Тематичний урок української мови «Ти - наше диво калинове, кохана українська мово».

Про матеріал
Формувати в учнів розуміння того, що українська мова – наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава. Розширювати знання про красу і багатство української мови, про її значення у житті кожного із нас. Пробудити почуття національної гідності. Виховувати любов до рідної мови, рідного краю, його традицій, почуття поваги до всього свого, українського, бажання розмовляти рідною мовою.
Перегляд файлу

 

Тематичний урок української мови

 «Ти наше диво калинове кохана українська мово»

 

 

 

Дмитришина     Катерина    Вікторівна,

учитель початкових класів Бахмутської

загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів    №12

Бахмутської міської ради Донецької області,

спеціаліст вищої категорії, старший учитель

 

Мета. Формувати розуміння того, що українська мова – наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава. Розширювати знання про красу і багатство української мови, про її значення у житті кожного із нас. Пробудити почуття національної гідності. Виховувати любов до рідної мови, рідного краю, його традицій, почуття поваги до всього свого, українського, бажання розмовляти рідною мовою.

Обладнання. Вишивані рушники, хліб, калина, плакати «Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема», «Пісня – душа народу», «Кажуть, дитино, що мова наша – солов’їна»; виставка книг письменників-земляків: В.Сосюри, В.Гаршина, М.Шаповала, Б.Горбатова, В.Черепкова, В.Ставрулової, С.Решетової.

Форма уроку: урок – спілкування.

 

Картинки по запросу візерунок в стрічці калина 2 клас урок праці"Мова - це не просто спосіб спілкування,

а щось більш значуще.

  Мова – це всі  глибинні  пласти 

духовного  життя  народу, 

його  історична  пам'ять,

найцінніше  надбання  віків, 

мова  -  це  ще  й  музика,  мелодика, 

фарби, буття, сучасна, художня,

інтелектуальна і мисленнєва діяльність народу". 
                                                                                    (Олесь Гончар)

 

ПЕРЕБІГ УРОКУ

 

Лунає українська пісня «Рідна мово»(Сл.Г.Вієру, Муз.П.Дворський)

Учитель. Дорогі діти, запрошуємо вас на урок-спілкування,                                                      на слово щире, на бесіду мудру, на свято української мови.

Батьківщина починається з батька і матері, з оселі, де ви вперше побачили світ, з мови, якою розмовляють ваші батьки, з подвір’я, по якому ви бігали, з села чи міста, з України, де ви народилися.

Є багато країн на землі,
В них озера, річки і долини,
Є країни великі й малі,
Та найкраща завжди – Батьківщина.

 

  • Записуємо у зошит: Україна – це наша Батьківщина.
  •  

Бібліотекар. У нашій світлиці сьогодні тепло і світло, тож давайте поговоримо про Україну, нашу рідну мову. Україна – золота, чарівна сторона. Земля рясно уквітчана, зеленню закосичена. Скільки ніжних, ласкавих, поетичних слів придумали люди, щоб висловити свою гарячу любов до краю, де народились і живуть. Послухайте, будь ласка,

Молитву про Мову. Історія Мови.

 

C:\Users\Bibliomist\Desktop\DSCN1626.JPG

 

C:\Users\famil\Desktop\Моя метод скарбн 2017\урок рідної мови 2-Г\20190221_091939.jpg

 

Учень  Хоч малий я, невеликий,
             Зате добре знаю,
             Що край рідний – Україна,
             Я її кохаю.

Учень   Мову нашу рідну
             Поважаєм змалку,
             І клянемось щиро,
             Її оберігати.

Учень   Мова – наш душевний код,
             Даний нам від роду,
             А без мови наш народ
             Не був би народом.

Учень  Цікава річ – це наша мова,
             Дивують слух її слова,
             Її ми кличем – калинова,
             І говоримо моя.

Учень   Вона про все тобі розкаже,

              Чарівних слів тебе навчить,

              Усе розкриє і покаже,

              Як правильно у світі жить.

 

Учитель. Діти, ви напевно вже помітили, яка красива наша мова, ніжна, лагідна, наспівна. Вона ллється ніби річечка, переливається різними барвами. Наш народ з любов’ю оспівує свою рідну мову, її красу й велич. Як ви розумієте рядки вірша поета-земляка В.Сосюри:

 

Любіть Україну у сні й наяву,

Вишневу свою Україну,

Красу її вічно живу і нову,

І мову її солов’їну.

  • Вірш записуємо в зошит.

 

  • C:\Users\famil\Desktop\Моя метод скарбн 2017\урок рідної мови 2-Г\20190221_091545.jpg

 

Бібліотекар. Батьківщина – це наша рідна мова. У ній мудрість віків і пам’ять тисячоліть. «Це безцінне багатство, у якому народ живе, передає з покоління в покоління свою славу, культуру й традиції» - писав В.Сухомлинський. Українська мова багата, мелодійна , глибинна. Любов до Батьківщини неможлива без любові до рідного слова. 

