Конспект уроку на тему: "Не можна брати чуже"

Про матеріал

Треба в наш час розширювати знання учнів про людські чесноти, вчити школярів аналізувати свої вчинки та думати про їх наслідки; доводити учням, що ні за яких життєвих обставин не можна без дозволу брати чужі речі, сприяти формуванню прагнення керуватися у своєму житті цим правилом

Перегляд файлу

Я  у світі

3 клас

Розділ:  Людина серед людей

 

Тема: Не можна брати чуже

 

 Мета:  розширити знання учнів про людські чесноти, вчити школярів аналізувати свої вчинки та думати про їх наслідки; довести учням, що ні за яких життєвих обставин не можна без дозволу брати чужі речі, сприяти формуванню прагнення керуватися у своєму житті цим правилом;

         розвивати зв’язне мовлення, критичне і логічне мислення, уміння узагальнювати та аналізувати, пам'ять, увагу;

         виховувати позитивні риси характеру, бережливе ставлення до своєї та чужої власності.

   Обладнання:     картки з частинами прислів’їв;

                                карточки для індивідуальної роботи учнів;

                                ілюстрації до казки «Коза-дереза»;

                                таблички зі словами;

                                підкова;

                                мікрофон.   

    Тип уроку:  урок – діалог з використанням інтерактивних форм роботи                 

Хід уроку

 І. Організаційний момент               

   1. Вступне слово вчителя

              Дзвоник всім нам дав наказ:

До роботи стати час!

Розпочнемо  наш урок

І  у життя ми зробимо ще один  крок!

 

Слайд 1

  2.  Тренінгова вправа  “Настрій”

 

         Усміхнімось всім навколо:

        Небу, сонцю, квітам, людям

        І тоді обов’язково –

        День для нас привітним буде!       

         Поверніться, будь- ласка, один до одного і подаруйте один одному посмішку.  У нашому класі стало ніби світліше від яскравих кольорів гарного, веселого настрою. На вашу думку, якими ви повинні бути на уроці?

   (Працьовитими, цілеспрямованими, серйозними, дружними, відповідальними, уважними.)

ІІ. Повторення та закріплення вивченого на попередніх уроках

  1. Вправа «Незавершене  речення»

 –Закінчіть  речення:

«Дізнавшись, що мій товариш говорить неправду, я …?»

( розкажу вчителеві, розкажу всім однокласникам, спробую сам поговорити з товаришем про його вчинок).

           Обговорення відповідей дітей.

  1.  Методика «Передбачення»

Слайд 2

  Що треба робити, щоб…

  • бути добрим...                 ( Робити  добрі  вчинки)
  • бути ввічливим…           (Говорити  ввічливі слова)
  • бути працьовитим ...      (Працювати)
  • бути милосердним...      (Виявляти співчуття)
  1.  Індивідуальна робота учнів
  • Підкресліть позитивні риси характеру людини (завдання на карточках).

   (Ввічливість, щедрість, справедливість, лінь, агресивність, доброта, скупість, працьовитість, делікатність, улесливість, брехливість, жадібність.)

IІІ.  Актуалізація опорних знань учнів

Слайд 3

  – З поданих частин склади прислів̕я.   Як ви розумієте виділене прислів’я?

На злодієві                                               неправду.

Краще гірка правда,                               там і правда.

Правда переможе                                    і шапка горить.

Де честь,                                                  ніж солодка брехня.

IV. Повідомлення теми та завдань уроку

 

Слайд 4

        На сьогоднішньому уроці ми навчимося аналізувати свої вчинки та думати про їх наслідки. Зрозуміємо, що ні за яких життєвих обставин не можна без дозволу брати чуже.

V. Вивчення нового матеріалу

 

                1.  Вправа «Мозковий штурм»

       – Подивіться  і скажіть до якої казки  ці ілюстрації?

(До української народної казки «Коза-дереза»).

        Що ви можете сказати про вчинки Кози-дерези?

       (Зазвичай, вони були негативними. Вона постійно обманювала, а ще вигнала Зайчика з його домівки, без дозволу жила у чужій оселі,  користувалася чужими  речами , чого не можна робити.)

 

Слайд 5

              2.  Бесіда

    – Хвилинка поезії. Послухайте вірш і скажіть, чому він нас вчить.

 Не укради — не клич біди,

 Не вкрий ім’я своє ганьбою.

 Там, де узяв, там поклади,

 Тією ж поклади рукою.

 До зла страшного не ходи.

 Спокусу віджени ворожу.

 Не укради! — носи завжди

 В душі пересторогу Божу.

                                      Вадим Крищенко

  • (Вчить не брати чуже – не красти).
  • Чи траплялося комусь із вас бути жертвою злодія? Якщо так, то що ви відчували?

 

  1. Робота з підручником
  • Діти, прочитайте оповідання  на сторінці 90 вашого підручника  з дитячої читанки «Вінок» «Не можна брати чуже»  і скажіть, про кого у ньому розповідається?

Словникова робота

КУЗНЯ,  КОВАЛЬ,  ПІДКОВА (пояснення учнів)

Слайд 6

 

Хвилинка-цікавинка

  • А чи знаєте ви, що підкову вважали і вважають символом щастя?

До поданих слів підібрати синоніми

Слайд 7

Стигнути – ….        (холонути).

Схопив –….             ( взяв).                                        

Репет – …..              (крик).

Скоїлося – ……      (сталося).

Бесіда за змістом оповідання

  • Про кого ви прочитали?
  • Що думали у селі про Федька?
  • Розкажіть, що трапилося з Федьком.
  • Як відреагувала громада на вчинок хлопця?
  • Виберіть з поданих слів слова, які характеризують Федька: злодій, пустун, бережливий. Поясніть свій вибір.

Робота над ілюстрацією  (сторінка 91)

  • Знайдіть і прочитайте  ту частину тексту, яка зображена  на малюнку.
  1.  Робота  у  групах
  • Перед тим, як перейти до наступного завдання, давайте згадаємо правила роботи  у групах.
  • Швидко розподіліть ролі в групі. Визначтесь, хто буде головуючим,        посередником, секретарем,  доповідачем.
  • Починайте висловлюватися спочатку за бажанням, а потім по черзі.
  • Дотримуйтесь правил активного слухання, головне — не перебивайте один одного.
  • Обговорюйте ідеї, а не особи учнів, які висловили цю ідею.
  • Утримуйтесь від оцінок та образ учасників групи.
  • Намагайтеся дійти спільної думки, хоча в деяких випадках у групі може бути особлива думка і вона має право на існування.

Завдання для роботи у групах

    Як би ви пояснили слова коваля: «Чуже добро пече руки».

 

Слайд 8

  1. Фізкультхвилинка

                   Встало вранці ясне сонце,
       Зазирну  у віконце.

                     Ми до нього потяглися,

                     За промінчики взялися.

                     Нумо, дружно присідати,

                     Сонечко розвеселяти.

                     Встали, сіли! Встали, сіли!

                     Бачте, як розвеселили?!

                     Стало сонце танцювати,

                     Нас до кола припрошати.

                     Нумо, разом! Нумо, всі!

                     Потанцюймо по росі.

  1.  Робота  у  зошиті  з  друкованою  основою

   Складіть прислів’я, виконавши  третє завдання, яке знаходиться у ваших робочих зошитах  на сторінці  22.

      – Як ви його розумієте?

VI. Узагальнення і систематизація знань учнів

 

Слайд 9

  1.  Метод «Прес»

– Не забуваємо при відповідях використовувати фрази:

  •   почніть зі слів «Я вважаю, що ...»
  •   продовжте  «...тому, що...»
  •   «... наприклад...»
  •   закінчте висловлювання «Отже (тому), я вважаю...»

  «Не кради!» — це заклик поважати право власності іншого. Це вимога до людини,  це закон: жити працею своєю і розумом своїм, не бажати собі того, що тобі не належить. Як цей заклик найчастіше порушують?

       (Крадіжка якоїсь речі або грошей.)

    Сподіваюся, ви зрозуміли, що таке пошана до чужої власності. А до своєї? Що є нашою власністю? Чи потрібно шанувати свою власність? Як?

      (Нам належить те, що є результатом праці інших людей. Пошана своєї власності — це пошана чужої праці).

  • Чи лише певні речі, майно є нашою і чужою власністю? Що ще можна вкрасти, крім речей? 

      (Можна вкрасти працю, час, надію, наприклад, обманюючи людину.

Марнувати час і нічого не робити, замість того, щоб учитися чи працювати, — це те  саме, що обкрадати свою сім’ю, користуватися речами і благами, які тобі не належать.Слід також шанувати думки та права інших, дбати про їхнє добре ім’я. Якщо ми погано говоримо про інших людей, то немовби забираємо, крадемо їхнє добре ім’я.)

  •                 Чи буває таке, що хтось краде наш час? Як саме?

(Непотрібними   розмовами).

VII. Підсумок уроку

       Інтерактивна гра «Мікрофон»

(діти, відповідаючи на запитання, використовують мікрофон.)

  То як ви розумієте прислів’я  «На  злодієві   і шапка горить»? 

 З яким ще прислів’ям  ви познайомилися на сьогоднішньому уроці?

  Перерахуйте позитивні риси характеру людини.

 Що нового ви дізналися на уроці?

 Що вас найбільше вразило?

VII. Домашнє завдання

  1. Підручник с.90-91, прочитати, відповідати на запитання.
  2. Згадати  ще назви казок, у яких  герої  могли  взяти  чуже.

Слайд 10

 

  1. Заключні слова вчителя (настанова):

В світ прийшли ми – я і ти

Для любові й доброти!

І старайтесь так прожити,

Щоб в душі завжди нести

Теплий промінь доброти!

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Лоскутова Олександра Леонідівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
14 липня 2018
Переглядів
5860
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку