Презентація усного журналу «Рідне слово – джерело духовності» (для учнів 5-11 класів) присвячена Дню української писемності та мови, який щорічно, за традицією, відзначається 9 листопада.
Форма проведення. Лінійка з елементами довідок, повідомлень, мультимедійної презентації усного журналу.Презентація усного журналу «Рідне слово – джерело духовності»
(до Дня української писемності та мови, 09.11.2017 р.)
Форма проведення. Лінійка з елементами довідок, повідомлень, мультимедійної презентації усного журналу. Обладнання: Святково прикрашена зала
Ведуча: Мова українська - це достатку чаша і найбільше свято із відомих свят.
Мово наша рідна, йди широким кроком впевнено та гордо в світле майбуття.
Не лякайся, мила, цих тривожних років. Ти для нас - єдина і на все життя.
(Під музичний супровід у виконанні гітарістів )
Ведучий: 6 листопада 1997 року було підписано Наказ Президента України, в якому говориться:"На підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливості ролі української мови в суспільстві постановляю: "Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в День вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця".
Ведуча: Із часу винайдення писемності фактично почався період документальної історії людства, тому стало можливим не тільки передавати мовну інформацію на відстані, але й закріпити її в часі.
Ведучий: Першим до нас приходить слово... З колисковою материнською піснею, тихою казкою, доброю ласкою. "Мама, тато, баба" - лепече дитина. А потім знання зі словесності поширюються. Дитина спинається на ноги, пізнає за день десятки нових слів, звучних та красивих...
Ведуча: Світ - мов казка. І пізнаємо ми його за допомогою слова. Отже, словесність - початок усіх наук. Вона джерело, звідки починається струмок, який ширшає, набирає сили та розливається могутньою рікою. Адже, слово до слова - зложиться мова!..
Ведучий: Багата й милозвучна наша рідна українська мова. Нею можна передати найтонші відтінки думок і почуттів.Та розмовляючи щодня вдома, у школі, на вулиці, ви іноді й не замислюєтесь над особливостями, відтінками слів, доцільністю вживання їх...Сприймаєте слова, як щось звичайне, само собою зрозуміле.
Ведуча: А тим часом мова - одне із багатьох див, створених людьми. Вона віддзеркалює душу народу, його історію. У нашій мові є чимало захоплюючого й дивовижного...
Ведучий: І гортаючи сторінки сьогоднішнього усного журналу, ви дізнаєтеся про витоки нашої мови, її місце серед інших слов'янських мов, почуєте щирі слова любові та вдячності до неї.
Сторінка перша "Ми є діти українські"
Ведуча:
Ми є діти українські, хлопці та дівчата.
Рідний край наш-Україна красна та багата.
Присягаєм рідну мову завжди визнавати,
Говорить по-українськи, вчитись і співати.
Ведучий: Не цурайтеся мови, люди, Рідного джерельця.
Хай вона струмочком буде, Хай дійде до серця!
Ведуча: Хай вона в піснях лунає кожен день і в свято,
Соловейком хай співає в українській хаті.
Ведучий: Бо ж вона така багата, І така чудова,
Неповторна і крилата, Українська мова!
Ведуча: Розвивайся, звеселяйся, моя рідна мово! У
барвінки зодягайся, українське слово.
Ведучий:
Колосися житом в полі, піснею в оселі. Щоб зростали усі діти мудрі і веселі,
Щоб на все життя з тобою ми запам`ятали, Як з дитячої колиски мову покохали.
Пісня «Українська мова» (Інна Римар)
(Діти виконують під музичну презентацію, 2-43)
Сторінка друга "Мова наша солов'їна"
Ведучий: Щасливі ми, що народились і живемо на такій чудовій землі - багатій і мальовничій Україні.
Ведуча: Україна! В одному тільки слові бринить музика. Україна - це тихі води, ясні зорі, зелені сади, лани золотої пшениці. А найбільший її скарб - мова.
Ведучий: Ой, яка чудова українська мова! Де береться все це, звідкіля і як?
Ведуча: А що таке мова? Народ говорить, що "слово до слова - зложиться мова".
А ось як про неї каже Т. Г. Шевченко: «Ну що б, здавалося, слова ...Слова та голос - більш нічого, А серце б'ється, - ожива, Як їх почує!..» Рідна мово!
