Тема. У країні Фонетики
Мета: повторити та поглибити знання учнів про звуки мови та мовлення;
розвивати вміння передавати слова звукописом, правильно їх вимовляти і писати, розвивати слухову та зорову пам’ять, кмітливість, словниковий запас, увагу, технологічне мислення, культуру мовлення;
виховувати любов до природи, до рідного слова.
Обладнання: мультимедійна дошка, картки само оцінювання , відео пісні «Зоре моя вечірняя …»
Тип уроку: урок ігрових технологій.
Хід уроку
Епіграф: «Як дерево починається з кореня,
так слово починається зі звука»
О. Довгий
І. Організаційний момент
Повідомлення про порядок проведення уроку.
ІІ. Повідомлення мети, очікування навчальних результатів, мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. Ми з вами, діти, вивчаємо фонетику. Що ж вона вивчає? А чи змогли б ми без неї обійтися? Чи вміли б ви правильно писати та читати? Недаремно її називають царицею. І сьогодні ми йдемо в країну вельмишановної господині –цариці Фонетики. Ви маєте показати, як її шануєте, як її поважаєте, а для цього, звісно, треба не так багато й не так мало – виявити ваші знання з фонетики, а також кмітливість, винахідливість, творче натхнення. Оцінити ваші знання допоможуть вам картки само оцінювання, куди ви будете записувати свої бали, кожна правильна відповідь – 1 бал, у кінці уроку ви підрахуєте всі бали і отримаєте оцінку за урок.
ІІІ. Актуалізація навчальної діяльності
(Випереджальне завдання).
Проводить гру учень, який підготував це завдання.
IV. Застосування набутих знань і вмінь
Утворіть відомі слова з частиною фон:
теле- паті- -окардіограма
магніто- си- -оскоп
мега- радіотеле- -ограма
мара- ФОН -ограф -ендоскоп
саксо- -окардіографія
мікро- -отека
дикто- грамо- -ометрія -ема
домо- гено- -іатрія -іка
Для допитливих: фон – з грец. рhone - звук
1). Заміни голосні звуки й отримай нові слова!
Лук сом
рама сон
лис село
ряд коса
рік мати
жити дати
липа латати
кіт шати
балка слава
Ключ: лак, рима, ліс, рід, рок, жати, кат, білка, сім, син, сало, каса, мити, діти, літати, шити, слова.
2). Заміни приголосні звуки й отримай нові слова!
Вити мила
бити малина
ганок річка
воли жити
шар коза
прати дерти
балка злива
міг грати
Ключ: бити, шити, мити, ранок., коли, грати, палка, ріг, шила, калина, пічка, рити, коса, перти, слива, брати.
4. Гра «Запитайка!»
( я – [йа], ю – [йу], є – [йе], ї – [йе])
Замініть або переставте букву, щоб вийшло нове слово.
З н – я частина доби. ( ніч ) З п – я грію щозими. ( піч )
З р – предметом стану я, от вам загадка моя. ( річ )
6. Гра «Жартівливий мішечок»
1. З чого починається день? [д]
2. Вечір чим кінчається, а ранок починається? [р]
3. До якого імені потрібно додати одну літеру, щоб отримати крупу? (Анна - манна)
4. Як з буряка зробити бурю? (Буряк - буря)
5. Чого багато має болото, менше озеро, ще менше море, а зовсім не має річка? [o]
6. Яке слово об'єднує 33 букви? (Азбука)
7. Що мають дуб, бук, бузок, яблуня, груша, але не мають ні граб, ні ясен, ані клен, ані слива? [у]
8. Що треба зробити, щоб морський рак полетів? (Омар - комар)
9. Перетворіть рослину на комаху, що нагадує бджолу. (Хміль - джміль)
10. Слова, що різняться одним звуком глухим і дзвінким. Перше означає сильний дощ, друге – фруктове дерево. (Злива - слива)
1. Мене ти не даремно ціниш:
Для бджіл будиночком служу.
