Урок І. Тема: Чарльз Діккенс «Різдвяна пісня в прозі». Стислі відомості про життя і творчість письменника. Історія написання твору.
Мета: ознайомити учнів із особистістю Ч. Діккенса, історією створення повісті «Різдвяна пісня в прозі», особливостями різдвяних оповідань; вчити визначати тему та ідею твору, елементи композиції, реальне та фантастичне у творі;
формувати ключові компетентності:
формувати систему предметних компетентностей і компетенцій шляхом виконання навчальних завдань;
розвивати мислення; формувати гуманістичні ідеали;
виявляти повагу до самобутності художньої культури різних народів.
Обладнання: портрет Ч. Діккенса, ілюстрації до біографії та твору письменника, аудіозапис мелодії М. Леонтовича «Щедрик», символи Різдва.
Хід уроку:
Я вірю і маю намір вселяти в людей довіру
в те, що на світі існує прекрасне.
Чарльз Діккенс
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вступне слово вчителя.
Минають роки і сторіччя, відходять у вічність епохи та покоління людей, змінюються звичаї, погляди, вірування. А великі мистецькі шедеври живуть вічно, тому що думки і мрії авторів завжди звернені до майбутнього, чарують і надихають нові покоління людей.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
Сьогодні на уроці ми почнемо знайомство із творчістю видатного англійського письменника ХІХ ст. Ч. Діккенса, помандруємо разом з ним до Англії та відсвяткуємо Різдво.
ІV. Ознайомлення з навчальним матеріалом.
1.Учень літературознавець. Ч. Діккенс- знаний англійський письменник , перу якого належать популярні твори для дітей і для дорослих. Найвідоміші з них- «Пригоди Олівера Твіста», «Домбі і син», «Різдвяна пісня в прозі».
2. Учень літературознавець. Ч. Діккенс народився 7 лютого 1812 року неподалік міста Порт- смут у родині чиновника. 1814 р. Діккенси приїхали до Лондона. Чарльз часто хворів, лишався вдома один. Рятуючись від самотності, почав багато читати. Пізніше він напише : « Ці книги не дали згаснути моїй фантазії і моїм надіям… Ці книги були єдиною і незмінною моєю втіхою… Я читав їх так, ніби від цього залежало моє життя.» Коли хлопчику виповнилось 11 р., його безтурботне і забезпечене життя дуже змінилося. Батько Чарльза потрапив до лондонської боргової в’язниці. Разом з ув’язненим годувальником за певну платню в тюрмі могла проживати і його родина. Тому мати майбутнього письменника з молодшими дітьми перебралася до буцегарні. Дванадцятирічний Чарльз влаштувався працювати на фабрику, де виготовляли ваксу. Він жив сам, годував себе і сім’ю, часто голодував.
«Не можна знайти слів, щоб передати мої душевні тортури. Адже працювали тоді навіть діти! По шістнадцять годин на добу!», - згадував письменник.
3.Учень літературознавець. Шість місяців, які він провів у брудному старому приміщенні, були для вразливого хлопчика найстрашнішими: одноманітна праця тривала зранку до вечора. Це була надзвичайна моральна травма для Чарльза, адже він дуже хотів учитися. Родину врятувала невелика спадщина бабусі і сім’я залишила страшне приміщення. Коли справи в родині пішли на краще, хлопчик зміг закінчити школу. Навчаючись у «класичній і комерційній академії», він вивчав літературу, латину, англійську, музику, танці, комерційну справу. На цьому його освіта закінчилася. Коли юнаку виповнилося п’ятнадцять років, він залишив школу і влаштувався працювати репортером. На цей час припадає і початок його письменницької діяльності.
1.Учень літературознавець. У творах для дітей і дорослих письменник стверджував, що добро завжди перемагає зло, закликав допомагати іншим людям. З 1853 року Діккенс почав виступати з публічними читаннями власних творів. За свідченнями очевидців, ці зустрічі письменник перетворював на неперевершений театр одного актора. Він перевтілювався в кожного героя , про якого читав. Під час його виступів в залах яблуку ніде було впасти.
