План-конспект уроку з біології на тему:
«Вроджена та набута поведінки тварин»
Тема: «Вроджена та набута поведінки тварин»
Мета уроку:
Основні поняття і терміни: вроджена поведінка набута поведінка, безумовний рефлекс, імбритинг тощо.
Обладнання та матеріали: таблиці, мультимедійна дошка, Інтернет-ресурси, картки-завдання, випереджувальні завдання, презентація тощо).
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Треба багато навчатись, щоби знати хоч трохи.
Шарль Луї Мортеск’є
План уроку
VI. Узагальнення та систематизація знань
VII. Підведення підсумку уроку
VІІІ. Визначення домашнього завдання
Хід уроку
І. Організаційний етап
Привітання, створення позитивного настрою.
- Доброго дня, діти. Перевірте чи наявні на ваших партах підручники та зошити. Дуже добре. Сподіваюся, що ми з вами плідно попрацюємо та досягнемо гарного результату.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Вправа «Вірю – не вірю»
Виконай вправу «Вірю – не вірю», за посиланням:
URL: https://learningapps.org/watch?v=p38mw5pga22
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Прийом «Фотозагадка»
Перед вами картинки різної поведінки тварин. Розрізняють два типи поведінки тварин. Перший слайд показує поведінку одного типу, другий – іншого. Спробуйте здогадатися, які це типи поведінки?
|
|
|
|
Проблемне запитання:
Для чого нам вивчати поведінку тварин?
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
– А зараз, відкрийте ваші зошити, запишіть сьогоднішнє число та тему уроку.
Як ви, мабуть, здогадалися сьогодні ми будемо говорити про вроджену та набуту поведінки тварин
Вроджена поведінка – це сукупність поведінкових реакцій, які визначаються спадковістю і не вимагають для свого розвитку спеціального навчання чи тренування. Базується на безумовних рефлексах
Безумовні рефлекси – відносно постійні, стереотипні, вроджені реакції організму на внутрішні и зовнішні подразники.
Інстинкт – це сукупність складних спадково зумовлених стереотипних дій.
Набута поведінка – це сукупність поведінкових реакцій, які формуються упродовж життя поступово, з накопиченням індивідуального досвіду.
Научіння – це зміна індивідуальної поведінки в результаті попереднього досвіду.
Пам’ять – здатность зберігати та використовувати інформацію з попереднього досвіду
Типи научіння:
Перегляньте відео «Імпритинг в каченят» за посиланням:
https://www.youtube.com/watch?v=sO-wZAvh5xU
Перегляньте відео «Метод спроб і помилок» за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=SdzgGAK6lJs
Перегляд відео за qr-code:
VІ. Узагальнення та систематизація знань
URL: https://learningapps.org/watch?v=pi34n5u7522
2. Вправа «Впізнай поведінку»
Розподіліть на дві групи поведінку тварин: І варіант – набуту, ІІ варіант – вроджену:
URL: https://learningapps.org/watch?v=p8yqcraqk22
VІІ . Підведення підсумків уроку
Отже, шановні учні наш урок закінчується. Дякую вам за співпрацю. Зараз я виставлю оцінки учням, які сьогодні відповідали.
Що ви дізналися сьогодні нового?
Що вам найбільше запам’яталося?
Дуже добре. На цьому наш урок завершено.
VІІІ. Визначення домашнього завдання
*Переглянути відео за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=orKC1kW76uU
** Складіть кросворд на тему «Вроджена і набута поведінка тварин»
*** Підготувати повідомлення або презентацію за темою «Способи орієнтування птахів» або «Міграції тварин».