Конспект уроку на тему: "Правила вживання апострофа"

Про матеріал
Конспект уроку для поглиблення й систематизації знань учнів з теми "Правила вживання апострофа"
Перегляд файлу

                                                                                                                                                01.02.2019

        Тема: Правила вживання апострофа                    

          Мета уроку: 

          навчальна - повторити й систематизувати знання, здобуті в початко­вих класах, та засвоїти нові правила вживання апострофа, удосконалити навички правильної вимови й написання слів з апострофом; формувати  вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, визначати  головне, робити  висновки;

        розвивальна - розвивати навички самостійної та  групової  роботи;

        виховна - вихову­вати  товариські  взаємини, інтерес до  мовних  явищ; заохочувати  до  співробітництва.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

 

             Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Обладнання: таблиця « Вживання апострофа», картки.

 

Перебіг уроку

 

 

І. Організаційний момент

- Стали, діти, всі рівненько,

Усміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли

Й працювати почали.

 

ІІ. Актуалізація знань

 

А) 3 учні отримують карточки

 

Б) Перевірка домашньої вправи 317. 

 

https://gdzonline.net/uploads/book/ukrmova5/1-page-045.jpg

В) Бесіда за змістом раніше вивченого матеріалу

  • Коли знак м’якшення не пишеться в словах, а коли пишеться?

 

Словниковий диктант

Наталчин, хатинці, Оленьці, скриньці, тьмяний, різьбяр, погодься, кузня, промінчик, бриньчати, женьшень, Харків, няньчити, чотирма.

 

 

 

 

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Послухайте уважно казку.

Казка про апостроф  (інсценізація)

Жили на світі дві коми. Одна була слухняна, зупинялась  тільки там, де її ставили. А друга - стрибала де хотіла, бешкетувала, як хотіла. Плуталась між словами, ніяк місця собі не могла  знайти. Розсердились букви та і закинули її на самий верх слів та наказали  постійно стояти після б, п, в, м, ф та р перед я, ю, є, ї . З того часу називали її апострофом.                                         

2.Слово учителя.

       Сьогодні на уроці ми познайомимося з правилами вживання апострофа, вчитися застосувати  правила на практиці

 

ІV. Повідомлення теми і мети уроку. (Учні роблять відповідний запис у зошитах)

 

V.Опрацювання навчального матеріалу.

 

1. Пояснення вчителя з використанням поданої нижче таблиці

« Вживання апострофа» на ст.. 123

 

 

Апостроф перед я, ю, є, ї

пишеться

не пишеться

1. Після букв б, п, в, м, ф, якщо перед ними немає іншої літери: б´є, п’є, в´юн, м’яч, 

2. Після р, що позначає твердий звук [р]: пір´я, кур´єр, сузір´я

1. Якщо в українських словах перед б, п, в, м, ф стоїть приголосний

(крім р), що належить до кореня:

свято, тьмяний, морквяний, але торф´яний

3. Після префіксів та попередньої частини складних слів, які закінчуються на приголосний: з´явитися, роз´їзд, дит´ясла,  двох'ярусний,

2. Якщо в українських словах літери я, ю, є після р позначають його м´якість: буря, Рєпін, рясно

4. У слові Лук´ян і похідних: Лук´яненко, Лук´янівка

 

 

2. Мовна  розминка.

        Скоромовка:

       У  Лук’яна  в’язка  м’яти.

        У  Дем’яна  дев’ять  в’язок.

 

 

 

3.Робота з підручником ст. 123

а) вправа  326 письмово (біля дошки)  Скрипник Ірина

 

https://gdzonline.net/uploads/book/ukrmova5/1-page-046.jpg

 

б) Вправа 327  письмово ( біля дошки) Черенков Віталій

https://gdzonline.net/uploads/book/ukrmova5/1-page-046.jpg

 

 

4.  Гра«Хвилинка загадок» (усно)  

 

1.   Що через хату не перекинеш                                                           пір'я

2. Дуже люблять молодця б'ють щоправда без кінця                     м’яч

3. Стоїть, колихається, гарною головою величається                       будяк

4. Червоний пан у яму впав.                                                                    буряк

5. Куди ступиш — всюди маєш, хоч не бачиш, а вживаєш.             повітря

6.  У якому слові сім однакових букв                                                  сім’я 

Довідка: 

5. Вправа 328 письмово  (з коментуванням )

https://gdzonline.net/uploads/book/ukrmova5/1-page-046.jpg

6. Гра «Третє зайве» із вправи 330 (усно)

https://gdzonline.net/uploads/book/ukrmova5/1-page-046.jpg

 

7. Розподільний диктант   

Записати слова у дві колонки:

         1)  слова з апострофом;         2)  без апострофа.

Дев'ятсот, серм'яга, хуторянин, зв'язок, духмяне, порядок, бур'ян, без'язикі, тьмяно, цвях, присвята, реп'ях, п'ятдесят, з'ясовано, Соловйов.

1.Завдання з ключем. Ключ. З останніх букв колонок утвориться назва вірша В.Сосюри «Так ніхто не кохав...».

 

8. Гра «Впіймай апостроф» (усно).

Якщо в слові апостроф, плескаємо в долоні, якщо немає апострофа – мовчимо. 

  Присвята, в´язкий, рум´яний, пюре, дит´ясла, верб´я, святкувати, повітря, об´їжджати, черв´як, під´їхати, сім´я, морквяний, мавпячий, торф´яний,  інтерв'ю, миш'як.

9. Самостійна робота вправа 331. 1. Варіант

                                                      331 .2 Варіант

З апострофом                             Без апострофа

зв’язатися                                  медвяний

під’їзний                                     святковий

зап’ястний                                  різдвяний

рівноправ’я                                цвях

 матір’ю                                      духмяний

пів’ящика                                   тьмяніє

солов’їний                                  буряковий

любов’ю                                      ллється

міжгір’я                                      морквяний

 Лук’яненко   

дит’ясла     

VІ. Підсумок уроку

 

-  Назвіть випадки, коли апостроф не ставиться

- "На  уроці  я  навчив(ла)ся…" або "Знати правила  вживання  апострофа  мені  потрібно  для  того, щоб…" (на дошці)

2.Оцінювання учнів.

 

VІІ.Домашнє завдання.

1.Опрацювати матеріал « Вживання апострофа» п. 41 Вправа 333

               2. Скласти свою казку про апостроф (на 12 б)

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Губар Алла Анатоліївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Горяинова Ирина
    Дуже добре!Дякую!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Ігнатова Марина Василівна
    Дякую за прекрасну розробку.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
1 лютого 2019
Переглядів
17849
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку