Тема: Основа слова (корінь, суфікс, префікс,закінчення)- значущі частини слова. Повторення і поглиблення відомостей.
Лексична тема: Дивовижний світ казки
Мета уроку:
навчальна: дати уявлення про основу слова, зокрема про корінь, суфікс, закінчення, як його значущі частини. Формувати загально пізнавальні вміння знаходити основу слова й закінчення, визначити їхню роль у словах;
розвивальна: розвивати творчі вміння використання основи слова і закінчення при створенні нових слів та їхніх форм; розвивати мислення, увагу спостережливість, пам'ять, культуру усного мовлення.
виховна: за допомогою дидактичного матеріалу виховувати інтерес та любов до українських традицій та звичаїв.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Методична організація уроку: репродуктивна й актуалізаційна бесіда, метод спостереження і аналізу мовних явищ, метод спостереження і аналізу тренувальних вправ.
Міжпредметні зв'язки: художня література, природознавство.
Внутрішньопредметні зв'язки: лексика, культура мовлення, стилістика.
Обладнання: підручник, картки, дошка.
Тема: Основа слова (корінь, суфікс, префікс,закінчення)- значущі частини слова. Повторення і поглиблення відомостей.
Лексична тема: Дивовижний світ казки
Мета уроку:
навчальна: дати уявлення про основу слова, зокрема про корінь, суфікс, закінчення, як його значущі частини. Формувати загально пізнавальні вміння знаходити основу слова й закінчення, визначити їхню роль у словах;
розвивальна: розвивати творчі вміння використання основи слова і закінчення при створенні нових слів та їхніх форм; розвивати мислення, увагу спостережливість, пам’ять, культуру усного мовлення.
виховна: за допомогою дидактичного матеріалу виховувати інтерес та любов до українських традицій та звичаїв.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Методична організація уроку: репродуктивна й актуалізаційна бесіда, метод спостереження і аналізу мовних явищ, метод спостереження і аналізу тренувальних вправ.
Міжпредметні зв’язки: художня література, природознавство.
Внутрішньопредметні зв’язки: лексика, культура мовлення, стилістика.
Обладнання: підручник, картки, дошка.
I.Організаційний момент. (1хвилина)
Вчитель: - - Доброго дня!
Учні: - Доброго дня!
II.Перевірка домашнього завдання (2 хвилини)
III. Оголошення теми і мети уроку, мотивація навчальної діяльності (2 хвилини)
Вчитель:
Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ мови «Будова слова». Ви ознайомитесь з складовими частинами слова, дізнаєтесь, яке значення вони мають. Засвоївши ці поняття, ви навчитеся добирати спільнокореневі слова та будувати нові, правильно вживати та писати ці слова.
IV.Актуалізація опорних знань (5 хвилин)
Вчитель:
Що таке лексика?
Учень:
Лексика-це словниковий склад мови.
Вчитель:
Що вивчає розділ лексикології?
Учень:
Він вивчає лексичне значення слова.
Вчитель:
Наведіть приклади однозначних та багатозначних слів
Учень:
Однозначне: пекарня,а багатозначне рукав
Вчитель:
У яких двох значеннях можуть вживатися багатозначні слова?
Учень:
Багатозначні слова можуть вживатися в прямому і переносному значенні
Вчитель:
Назвіть приклади стилістично нейтральних та стилістично забарвлених слів.
Учень:
батько, мати; каса, товар
Вчитель:
Якими бувають слова за походженням ? Назвіть приклади таких слів.
Учень: За походженням слова поділяються на запозиченні і незапозичені.
Наприклад: школа, автомобіль; багаття
Вчитель:
Що таке синоніми? Наведіть приклади синонімів.
Учень:
Синоніми – це слова близькі за значенням. Наприклад: стежка,дорога, шлях
Вчитель:
Що таке антоніми? Наведіть приклади антонімів.
Учень:
Антоніми-це слова протилежні за значенням.
Наприклад: день і ніч, щастя і горе, правда й кривда.
Вчитель:
Що таке омоніми? Наведіть приклади омонімів.
Учень:
Омоніми – це слова однакові за формою, але відрізняються своїм лексичним значенням. Наприклад біла чайка і дубова чайка, дівоча коса - піщана коса – гостра коса, ключ до замка – журавлиний ключ – джерельний ключ.
Вчитель:
Що таке пароніми? Назвіть приклади паронімів
Учень:
Пароніми-це слова, які близькі за звучанням та зовнішньою формою, але мають різні значення. Наприклад: адресат(той кому пишуть) та адресант(той хто пише), талант(обдарування) і талан(доля), сердечний( пов’язаний з серцем) і сердешний(бідолашний)
Завдання№1(5 хвилин)
Вчитель:
Знайдіть у поданих реченнях синоніми, антоніми та омоніми. Розподіліть їх на три колонки. У першу колонку випишіть синоніми, у другу антоніми, а в третю омоніми.
