Конспект уроку на тему "Дивна хатка" О. Пчілка

Про матеріал
Конспект уроку вивчення нового матеріалу з читання для 3 класу на тему "Дивна хатка" Олена Пчілка
Перегляд файлу

 

                                           Урок № 36.

 

Тема: О. Пчілка «Дивна хатка».

Мета: актуалізувати знання учнів про небилиці як літературний жанр; розвивати навички свідомого і виразного читання цих творів, а також творчі здібності; виховувати  любов до мови.

 

Обладнання:  портрет Олени Пчілки; ілюстрації до небилиці.
 

                                      Хід уроку


І. Організаційний момент


У ч и т е л ь

 А цікаво вам дізнатися,
Що сьогодні може статися? (Так!)
Тож всядьмося зручніше,
Попрацюємо скоріше.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності


- Сядьте зручніше. Уважно послухайте вірш і з'ясуйте, до якого жанру він належить.

 

         СМІХОТА
Кішка вивела курчат,
Квочка миє кошенят.
Песик їсть пахуче сіно,
Гавка коник на людину.
Щука під кущем живе,
Заєць річкою пливе.
Дощик грає на сопілці,
Хлопчик миє шубку білці.

                                 І. Січовик

 

- Як називають такі вірші? (Небилиці)
- Чому вони мають таку назву? (Небилиця — невеличкий твір, в основі якого небувальщина, нісенітниця.)
- Навіщо їх створюють? (Використовують для розваги дітей і дорослих.)
- Назвіть небилицю, над якою ми працювали цього року. («Морквяний вояк» — волинська народна пісенька)


ІІІ . Повідомлення теми і мети уроку


- Сьогодні ми ознайомимося ще з небилицею української письменниці Олени Пчілки «Дивна хатка».

 

1. Розповідь про письменницю

- Насправді письменницю звали Ольгою Петрівною Драгомановою (1849-1930). Народилася вона на Полтавщині. Зростала серед чудової природи та співучих людей.


Першим учителем Ольги був батько. Продовжувала навчання у Київському пансіоні шляхетних дівчат. Здобула найвищу освіту, доступну на той час жінці.


Мала шістьох дітей. Її донькою була ще одна вам відома українська письменниця — Леся Українка. У сім'ї панувала повага до всього українського. Але книжок українською мовою на той час було дуже мало, тому Ольга Петрівна сама взялася за перо і почала писати для наймолодших дітей вірші, байки, науково-художні твори про життя видатних людей.


Записувала дитячі жанри фольклору: казки, скоромовки, при- мовлянки, загадки.


Вона була письменницею, фольклористом, літературознавцем, редактором — видавцем дитячого журналу «Молода Україна».


- Як ви вважаєш, чому авторка назвала себе «пчілкою» (бджілкою)?


2. Збагачення словникового запасу


- Попрацюймо над назвою небилиці та доберімо до кожного слова синоніми.


Дивна — чудна, чудова, чарівна, цікава, казкова, фантастична.

 

Хатка — дім, домівка, будинок, будівля, споруда, кам'яниця, хмарочос.


3. Словникова робота


Книш — вид хлеба;
млинець — блинчик;
глечик — кувшин;
гопак — украинский народний танец;
стріха — нижний край крыши из соломы;
зачинена — закрытая;
гасають — носятся;
рятують — спасают;
витинають (гопки) — танцуют.

4. Читання небилиці вчителем (с. 223-224 підручника)

5. Перевірка сприймання

- Що у прослуханому вірші є казковим, небувалим? (Відповіді учнів.)

6. «Розчитування»:

1) Складами + наголос;

2) цілим словом;

3) індивідуально.

Кни-шо-ва
ци-бу-льо-ва
за-чи-не-на
за-щеп-не-на
за-пе-ча-та-на
сміш-на-я
втіш-на-я
від-чи-ни-ло-ся
від-щеп-ну-ло-ся
від-пе-ча-та-дось

 

Фізкультхвилинка «Раз, два, три...»  (промовляння з рухами)

- А зараз нам потрібно, як і пташечкам, трішечки розім'ятися.

