі. Отож єдиною причиною гріха є наш вільний вибір добра чи зла… Діяння злого духа здійснююється лише у злих людях, бо над тими, хто в Христі, він більше немає влади. Отже, в кожному випадку, коли злий дух посилає нам свою думку, ми повинні відкинути її і сказати «Ні»»
Як. 4;Тож наблизьтеся до Бога, спротивтеся дияволові, то й він утече від вас.
Наймогутнішою зброєю диявола є страх. Напевно тому у Біблії слово «Не бійся» вжито 365 разів! Перемогти у собі страх нелегко.
Для цього теж потрібна мужність.
Визначити чесноти, якими мали володіти апостоли Ісуса Христа (послух, безкорисливість, милосердя, мудрість, невинність, мужність, безстрашність).
Ситуація 1
Ти – у гурті друзів - старшокласників, які давно палять цигарки. Вони вирішили пригостити тебе. Ти не палиш. Які твої дії? Чи повідомиш батьків?
Ситуація 2
Іде ІІ урок. У клас заходить учениця, яка загубила 100 гривень, можливо, у цьому кабінеті, де у неї проходив І урок. Семикласниця просить повернути гроші, якщо хтось їх знайшов. Отримавши негативну відповідь, вона виходить заплакана.
Ситуація 3
Як вчинив би ти на їхньому місці?
Ситуація 4
Твої однокласники почали бійку, клас поділився на два ворожих табори, кожен, підтримуючи свого лідера, кричить: «Так йому! Бий сильніше!»
Які приймеш рішення?
Відповіді учнів. Підведення підсумків.
Мої побажання дітям. Молитва Єфрема Сирійського.