Синоніми |
Антоніми |
Омоніми |
|
|
|
Учень:
Синоніми |
Антоніми |
Омоніми |
Колір, забарвлення, заплаче, заквилить, палав,мигтів, палахкотів. |
Правда,кривда,згода, незгода, руйнує,будує, шана, зневага, повна, порожня, гурчить мовчить |
Моторний, чайка, коса, куриться. |
V. Пояснення нового матеріалу.(10 хвилин)
Учитель:
Поміркуйте з чого складається текст?
Учень:
Текст складається із речень.
Учитель:
А з чого складається речення?
Учень:
Речення складається зі слів.
Учитель:
З чого складаються слова?
Учень:
Вони складаються зі звуків.
Учитель:
Але в словах можна визначити й інші частини. Зараз я вам розповім казку, а ви уважно слухайте і скажете, як би ви її назвали. А також спробуйте визначити ці частини.
Учитель:
Не за синіми морями,
Не за дальніми лісами
А в Словарику-країні
Жили були проживали
Основа- друг усім,
Старий Корінь сивуватий,
Префікс - брат його молодший,
Суфікс - добрий молодець,
Й закінчення накінець
Були всі вони сусіди.
Жили мирно, не тужили
І в Словарії звичайно,
Поважали їх й любили.
Якось влітку вирішили вони сходити разом на екскурсію, помилуватися красою природи. Пташки співали, сонечко посміхалося до них і зігрівало своїми промінчиками. Друзі трималися разом, щоб не заблукати. Та ось на галявині перед ними з'явилась жива картина: коники-стрибунці, джмелики, різнокольорові метелики. Не помітили вони, як розбіглися у різні боки.
Швидко промайнув час. Друзям вже час повертатися до своєї країни, але вони забули свої місця. Стали друзі і гірко заплакали. Та ось з'явилася Мудра Сова:
- Я вам допоможу стати на свої місця, - каже вона.
- Ти, Корінь, ставай всередину, бо це серце слова. Друзі твої стануть так: Префікс - ліворуч, Суфікс - праворуч, а Закінчення - після Суфікса, в самий кінець, а Основа – стане основою.
Зраділи частини слова і щасливі повернулися додому.
Учитель:
То як назвемо цю казку?
Учень:
Будова слова
Учитель:
Які частини слова згадано у цій казці?
Учень:
Корінь, суфікс,префікс, основа слова, закінчення
Учитель:
А хто пам'ятає, де стоїть закінчення?
Учень:
Закінчення стоїть у самому кінці слова після суфікса.
Завдання №2 (4 хвилини)
Вчитель : Подані слова розібрати за будовою.
Будинок, журі, палець, ходити,визнаний
Завдання№3(4 хвилини)
Вчитель:
Префікс той же, що і в слові розрізав
Корінь той же, що і в слові мова
Закінчення таке ж, що і в слові роса
Учень:
Розмова
Учитель:
Префікс той же, що і в слові вивергає
Корінь та суфікс ті ж, що і в слові перекладач
Закінчення таке ж, що і в слові стеблі
Учень:
Викладачі
Учитель:
Префікс той же, що і в слові нагодують
Префікс той же, що і в слові в’їзд
Префікс той же, що і в слові зв’яжуть
Префікс той же, що і в слові додому
Корінь той же, що і в слові вигін
Учень:
Навздогін
Учитель:
Префікс той же, що і в слові підніс
Корінь той же, що і в слові вода
Суфікс від слова грибний
Закінчення те ж, що і в слові білий
Учень:
Підводний
Учитель:
На прикладі цих слів ми побачили, що від одного кореня, за допомогою різноманітних префіксів, суфіксів, закінчень, можна утворювати нові слова. Тим самим збагачувати свою лексику.
Завдання №3(4 хвилини)
Вчитель:
Визначте, до якої з груп належать слова.
1. зерно; 2. дівчина; 3.безхмарний; 4. хлібом; 5. приносити; 6. прадавній;
7. щирість; 8. гарнесенький; 9. журі; 10. влітку; 11. беззоряний; 12. свято;
13. гірська; 14. морозно; 15. літній; 16. дуб; 17. розквітла; 18. бігли; 19. прикордонний; 20. школи.
Корінь+закінчення |
Корінь+суфікс+закінчення |
Префікс+корінь+суфікс+закінчення |
|
|
|
Учень:
Корінь+закінчення |
Корінь+суфікс+закінчення |
Префікс+корінь+суфікс+закінчення |
Зерно, хлібом, дівчина, щирість, журі, свято, бігли, морозно, літній, дуб, школи
|
Гарнесенький, гірська |
Безхмарний, приносити, прадавній, влітку, беззоряний, розквітла, прикордонний |
VI. Оголошення результатів навчальної діяльності (2 хвилини)
VII.Домашнє завдання: (2 хвилини)
Учитель:
§55 В411; 412 с173
VIII. Підсумок уроку (5 хвилин)
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Вчитель:
Що вас зацікавило під час ознайомлення з темою «Будова слова»?
Учень:
Мене зацікавило, що в одному слові може існувати декілька префіксів. Наприклад, як у слові навздогін. Або декілька коренів. Як у словах хлібозавод, водогін, хлібороб.
Література