Дата : 11 жовтня 2016 року
Тема уроку :»Буква «ща», позначення нею звукосполучення [шч]»
Мета: уточнити і закріпити знання учнів про букву щ і звуки, які вона позначає; розвивати вміння ділити слова на склади, виконувати звуко-буквений аналіз слів; виховувати любов до природи.
Обладнання: ілюстрації, таблиці, картки,ноутбук.
Хід уроку
Продзвенів уже дзвінок,
Час почати наш урок.
Тож і ми часу не гаймо
І урок наш починаймо.
Поверніться до гостей,
Привітайтесь :» Добрий день!»
ІІ Психологічне настроєння на урок
Очі дивляться /та все бачать/.
Вуха слухають / та все чують/.
Голова / думає/.
Чи готові до роботи? Молодці!
ВПРАВА « ДОЛОНЬКИ»
-Побажайте успіху на уроці сусіду по парті.
ВПРАВА « ПОСМІШКА»
-Зніміть посмішку зі свого обличчя та подаруйте її другу.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
« МОЗКОВА АТАКА»
ГРА « НАЗВІТЬ СЛОВА З БУКВОЮ Г»
Глобус, гуска, гусеня, галка, горобина…
ГРА « НАЗВИ СЛОВА З БУКВОЮ Г»
Ґава, ґудзик, ганок , гелготати.
ІУ. Повідомлення теми і мети уроку
— На сьогоднішньому уроці ми більше дізнаємося про букву щ. Ця літера відрізняється від інших тим, що завжди позначає не один, а два приголосних звуки одночасно.
Буква Щ нас зустрічає,щиро щастя всім бажає!
Буква Щ-тридцята літера української абетки, якою позначаються приголосні звуки /ШЧ/ /ШЧ/
V. Вивчення нового матеріалу
ВІРШ
- Розкажіть про букву Щ!
А вона така ж, як Ш!
Тільки в неї, каже Костик,-
Унизу праворуч хвостик.
- На що подібна буква Щ?/ На гребінець, щітку/
/ПЕРЕГЛЯД ВІДЕО «Уроки тітоньки Сови.Літера щ/»
1. Робота за підручником (с. 38–40)
Вправа 105
Учні читають вірш, називають слова із буквою щ.
//Щеня, щиглик, щітка,щука, щавель/
— Пригадайте, які звуки позначає буква щ. Назвіть їх.
Правило «Буква Щ завжди позначає два звуки /ШЧ/»
— Звірте свої висновки з правилом на с. 38.
Вправи для очей з смайликом
Зошит свій я розгортаю,
Навскоси його кладу.
Ручку правильно тримаю.
Сяду рівно, не зігнуся, до роботи я беруся.
КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА
Букву Щ пишу старанно, чисто, гарно, бездоганно.
Щ щ щу ще ща щавель щука щебет
ГРА « РОЗСИПАНКА СЛІВ»
діти У пташок щебіт лісі чули
/У лісі діти чули щебіт пташок./- запис речення каліграфічно.
РОБОТА ПО ТАБЛИЦІ
КУ УКА
ЛЯ Щ ОКА
ПЛА ИТ
ДО ЕБІТ
ЗАПИС СЛІВ В ЗОШИТАХ/під диктовку/ГРА « ДОДАЙ СЛОВО»
Кущ/це-рослина/, лящ/це-риба/,плащ-/це-одяг/
ЗАГАДКА
Таке м ‘якеньке і кудлате,
Таке кумедне й вайлувате.
Від молочка росте щодня,
А називається/щеня/.
Запис в зошиті:щеня-/це-тварина/.
ПЕРЕГЛЯД ВІДЕО «ЩЕНЯ»
ЗАГАДКА
Він скрізь у полі і в саду, а в дім не попаде.
А я тоді лиш з дому йду, коли вже він не йде. /Дощ/
/Прослуховування української дитячої пісеньки «Іди, іди, дощику»
Вправа 106 (робота в групах)
— Прочитайте українську народну дитячу пісеньку.
— Розкажіть, чи доводилося вам її співати? Якщо ні — вивчіть її напам’ять і проспівайте.
— Назвіть букву, яка часто трапляється в словах пісеньки. Випишіть слова з цією буквою.
ВПРАВА 106
Дощику,борщику,горщику,борщ, щоб,дощ.
Фізкультхвилинка « Дощик»
Вірш
Дощику про це байдуже.
Він періщить, вдаль біжить,
Аж гущавина шумить.
РОБОТА З ТЕМАТИЧНИМ СЛОВНИКОМ С.187/робота в парах/
ЩИГОЛЬ- невелика співоча пташка з яскравим строкатим оперенням.
Вправа 107
Учні слухають текст і відповідають на запитання.
— чому щиглика вважають однією із найгарніших пташок?
— Де оселяються щиглики?
— чому щиглики — корисні птахи?
— На що схоже гніздо щиглика?
— Доведіть, що у слові щиглик звуків більше, ніж букв.
РОБОТА В ПАРАХ
Фонетичний аналіз слова ЩИГЛИК /ШЧИГЛИК/
ПЕРЕГЛЯД ВІДЕОФІЛЬМУ «ЩИГЛИК»
Вправа 108
Учні читають текст спочатку мовчки, потім — уголос, позначають кінцівку кожного речення зниженням голосу і паузою.
— Спишіть текст, не повторюючи слова Сашко. Використайте слова: він, хлопчик.
— Підкресліть слова з буквою щ. Поясніть, які звуки вона позначає.
Сашко йшов лісом. Раптом із куща ліщини вилетіла пташка. То був щиглик. У кущі хлопчик знайшов гніздечко. У ньому сиділо четверо пташенят. Сашко швидко пішов геть від куща.
ПРОСЛУХОВУВАННЯ СПІВУ ЩИГЛИКА.
СЕНКАН
Хто? Щиглик
Який? Співочий,красивий
Що робить? Співає, радує
Речення Щиглики- корисні птахи.
Значення щиглика для природи- Вони знищують шкідливих комах.
УІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
ЧИТАННЯ ВІРША
Щебече пташка на калині,
Співає любій Батьківщині.
-Наша Батьківщина зветься/Україна/.
- Столиця України- / місто Київ/
-Місто знаходиться на берегах річки/Дніпро/.
- Чим славиться Україна?
/Щебітом пташок, щедрістю врожаїв/.
ГРА « СЛОВО В СЛОВІ»
БАТЬКІВЩИНА- батьки, вина, вік,тік.бік,щит,нива.
Вправа 109
Учні читають прислів’я, пояснюють, як вони їх розуміють.
ГРА «ЗАШИФРОВАНЕ СЛОВО»
Я Щ С А Т
/ЩАСТЯ/
-Промовимо словоЩАСТЯ.
- Для вас щастя-це……..
/Вчитель роздає сонячні промінчики/
Сонячний промінчик зігріває всіх своїх теплом. Тепер кожен з вас є охоронцем чарівного промінця, ЩАСТЯ, тому що щастя- це любов до всіх, хто живе на Землі.
Навіть є така приказка»Щастя біжить, а нещастя лежить».
ЗАШИФРОВКИ
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Які звуки позначає буква щ?
— Наведіть приклади слів із буквою щ.
Дякую всім, хто старанно працював,
В зошиті гарно писав,
На всі питання відповідав,
Знання нові хапав.
ВПРАВА « КОМУНІКАТИВНЕ ДЕРЕВО»
-Для тих, хто на уроці отримав нові знання, прошу прикріпити до дерева долоньку допомоги.
VII. Домашнє завдання
С. 40, вправа 110.