Конспект уроку "Музика у нашому житті"(Карпюк, 8)

Про матеріал
Конспект уроку "Музика у нашому житті"(Карпюк, 8) містить повторення лексичних одиниць та граматичних структур за темою "Музика"
Перегляд файлу

Тема: Музика у нашому житті

Мета:

  • навчальна: активізувати лексику з теми «Музика», активізувати граматичний матеріал, формувати лексичні навички говоріння, практикувати учнів у читанні тексту з метою отримання загального уявлення та точного і повного розуміння усієї інформації, що в ньому міститься ; тренувати навички аудіювання за допомогою пісень;
  • розвиваюча:розвивати мовну інтуїцію, мовну реакцію, сприяти розвитку самостійного мислення, розвивати комунікативні навички ;
  • виховна: виховувати любов до музики, виховувати відчуття значення музики в нашому житті;

Очікуваний результат уроку: учні вмітимуть оперувати лексичними та граматичними одиницями вивченими під час теми «Музика»

Дидактичні матеріали: презентація, демонстраційні картки, роздатковий матеріал, музичні уривки для прослуховування.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизація знань і вмінь

Хід уроку

I. Організаційний момент

1. Привітання

- Good afternoon dear students. I am glad to see you today. Hope you are ready to work productively today! 

II. Активізація мовленнєвої діяльності

1. Мовна розминка

- Let’s revise vocabulary of the topic “Music”. Take your smartphones, click on the link I sent you and try yourself in a vocabulary test. On the board you’ll be able to see who is the fastest.

 

 

(Учні виконують міні онлайн словниковий диктант)

https://quizlet.com/667300765/music-flash-cards/?new

-Now, let’s discuss your answers all together.

III. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

1. Повідомлення теми, мети уроку, мотивація.

- Look at the blackboard, please. Here you can the following phrases. You have to guess the word made of the first letters.

Make many friends .

Use your knowledge

Speak only English

Invite guests.

Come to the disco.

-Well, children, what is the topic of our lesson?  You're right it’s music. We are going to remember the words and expressions on this topic, learn some new information . Besides, we'll practice your reading and speaking skills on this topic. We'll try to discuss why music is important in your life. So our today’s topic is “Music in our life”.

IV. Основна частина уроку

1. Повторення лексичних одиниць

- What music styles do you know? What instruments have we learnt?  Look at the pictures and name the instruments

- Put the words in the box into the correct columns. Then add more words of your own to each column.

rock and roll, musician, punk, pop, bass guitar, piano, saxophone, lead guitar, heavy metal, songwriter, drums, blues, singer, pop star, guitarist, rock, producer

Instruments
_____________
_____________

People
_____________
_____________

Types of music
_____________
_____________

 

 

 

2. Робота з підручником

- Now, I am going to divide you into 3 teams. Each team has to read a piece of text and find the English equivalents to the words (Ex. 12a,  p. 169)

Team 1

Струна, народний, оркестр, частина, традиційний.

Team 2

Оркестр, музикант, секція, духовий інструмент, скрипка.

Team 3

Член групи, гучний, ритм, клавіші, соліст.

 

3. Повторення граматичних структур

- Let’s revise grammar now. It is time to revise the rules of Present and Past Passive Voice. (Учні згадують правила)

- Passive voice is actively used not only by regular native speakers, but by musicians in their lyrics too. I’m going to prove it to you. You will get a worksheet with the lyrics of famous songs. Your task will be to make present or past passive with the words in brackets. After we are going to listen to the abstract of the song and match it with the lyrics.

PRESENT

PAST

Sweet dreams __________ (make)  of this

Who am I to disagree

I travel the world and the seven seas

Everybody's looking for something

Girl, I refuse
You must have me confused with some other guy
The bridges ____________ (burn)
Now it's your turn, to cry

Cry me a river
Cry me a river

Oops, I did it again

I played with your heart, got lost in the game

Oh baby, baby

Oops, you think I'm in love

That I ______________ (send) from above

I'm not that innocent

 

Girl, you know I want your love

Your love _________ (handmade)  for somebody like me

Come on now, follow my lead

I may be crazy, don't mind me

He doesn't want the company

But there's something in the air

They share a look in silence and everything ______________(understand)

Susie grabs her man and puts a grip on his hand as the rain puts a tear in his eye.

She says Don't let go

Never give up, it's such a wonderful life

 

I __________ (make)  for lovin' you, baby

You ____________ (make)  for lovin' me

And I can't get enough of you, baby

Can you get enough of me?

Whenever, wherever

We ___________ (mean) to be together

I'll be there, and you'll be near

And that's the deal, my dear

Hey Jude, don't be afraid.

You ___________ (make)  to go out and get her.

The minute you let her under your skin,

Then you begin to make it better.

V. Підсумок уроку

1. Підведення підсумків уроку.

Summing everything up, I'd like to offer you to make up a cinquane about music. We’ve already done this kind of work. Look at the blackboard. Here is a scheme of it.

1) Music

2) Powerful , charming

3)Listening, sing, relax

4) Without music life would be boring and colorless

5) Life

2. Повідомлення домашнього завдання

Your home task is to write an essay “The role of music in my life”.

See you next time, goodbye!

 

docx
До підручника
Англійська мова (8-й рік навчання) 8 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
7 лютого 2022
Переглядів
2433
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку