Мета уроку: нагадати учням основні поняття електростатики, досліджувані в 9 класі. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Вивчення нового матеріалу | 28 хв. | 1.Електричний заряд. 2.Електризація тіл. 3.Закон збереження електричного заряду. 4.Закон Кулона. |
Фізика – 11 УРОК 1/1 Дата _________________
Тема уроку. Абетка електростатики
Мета уроку: нагадати учням основні поняття електростатики, досліджувані в 9 класі.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
ПЛАН УРОКУ
Демонстрації |
5 хв. |
|
Вивчення нового матеріалу |
28 хв. |
|
Закріплення вивченого матеріалу |
12 хв. |
|
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Тіла, що мають здатність до електричних взаємодій, називають наелектризованими. Якщо тіло наелектризоване, говорять, що воно має електричний заряд.
Електричний заряд — це фізична величина, що характеризує властивість частинок або тіл вступати в електромагнітну взаємодію. Одиниця електричного заряду в СІ — кулон (Кл). 1 Кл дорівнює заряду, що проходить через поперечний переріз провідника за 1 с за сили струму в провіднику 1 А : 1 Кл = 1 А · 1 с.
Основні властивості електричного заряду:
Носієм найменшого позитивного заряду є протон. Заряд протона за модулем дорівнює заряду електрона.
З огляду на виконані дослідів і спостережень можна зробити висновок:
явище, за якого тіла набувають властивості притягати інші тіла, називають електризацією.
Тіла, що мають здатність до електричних взаємодій, називають наелектризованими.
Існують кілька способів електризації, серед яких — електризація тертям. У процесі електризації тертям відбувається тісний контакт двох тіл, виготовлених з різних матеріалів, і частина електронів переходить із одного тіла на інше.
За будь-якого способу електризації тіл відбувається перерозподіл існуючих у них електричних зарядів, а не поява нових. Це твердження є наслідком найважливішого закону природи — закону збереження електричного заряду.
Під час електризації тіло, що втратило частину своїх електронів, заряджається позитивно, а тіло, що набуло зайвих електронів, — негативно. Загальна ж кількість електронів у цих тілах залишається незмінною.
Повний заряд замкнутої системи тіл або частинок залишається незмінним під час всіх взаємодій, що відбуваються в цій системі:
Цей закон не стверджує, що сумарні заряди всіх позитивно заряджених і всіх негативно заряджених частинок повинні кожний окремо зберігатися. Під час іонізації атома в системі утворюються дві частинки: позитивно заряджений іон і негативно заряджений електрон. Сумарні позитивний і негативний заряди при цьому збільшуються, повний же електричний заряд залишається незмінним. Нескладно побачити, що завжди зберігається різниця між загальним числом всіх позитивних і негативних зарядів.
Французький учений Шарль Кулон досліджував, як залежить сила взаємодії між зарядженими тілами від значень зарядів тіл і від відстані між ними. У своїх дослідах Кулон не враховував розміри тіл, що взаємодіють.
Заряд, поміщений на тілі, розміри якого малі порівняно з відстанями до інших тіл, з якими воно взаємодіє, називають точковим зарядом.
Закон Кулона, відкритий 1785 р., кількісно описує взаємодію заряджених тіл. Він є фундаментальним законом, тобто встановлений за допомогою експерименту й не випливає ні з якого іншого закону природи.
Значення сили взаємодії двох нерухомих точкових зарядів q1 і q2 прямо пропорційне добутку модулів цих зарядів і обернено пропорційне квадрату відстані r між ними:
.
Значення коефіцієнта пропорційності k залежить від вибору системи одиниць.
Коефіцієнт пропорційності k в законі Кулона дорівнює . Фізичний зміст цього коефіцієнта полягає ось у чому: два точкових заряди по 1 Кл кожний, що перебувають на відстані 1 м один від одного, взаємодіють із силою, що дорівнює 9 · 109 H.
Іноді замість коефіцієнта k використовують інший коефіцієнт ε0, що називається електричною сталою:
Тоді математичний запис закону Кулона має такий вигляд:
.
ПИТАННЯ ДО УЧНІВ У ХОДІ ВИКЛАДУ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Перший рівень
Другий рівень
ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Якісні питання
Що відбувається під час тісного контакту двох тіл, виготовлених з різних матеріалів?
Чому під час взаємодії ебонітової палички й вовни електризуються обидва тіла?
Чому електричне відштовхування виявили майже через дві тисячі років після того, як було виявлено притягання?
Розв'язання.
Два тіла зазнають електричного притягання, якщо заряджене тільки одне з тіл, причому зарядом будь-якого знака. А електричне відштовхування проявляє себе тільки тоді, коли заряджені обидва тіла, причому обов’язково однойменно.
Навчаємося розв'язувати задачі
Розв'язання.
Після торкання заряд першої кульки розподілився між двома кульками. У результаті між зарядженими кульками виникла сила кулонівського відштовхування. Виконаємо пояснювальний рисунок.
На кожну кульку діють три сили: кулонівська сила , сила ваги й сила натягу нитки . Оскільки кульки перебувають у рівновазі, то векторна сума сил дорівнює нулю:. Цю умову буде виконано, якщо модуль рівнодіючих сил і дорівнюватиме модулю сили : . Відповідно до закону Кулона тому
(1)
де q1’ й q2’ — відповідно заряди першої й другої кульки після взаємодії.
Оскільки система кульок є замкнутою, у ній виконується закон збереження заряду: q1 + q2 = q1’ + q2’. Оскільки розміри кульок однакові, то q1’ = q2’ = q’, отже,
(2)
Значення знайдемо із трикутника ABC: . Оскільки , то Отже, . (3) З рівняння (1) з урахуванням (2) і (3) одержуємо, що модуль заряду першої кульки, перш ніж її торкнулися: . Перевіримо одиниці величин: Визначимо значення шуканої величини:
Відповідь: заряд першої кульки перед зіткненням 7,8 нКл.
Розв'язання.
Нехай відстань між кульками дорівнює r. Тоді модуль сили взаємодії між ними змінився від до . Тут q — заряд кожного з кульок після зіткнення. Відповідно до закону збереження заряду 2q = q1 + q2. Отже, .
ЩО МИ ДІЗНАЛИСЯ НА УРОЦІ
Повний заряд замкнутої системи тіл або частинок залишається незмінним під час всіх взаємодій, що відбуваються в цій системі:
Домашнє завдання
Рів1 № 1.8; 1.9; 1.10; 1.11.
Рів2 № 1.31; 1.32; 1.34, 1.35.
Рів3 № 1.54, 1.55; 1.56; 1.57.
1