2.Учень літературознавець. Захоплені глядачі вітали письменника оваціями, не відпускаючи зі сцени, а він охоче повертався і читав нові уривки… Сама королева Вікторія бажала бути присутньою на читаннях Діккенса. Його можна назвати улюбленцем літературної долі. Він зажив слави ще зовсім молодою людиною, не маючи й двадцяти п’яти років, і залишався успішним до кінця життя. Письменницьким кредом Діккенса стали слова, які ми взяли за епіграф нашого уроку: « Я вірю і маю намір вселяти людям віру в те, що на світі існує прекрасне.»
В Англії існувала традиція: перед Різдвом у пресі публікували твори на різдвяну тематику. Діккенс присвятив Різдву п’ять творів, які об’єднав у цикл «Різдвяні повісті». Одне з оповідань збірки називається «Різдвяна пісня в прозі» і має підзаголовок «Свят вечірнє оповідання з привидами.»
Різдво-особливе свято. Ми чекаємо його щороку з надією на радість (звучить мелодія М. Леонтовича «Щедрик», відео із різдвяними вітальними листівками).
Учень- історик. В Англії починають готуватися до Різдва ще на початку грудня. Цей період з 1до 24 грудня має назву Advent. Уся країна стає святковою. Дерева прикрашають гирляндами, будинки веселять око всіма відтінками веселки. Лужки і газони радують різними статуетками – символами Різдва, на дверях з’являються різдвяні вінки. Ці вінки зі свічками мають особливе значення. За звичай вони складаються з п’яти свічок: чотирьох червоних і однієї білої. Щонеділі запалюється нова червона свічка в той час, коли вся родина збирається разом за молитвою, святковим столом. Білу свічку запалюють у вечір перед Різдвом, як символ того, що у світ прийде Христос і освітить пітьму.
Напередодні Різдва на центральній площі в Лондоні встановлюють головну ялинку Великої Британії. У святвечір дітей укладають спати після того, як прочитають їм молитви й історії про Різдво. Для того, щоб задобрити отця Різдва, англійці готують для нього святковий пиріг із м’ясом і ставлять склянку з молоком. Уранці діти прокидаються і мерщій шукають свої подарунки, які заховані у спеціальних шкарпетках або панчохах. У Британії на Різдво прийнято всім дарувати подарунки. За святковим столом панує атмосфера чародійства і затишку . Спочатку за обідом подають різні страви, потім головне блюдо- індичку в соусі, а на десерт радують всіх різдвяним пирогом. На другий різдвяний день в Англії святкують День Святого Стефана. У цей день прийнято відкривати спеціальні ящики з пожертвами і роздавати всі гроші нужденним.
Словникова робота: Різдвяне оповідання (повість)- художній твір, дія якого відбувається під час Різдва та має щасливу розв’язку, пов’язану зі змістом і духом цього свята. Строфа- ритмічно завершена частина твору.
Композиція повісті
|
І куплет «Привид Марлі» |
Розповідь про реальне життя старого Скруджа та зустріч його з привидом померлого компаньйона |
|
ІІ куплет «Перший з трьох духів» |
Мандрівка Скруджа в просторі й часі з Духом Минулого Різдва |
|
ІІІ куплет «Другий з трьох духів» |
Мандрівка Скруджа в просторі й часі з Духом Теперішнього Різдва |
|
ІV куплет «Останній дух» |
Мандрівка Скруджа в просторі й часі з Духом Майбутнього Різдва |
|
V куплет «Закінчення» |
Розповідь про реальне життя Скруджа після його мандрівок |
Аналіз І строфи за схемою:
І строфа:
Знайдіть цей фрагмент тексту і прочитайте.
Бесіда
Читати твір, аналізувати ІІ строфу, цитати до образу Скруджа, малюнок.