  • Речення записуємо в зошит. Пояснюємо значення цих висловів
  • C:\Users\famil\Desktop\Моя метод скарбн 2017\урок рідної мови 2-Г\20190221_091939.jpg

 

  • Інтелектуальна гра « Виразно читай, загадку швидко відгадай».

Учитель. Хлопці, а загадайте-но дівчаткам загадки!

 

1.На ріднім полі шепчуть колоски,

Я рад би знати тихі їх думки.

Я слухав, чув, як кожна колосина

Шептала тихо слово: (Україна).

2. На городі в нас росте

Сонце ясне, золоте,

Жовте око, жовті вії,

Та чомусь воно не гріє. (Соняшник)

3. Красивий, щедрий рідний край

Мова наша солов’їна.

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься … (Україна.)

4. Летів птах через дах,

Сів на воротах

У червоних чоботях. (Лелека).

  • Відгадки записуємо в зошит і виконуємо звуко-буквений аналіз слів.

 

Бібліотекар. Дівчатка, а тепер, може, ви загадаєте загадки. Побачимо, хто швидше відгадує: хлопчики чи дівчатка.

C:\Users\famil\Desktop\Моя метод скарбн 2017\урок рідної мови 2-Г\20190221_091907.jpg

 

 

1. Із неба диво золоте

І світить нам, і гріє,

Ніщо без нього не росте,

І всяк йому радіє.

Радієш ти, радію я.

Радіють луки, поле, гай,

Радіє з краю в край земля,

А що за диво? Відгадай! (Сонце)

2. Як прийде весна в садочок —

До лиця білий віночок,

Ну а восени цій кралі

Приглянулися коралі. (Калина)

3. Проливала дрібні сльози

Молода дівиця.

Полоскала довгі коси

У чистій водиці. (Верба)

4. Лист зелений не пропав,

А під снігом задрімав,

Щоб у синю сукенчину

Одягнуть весняну днину. (Барвінок)

  • Відгадки записуємо в зошит, ділимо слова на склади, визначаємо наголос.

Учитель. Гарно розважилися. А я знаю іншу гру, вона називається хто кого переговорить. Треба чим швидше промовити скоромовки. Давайте пограємо!

  • Гра «Слова правильно вимовляй, скоромовку швидко промовляй».

 

C:\Users\famil\Desktop\Моя метод скарбн 2017\урок рідної мови 2-Г\20190221_092622.jpg

Кит кота по хвилях катав -
Кит у воді, кіт на киті.
* * *
Обережний хитрий лис
До нори вечерю ніс.

 

* * *
Заболіло горло в горили - 
Бо горила багато говорила. 

* * *
Бурі бобри брід перебрели,
Забули бобри забрати торби.

* * *
У зливу жахливу під кущем
Дуже змокли жук з джмелем.

* * *
Черепаха чаплю вечором
Пригощала чаєм з печивом.

* * *
Чорно-білий чорногуз
У болото чорне вгруз.

* * *
Тигренятко з тигром-татом
Тренувалися стрибати.

* * *
Скриню зі скарбом
Знайшли карась із крабом.

* * *
Горох у городі виріс небувалий
Горобці город пограбували.

* * *
Миші в шафі шаруділи
Шість шарфів шерстяних з`їли.

Бібліотекар.  Які ж ви, діти, спритні, а чи знаєте ви прислів’я?

  • Завдання. Зі слів складіть прислів’я та поясніть їх зміст (робота в групах).

Діти читають прислів’я.

  • Слово до слова - зложиться мова.
  • Слово не горобець, вилетить – не спіймаєш.
  • Не кидай слова на вітер.
  • Слово старше, ніж гроші.
  • Слово –вітер, письмо - грунт.
  • Будь господарем своєму слову. (2 прислів’я записуємо в зошит)

Учитель.

  • Гра «Вчимося бути поетами». Дібрати рими до слів:

 

 

Хлопчик йшов і цукерку … (знайшов)
Вітер гуляє, спати … (заважає)
Дівчинка маленька, сукня …. (гарненька)
Квітка з пелюстками, як спідниця в … (мами)
Птаха крила розправляє, в краї далекі … (відлітає).

C:\Users\famil\Desktop\Моя метод скарбн 2017\урок рідної мови 2-Г\20190221_091405.jpg

 

Бібліотекар.

  • Гра «Мовний калейдоскоп». Називаються ознаки та дії предметів, діти відгадують  слова: школа, праця, труд, плюс, сіно, пече, рис-сир, Львів.

Учитель. Молодці, діти! Ви знаєте багато українських народних пісень. Адже пісня – душа народу.

Народна пісня – голос невсипущий,

Душі людської вічне відкриття,

Вона ніколи, як і хліб насущний,

Не вийде з моди сущого життя.

 

C:\Users\Bibliomist\Desktop\20190221_094429.jpg

 

Лауреат міського конкурсу «Юні дарування» Беседіна Анастасія виконує пісню «Червона калина».

 

 

C:\Users\Bibliomist\Desktop\20190221_095740.jpg

 

Дякуємо за урок!

 

 

 

 

 

docx
Додано
16 серпня 2019
Переглядів
1144
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку