Тема: Написання префіксів пре-, при-, прі-, 5 клас
Мета:
-
Навчальна: систематизувати знання учнів про префікси пре-, при-, прі-; удосконалювати вміння розрізняти їх за значенням та правописом; формувати навички правильного написання слів з цими префіксами.
-
Розвивальна: розвивати логічне мислення, мовну здогадку, творчі здібності учнів; збагачувати їхній словниковий запас.
-
Виховна: виховувати любов до рідної мови, прагнення до мовної культури.
Обладнання: підручник, зошит, картки із завданнями, презентація, інтерактивна дошка (за наявності).
Тип уроку: комбінований
Хід уроку:
І. Організаційний момент
-
Привітання з учнями.
-
Перевірка готовності до уроку.
-
Мотивація навчальної діяльності:
Діти, сьогодні ми вирушимо у захоплюючу подорож у світ української мови. Нас чекають цікаві завдання, пов’язані з написанням префіксів пре-, при-, прі-. Ці префікси часто зустрічаються в нашій мові і допомагають нам точно виражати свої думки.
ІІ. Актуалізація опорних знань
-
Фронтальне опитування:
-
Що таке префікс?
-
Яку роль відіграють префікси в утворенні нових слів?
-
Які префікси ми вже вивчали?
-
Гра «Знайди зайве слово»:
-
З ряду слів вибрати ті, в яких є префікс:
-
Прибіг, бігати, привіт, вітати, переписати, писати.
ІІІ. Пояснення нового матеріалу
-
Повторення правил написання префіксів пре-, при-, прі-:
-
Префікс пре- надає слову значення повноти дії, високого ступеня якоїсь ознаки.
-
Префікс при- вказує на наближення, приєднання, долучення до чогось.
-
Префікс прі- вживається в обмеженій кількості слів (прізвище, прізвисько, прірва).
-
Розгляд прикладів слів:
-
Складання таблиці «Префікси і їх значення» (на дошці або в зошитах).
-
Робота з підручником: читання правила, аналіз прикладів.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
-
Виконання вправ:
-
Вправа 1: Вставити потрібний префікс:
-
…бігти, …будувати, …трусити, …боркати, подобний.
-
Вправа 2: Скласти речення зі словами, записаними в попередній вправі.
-
Вправа 3: Розподілити слова на три групи за значенням префіксів:
-
Приїхати, переписати, прізвище, приклеїти, привітати.
-
Творче завдання:
-
Скласти невеликий текст, використовуючи слова з вивченими префіксами.
V. Підсумок уроку
-
Фронтальне опитування:
-
Що нового дізналися на уроці?
-
Які правила написання префіксів пре-, при-, прі- ви запам’ятали?
-
Оцінювання роботи учнів.
VI. Домашнє завдання
-
Виписати з будь-якого художнього твору 5-7 слів з префіксами пре-, при-, прі-. Скласти з ними речення.