 

Раз, два, три — з нами до лісу йди.
Раз, два, три, чотири, п'ять — будем в лісі крокувать.
Там пташок ми пострічаєм,
Разом із ними політаєм,
Разом із зайцем пострибаєм,
А від вовка повтікаєм.
Як лисичка до зайчат підкрадемося,
Ледве чутно додому повернемося.



7. Робота за частинами небилиці

►► І частина

1) Читання учнями цієї частини мовчки.

2) Обирання за таблицею темпу, сили голосу та тону читання.

 

Темп — повільний;
сила голосу — звичайна;
тон читання — здивований.


3) Виразне читання вголос (хором).


- Яку ілюстрацію можна намалювати до цього уривка? (Дивну хатку)


Учитель кріпить на дошці ілюстрацію до цієї частини.


4) Індивідуальне читання строф учнями.


5) Тренінг пам'яті — гра «Я почну, а ти продовж» (таблиця — на дошці).


Діти продовжують рядочок, показуючи рухами.


Іду я ...                                                    салом ...
Аж стоїть ...                                            маслом ...
Сама...
Стріха...                                                  Лизнув я масла ...
Млинцем ...                                             Гризнув ковбаси ...
Ковбасою ...                                            Над'їв млинця ...

 

►► II частина


1) Мовчазне читання II частини учнями.


- Як ви розумієте вислів «бездонний глечик»? (Шлунок — рос. «желудок»)
- Так, наш шлунок має форму, схожу на глечик.

2) Виразне читання учнями та обирання компонентів читання. Темп читання — нормальний, а коли «танцюють» — прискорений;

сила голосу — звичайна;
тон читання — радісний.

- Що можна зобразити до цієї частини? (Пиріжечки і варенички)

 

Учитель кріпить ілюстрацію на дошці.


3) Читання хором цієї частини із рухами.


►► III частина


1) Мовчазне читання.


2) Виразне читання хором.


Темп читання — прискорений, наприкінці — повільний;
сила голосу — звичайна;
тон читання — схвильований, наприкінці — радісний.

3) Читання групами:

дівчатка — до другого знаку оклику: схвильовано;

хлопчики — далі до кінця: радісно.


4) Гра «Рими».


Римування — це співзвучне звучання кінцевих звуків у рядках.
Слово швидко ти спіймай,
Йому риму відшукай.

 

Діти знаходять рядки, що римуються.


Шкварчить — ... (пищить)
рятувати — ... (добувати)
викладати — ... (грати)
шкварчати — ... (пищати)
на льоду — ... («ду-ду-ду»)
смішная — ... (втішная)

8. Висновок

- Яке значення мають небилиці? (Вони нас веселять і забавляють.)
- Чим була «дивною» наша хатка? (Відповіді учнів.)

IV. Розвиток творчих здібностей

1. Гра «Пантоміма»

Учитель на вушко називає учневі певний епізод, що необхідно показати за допомогою рухів. Решта мають відгадати задумане.

 

Лизнув масла
Гризнув ковбаси.
Над'їв млинця.
Яєчня шкварчить.
Пироги вбоки.
Вареники вскоки.

 

2. Складання небилиці


- Прочитайте уважно віршик. Як його перетворити на небилицю?


Леопард спіймав ягничку,
Бегемот жує травичку.
Мавпа скаче по гілках,
Ефа повзає в пісках.
На крижині два моржі,
На болоті два вужі.

 

(Необхідно попарно змінювати місцями головних героїв.)

 
V. Підсумок уроку


- З яким літературним жанром ми сьогодні ознайомилися? (Небилиці)
- Якою є їх мета? (Розважити і розвеселити)
- Який вид роботи вам найбільше сподобався?

Домашнє завдання: с. 223 – 224 виразно читати вірш, вивчити на пам'ять уривок.

 

12.03.2015-1с

https://i.livelib.ru/boocover/1000473081/o/7ebb/Olena_Pchilka__Divna_hatka.jpeg

http://chytanka.com.ua/ebooks/files/ill/dyvnahatka2.jpg

docx
Додано
16 січня 2020
Переглядів
1618
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку