Тема: Подовжені м’які приголосні звуки, позначення їх на письмі.
Мета: Ознайомити учнів з подовженими м’якими приголосними звуками, із способом позначення їх на письмі; формувати навички грамотного письма; розвивати зв’язне мовлення, вміння спостерігати, порівнювати; виховувати старанність, уважність, почуття дружби, товаришування.
Обладнання: презентація
Хід уроку
Приготуйтеся швиденько,
Станьте біля парт рівненько.
Ми урок розпочинаємо,
Багато нового пізнаємо.
ІІ. Перевірка домашнього завдання (вправа 3, с. 48)
1. Фронтальне опитування
1. Каліграфічна хвилинка
Я ін ння чко
2. Психологічний настрій класу.
Сьогодні, як і на всіх попередніх уроках, ми всі повинні бути особливо:
У важними
Р озумними
О рганізованими
К мітливими
3. Гра «Порівняй!»
— Визначте кількість звуків у словах і поставте знаки «<», «>», « = ».
Сіно = сани Щітка > кішка
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
син синь сон дощ дзиґа мотив
Рак мак щит вуж гора нора
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Вступне слово вчителя
Ремісник і Різець
Майстер працював Різцем по дереву — вирізував Троянду. Різець маленький, сталевий, блискучий. У руках Майстра він був слухняним і вправним.
Не закінчивши роботу, Майстер кудись пішов, і Різець залишився на столі. В майстерню зазирнув Ремісник. Бачить лежить блискучий ножик. А поряд — незакінчена Троянда. Взяв Ремісник Різець і хоче вирізати пелюстки Троянди. Але нічого в нього не виходить. Крише Різець Троянду, псує роботу Майстра.
Здивувалась Троянда:
— Різцю, чого ти раптом так погано почав працювати?
Різець відповідає:
— Я просто шматочок криці. Я стаю Різцем, коли мене бере в руки Майстер. А коли торкається Ремісник — я не Різець, а просто ножик.
(В.Сухомлинський)
- Я хочу всім побажати стати майстрами слова, щоб ваше мовлення було правильним, красивим, здатним творити дива, як той Різець у руках Майстра з оповідання.
Тож, ми маємо дещо повторити і нового навчитись.
ІV. Опрацювання нового матеріалу
1. Спостереження за вимовою подовжених приголосних звуків.
— Послухайте слова, які я буду вимовляти. Що ви помітили в кожному слові?
Гілля, змагання, колосся, вугілля, читання.
2. Лінгвістичний волейбол (усно)
- Замініть слова за зразком.
Зразок. Гілка — гілля.
Насінина, волосина, колос, промінь, вуглина.
- Утворіть слова за зразком: читати – читання.
Оповідати, малювати, запитати, знати, бажати, змагатися, навчати
3. Робота за підручником (с 48-49)
Вправа 1
Учні читають речення.
Мякий подовжений приголосний звук позначають дві однакові букви.
4. Робота зі словами
Чітко вимовте слова з подовженими м'якими приголосними звуками.
Полісся, волосся, колосся, узлісся, галуззя, мотуззя, змагання, навчання,
проміння, каміння, вбрання, насіння, зілля, бадилля, рілля, Ілля.
Візьміть до уваги!
Подовження звука у звуковій моделі позначається двокрапкою.
Зробіть звукову модель слова читання
5. Робота над загадками.
— Відгадайте загадки. Запишіть слова-відгадки. Побудуйте їх звукові моделі.
Стоять красуні на воді,
Вінки в них білі й золоті.
(Латаття ).
Загадаю загадку,,
Зажену на грядку.
Нехай моя загадка
Лежить до весни.
(Насіння)
Ношу його багато років,
А ліку йому не знаю.
( Волосся ).
4. Добір слів до звукової моделі.
Учитель читає слова, а діти записують тільки ті, які підходять до звукової моделі
— О — О =: О
Плаття, читання, рукоділля, колосся, волосся, життя, багаття, вугілля, узлісся.
5. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
— Послухайте вірш. Плесніть в долоні, коли почуєте слова з подовженими м’якими приголосними.
На траві й квітках росинка,
Шелестіння й гомін гілки,
Щебетання й пісня пташки,
Скрип жука, гудіння бджілки.
(Я. Щоголів)
Запишіть їх за алфавітним порядком.
4. Утворення сполучень слів
![]()

Прочитайте слова лівого та правого стовпчиків. Поєднай їх змістом. Підкресліть букви, що позначають подовжені м'які приголосні звуки.
Соняшникове прохання.
Найкращі насіння.
Велике побажання.
5. Робота з підручником
Вправа 3
Учні читають текст.
6. «Гронування»
З уроку в урок ми розширюємо свої знання про мову. А давайте складемо «павутинку» з цим словом. Тільки плести її ми будемо зі слів з НН.
пізнання спілкування
висловлювання МОВА мислення
навчання говоріння
Учитель записує на дошці слова, логічно пов'язані зі словом МОВА, а учні - в зошитах.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія
VІІ. Домашнє завдання
Скласти і записати п’ять речень про свого друга (подругу).