Урок розроблений без використання ІКТ технологій, проте містить достатню кількість сучасних методик. Спрямований на розвиток комунікативних здібностей учнів. Може бути використаний як відкритий ( ! поняття омофон слід замінити на омограф).
Тема: наголос в українській мові
Мета: домогтися засвоєння учнями поняття про наголос; опрацювати складні випадки наголошення слів; привернути увагу до усвідомлення важливості правильного наголошування;
формувати уважне ставлення до мовлення, вміння працювати парами та в групах; розвивати комунікативні навички учнів;
виховувати любов до рідної мови, прагнення удосконалювати власне мовлення.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручники, роздатковий матеріал (таблиці, флеш-картки, малий словник наголосів), кубик Блума, клубок ниток.
Хід уроку:
І. Організаційний момент. Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Завдання: відгадати загадки. Слова-відгадки записуються на дошці та у зошиті, діти мають поділити їх для переносу.
1.Що то за гість, що тепло їсть?
(Мороз)
На дворі горою, а в хаті водою.
(Сніг)
Біла морква зимою росте.
(Буруля)
У нас зимою білим цвітом сад розцвів,
Неначе літом.
(Іній)
Отже, діти, якої пори року стосуються ці загадки?... А зараз я пропоную вам заплющити очі і послухати вірш Михайла Литвинця про зиму.
Михайло Литвинець
ГРУДЕНЬ
|
Уночі мороз поволі
І тому такий він гнівний,
Сипле сніг мов стеле килим,
|
Діти на дошці виконують звуко-буквений аналіз та розбір за будовою слова «грудень».
ІІІ. Засвоєння теоретичного матеріалу
Завдання: учні читають текст за ролями
Дмитрик Толю, я написав дуже цікаве оповідання. Чи не хочеш його почитати?
Толя Так, із задоволенням.
(Дмитрик віддає аркуш Толі. Толя починає читати)
Толя Колись в одній далекій країні на березі річки стояв великий замок. Його охороняли цілі полки. Воїни були мужні й хоробрі.
Та їм часто завдавали турбот і муки тубільці. Одного разу підпливли вороги в своїх пирогах зовсім близько. Почався бій страшне пекло…
Толя Щось я нічого не розумію!
Дмитрик (розводить руками) Я такого не писав.
Учитель. Діти, як ви гадаєте, чому виникло таке непорозуміння? Тож чи потрібно вміти правильно наголошувати слова? А що таке, на вашу думку, наголос?
Учні записують правило у зошит.
Наголос – це виділення складу в слові посиленням голосу.
Чому українцям значно важче ніж французам чи полякам вживати наголос? (вільний та рухомий) ( Сніг- сніги, ліс-ліси)_
Завдання: перепишіть слова, позначте в кожному місце наголосу. Під час виконання завдання діти звертаються до словника правильної вимови (стор. 236)
Черговий, випадок, предмет, алфавіт, вимова, шофер, столяр, ненависть, арахіс, кілометр, документ, інструмент, цемент, дефіс, лапки, олень, ведмедиця.
Скласти речення з одним словом.
Ознайомлення з коротким словником наголосів(матеріал сайту О.Авраменка)
Завдання: виправте помилки , скориставшись коротким словником наголосів .
Бли'зький, вишива'ний, ви'разний, до'чка, дрова', жа'люзі, навчання', санти'метр, по'милка, ма'буть
(Близьки'й, виши'ваний, вира'зний, дочка', дро'ва, жалюзі', навча'ння, антиме'тр, по'ми'лка, ма'бу'ть).
Учитель звертає увагу на подвійні наголоси.
Самостійне складання примовок для запам’ятовування наголосів.
Учитель. Щоб легше запам’ятати наголоси ми можемо скласти з вами примовки, наприклад (учитель починає фразу, а діти закінчують):
Це, діти, не проста трава –
Жалка, куслива… кропива.
Останній, тисячний був метр,
Скінчився, врешті,…сантиметр
Усі ми маємо бажання
Художнє слухати…..читання
Засміялися синки:
« Гей, несіть наші …. санки»
Підготувати візуалізовані примовки для запам’ятовування наголосів
( Додаток 2)
Діти ознайомлюються з примовками (додаток 1). Дві виписують у зошит.
Мозковий штурм
( у зошит) на березі ( жін. рід)
на березі (чол. Рід)
Робиться висновок, що дані слова різняться звучанням, що ця різниця наявна лише в усному мовленні. Учитель пояснює значення терміна омофон
Учні відгадують загадки
Зіставлення не марне,
Та й зовсім не складне:
Число буває парне,
А молоко… парне.
Як кажуть, це на лобі
Нам зарубати слід:
У колесі є обід,
А за столом - … обід
Складніше завдання: як , не змінюючи жодної букви, перетворити іменник ведмежа у прикметник?
Виконання вправи 217
Завдання: перепишіть, позначаючи в виділених словах місце наголосу.
ІV. Рефлексія
Поділись
Що таке наголос? Навіщо нам наголос?
Назви слово, значення якого можна змінити наголосом. Слово у якому при зміні форми змінюється місце наголосу.
Чому українцям наголошувати слова важче ніж полякам?
Поясни, що означає термін омофон.
Придумай слово, у якому наголос змінює значення.
Запропонуй цікаву примовку для запам’ятовування наголосів.
V. Підсумок уроку. Домашнє завдання.
1. Опрацювати словничок правильної вимови (ст. 236)
2. Вивчити визначення (стор. 107)
3. Виконати вправу 218.
4. Творче завдання: скласти власні примовки для запам’ятовування наголосів.
Додаток 1.
Примовки для запам’ятовування наголосів
У дворі реве корова.
Рушник вишиваний дарували.
10-11. Павич, як пихатий панич, по подвір’ю стрибає, дітей розважає.
12. Другу О ми виділяємо,
Чорнослив, чорнозем вимовляємо.
13. Засміялися синки: «Гей, несіть наші санки!».
14. Через переляк Яким, стоячи, закляк.
15-16. Знявся галас ярмарковий,
Що товар цей пречудовий:
І новий, і смачний,
Ще й не дуже дорогий.
17. Узяв я в руки зручну косу
Та й пішов косити просо.
18. « Бо ж це новенька фольга!» - запевняла Ольга.
19. Прокинулася зрання наша тітка Маня.
20. Домалюю третій зуб,
Вийде якісний тризуб.
Додаток 2
Візуалізовані примовки для запам’ятовування наголосів
|
Узяв я в руки зручну косу та й пішов косити просо.
|
|
Зрання (Маня)
|
|
Дрова (корова, здорова)
|
Додаток 3
Черговий
|
Черговий |
Кілометр
|
Кілометр |
Олень
|
Олень |
Дефіс
|
Дефіс |
Цемент
|
Цемент |
|
|
Інструмент
|
Інструмент |
Читання
|
Читання |
Помилка
|
Помилка |
Дрова
|
Дрова |
Жалюзі
|
Жалюзі |