Ведучий:Ти ось послухай, як чудово звучить українська рідна мова.
Яка співуча й мелодійна, Як пісня мамина спокійна!
Ведуча: Мово рідна, слово рідне, хто вас забуває,
Той у грудях не серденько, тільки камінь має.
Сторінка третя "З історії виникнення слов'янської писемності"
Ведуча: Із святом вас, шановні добродії, із святом, шанувальники рідного слова. Корені українського слова проросли з найдавніших діалектів праслов’янських племен.
Ведучий: Давнє слово квітами-перлами розцвітало у найдавніших пам’ятках культури Київської Русі, у полемічних творах, у красному письменстві різних часів.
Ведуча: Виникнення письма має надзвичайно важливе значення в історії розвитку будь-якого народу.Проблема виникнення письма у східних слов'ян дуже складна і досі не вирішена.
Ведучий: Сучасна українська літературна мова пов'язує свою історію з виданням "Енеїди" Котляревського 1798 року. Ця поема стала першим друкованим твором, написаним живою народною мовою.
Сторінка четверта "О, мово, ти мене зростила!"
Ведуча: Яка гучна і величава, Як України в світі слава!
Яка до болю рідна й мила! О мово, ти мене зростила.
Ведучий: Традицією стало в Україні проводити конкурс ім. Петра Яцика, який завжди наголошував, живучи далеко за її межами в Канаді:"Я був, є і залишатимусь українцем".
Ведуча: А колектив нашої школи дотримується традицій, тому сьогодні о 14-30 було проведено І етап XVІІІ Міжнародного конкурсу знавців української мови імені П. Яцика, а також лінійку до Дня української писемності та мови, на якій ви зараз присутні.
Ведучий: У вівторок на ІІ поверсі ви зможете побачити виставку творчих робіт школярів
5–6 класів «Заглядає в шибку казка». А учнів 10-11 класів очікує мовна гра «Юні ерудити».
Ведуча: У середу ж для 9-тикласників відбудеться нтелектуальна гра «Одним словом».
А для учнів 7-х класів цього дня буде проведено тест на грамотність.
Ведучий: У четвер для 5-тикласників відбудеться мовознавчий турнір «Знавці рідної мови». А учні 1-11-го класів о 16 годині запрошуються в актову залу на виховний захід до Дня української писемності та мови «Моє ти диво калинове…»
Ведуча: Завершать цей тиждень, у п’ятницю, мовна гра для школярів 6-го класу «Розкрий таємниці української мови» і вікторина для учнів 8 класів «Подорож океанами рідної мови»
Ведучий: Як ви вже знаєте, наші учні доволі активні, розумні та творчі особистості, які вміють гарно не лише відпочивати, а й навчатися.
Ведуча: Тому для нагороди переможців І етапу Всеукраїнської олімпіади з української мови та літератури слово надається заступнику директора школи з навчально-виховної роботи Шверовій Марині Іванівні. Зустрічайте її оплесками, будь ласка!(Привітайте переможців!)
Ведучий: Лінійка наближається до кінця. Ми відчули, яка красива та мелодійна наша мова.
Вона – наша гордість. Наша мова - це неоціненний скарб і ми ним володіємо.
Ведуча: Бережіть природу і мову, Щоби справжніми бути людьми
Пісню мами, її колискову, Що уперше почули дітьми.
Все робіть, щоб річки не міліли, І ліси хай піснями звучать,
І щоб мовою рідною вміли Україну свою оспівать.
Танок (Виконує учениця 5-Б класу Свердло Ганна)
Ведуча: Ми були б раді та щасливі, якби від сьогоднішнього дня ви, дорогі гості, залишили у своєму серці хоча б одну краплину любові до рідної мови.
Ведучий: Бажаємо всім присутнім досягти високих вершин у пізнанні української мови.
Ведуча: До побачення вам, люди, Будьте всі здорові.
І слова чарівні всюди Ви вживайте в мові.
Ведучий: Шановні друзі, лінійку завершено. Щиро дякуємо, що ви були разом з нами.
Ведучі: Тож ми не прощаємося. А говоримо: «До побачення!» (Усі разом)