Конспект уроку
Тема: «Польський і російський революційні рухи 1820-1830 роках»
Мета уроку: ознайомити учнів з діяльністю суспільно-політичних рухів на українських землях; розвивати вміння аналізувати і порівнювати історичні події, факти та документи; користуватися історичною картою, формувати критичне мислення; виховувати толерантне ставлення до представників різних національностей, поважати право інших народів на власну державність.
Очікувані результати:
Обладнання: підручник, атлас, карта «Українські землі в першій пол. ХІХ ст.», програмні документи та портерти декабристів.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
План.
І Організаційний момент.
Вчитель оголошує тему та мету уроку.
ІІ Актуалізація опорних знань учнів.
Питання:
ІІІ Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
Після російсько-французької війни 1812 р. солдати, які побачили життя західно-європейських країн і ознайомилися з просвітницькими ідеями про свободу, рівність і братерство, вирішили змінити суспільно-політичний устрій Російської імперії. Таким чином виникли суспільно-політичні рухи, метою яких було покращення життя народу. Сьогодні на уроці ми дізнаємося про діяльність цих рухів.
ІV Вивчення нового матеріалу.
Самостійна робота за підручником.
Учні відповідають на питання (усно):
Випереджальне завдання.
Учень готує коротке повідомлення про сучасних масонів України.
Висновок вчителя.
Отже, масони не поширили свій вплив на широкі верстви населення, але виявили свою опозиційність до самодержавства.
Випереджальне завдання.
Скласти схему «Декабристські організації в Україні». Один учень зображує схему на дошці.
Пам’ятка: рік заснування, лідери, програмні документи.
Групова робота.
Клас ділиться на три групи. Перша та друга група аналізують програмні документи декабристів за таблицею, яка записана на дошці. Третя група – експерти. На кожну парту роздається програми декабристів: «Руська правда» і «Конституція».
|
Положення |
«Руська правда» |
«Конституція» |
|
Державний устрій |
|
|
|
Аграрне питання |
|
|
|
Демократичні свободи |
|
|
|
Ставлення до українського питання |
|
|
|
Методи боротьби |
|
|
Після цього учні коментують та порівнюють відповіді один одного. Експерти заповнюють таблицю на дошці.
Робота з поняттями (усно).
«Конституційна монархія» та «федерація».
Слово вчителя про повстання Чернігівського полку з демонстрацією карти.
Висновок вчителя.
Спроба повалення самодержавства виявилася невдалою, але ідеї декабристів були в подальшому враховані наступними поколіннями борців за права народу.
Розгадайте головоломку на швидкість. Тут зашифрований вислів Т. Г. Шевченка. (Відповідь: «Польща впала та й нас задавила»). Прочитайте та прокоментуйте. Головоломка розміщена в додатку 1.
Висновок вчителя.
Отже, на українські землі був поширений польський суспільно-політичний рух, який в 1830 р. вилився у польське повстання за відновлення Речі Посполитої.
Учням задається домашнє завдання описати події польського повстання за таким планом (план роздається учням на друкованих листках формату А4):
V Закріплення вивченого матеріалу.
Метод «Сенкан».
На дошці намальовані діаграми для масонів та декабристів.
VI. Підсумок уроку.
Метод мікрофону.
Учні розповідають, що нового вони сьогодні дізналися на уроці.
Оцінювання роботи учнів.
VII. Домашнє завдання.
Додаток 1. Вислів Шевченка Т. Г.
Додаток 2. Портрети декабристів
Сергій Муравйов-Апостол
Петро Борисов
Павло Пестель
Микита Муравйов