А коли «в» на «к» заміниш,
В повітрі птахом полечу. (Вулик-кулик)
2. За мною ти сидів – згадай
«С» до назви моєї додай -
Тоді я – стародавня держава. (Парта - Спарта)
3. Всі кмітливі його знають,
Ним колоди розщепляють.
Якщо букву «к» відняти,
Слід в річках його шукати. (Клин - лин)
4. Дерево ламаю,
Хвилі здіймаю,
А «к» приєднаю –
У полі зростаю. (Буря - буряк)
5. Не знати без мене ходу
Через прірву, через воду.
З «о» я зовсім інше слово –
Житла людям дать готове. (Міст - місто)
6. Літнім людям я в пригоді,
Помічниця у поході.
З «о» ти можеш, не перечу,
Поскладать на мені речі. (Палиця - полиця)
7. По моїх хвилястих водах
Поспішають теплоходи –
До Дніпра новобудовам вантажі везуть.
Коли ж «д» на «в» міняю,
Пору року означаю. (Десна - весна)
8. З «д» співаю весело,
З «в» я рибки наловлю. (Дудка - вудка)
9. На мені молотять хліб –
За снопами – новий сніп,
А якщо з кінця читати, –
Будуть миші враз тікати. (Тік - кіт)
10. У воді я проживаю,
Хто турбує, тих щипаю,
А коли з кінця читати,
Буду птахом я кричати. (Рак - кар)
11. Від сильного вітру
Відкинеш «б» ти,
Й тоді прочитаєш
Назву планети. (Буран – Уран)
Правильно утворіть слова з цих складів і прочитайте рядки з поезії Т. Г. Шевченка:
Зо, ди, ве, ре, няя, моя, рою, чір, зій, над, го;
По, з то, лі, в не, го, ти, рим, сень, во, бою, хе, ко.
Ключ: Зоре моя вечірняя, зійди над горою,
Поговорим тихесенько в неволі з тобою.
1). Поміняйте місцями склади: банка, насос, нора, рама…
Утворіть якомога більше слів з буквами С і Л , використовуючи лише голосні.
Ключ: ( Соло, сила, сало, сіль, село, Сеул, ліс, осел, лис, Лаос, Люся, Леся, лосось, Осло, силос , лось…)
2). Утворіть анаграму ( в пер. з гр. – перестановка букв) зі слів: колба, клоун, наказ, материк, коршун , Ані Лорак…
Ключ: ( бокал, кулон, казан, метрика, шнурок, Кароліна…)
1). Записати слова, які б читалися зліва направо і справа наліво, не змінюючи свого значення.
Ключ: Алла, Анна, потоп, зараз, око, наган, Пилип…
2). Зробити звуковий запис слів:
джміль щавель
завдання ячмінь
колосся їжак
Запишіть слово, у якому корінь, як у слові гадати; суфікс, як у слові берізка; префікс, як у слові загубив; закінчення, як у слові зима.
Відповідь: загадка.
(Робота у групах).
Відтворіть тексти, запишіть їх.
1. Вірш Т. Шевченка
...ч...т...с..., бр...т... м... ...,
д...м...йт..., ч...йт...сь
й св...г... н...ц...р...йт...сь.
2. Прислів'я
Пр...вд... в пр...к...зк...х ш...к...й.
З п...сн... сл...в н... в...к...н...ш.
13. Гра «Поетична хвилинка»
Вставте пропущені букви, підкресліть букви, які позначають два звуки. Скажіть, хто автор цих поетичних рядків?
Світа....
Край неба пала...,
Соловейко в темнім га...
Сонце зустріча....
Тихесенько вітер ві...,
Степи, лани мрі...ть,
Між ...рами над ставами
Верби зелені...ть.
Сади р...сні похилились,
Тополі по волі
Сто...ть собі, мов сторожа,
Розмовля...ть з полем.
14. Гра «Цікаві букви та хитрі звуки»
(Робота у групах)
Виписати слова:
1) ті, що мають більше звуків, ніж букв;
2) ті, що мають більше букв, ніж звуків;
3) ті, що мають однакову кількість букв і звуків.
Україна, єдність, дзеркало, духмяний, м'яч, їжа, сьомий, історія, знає, дощ, цвях, люди, свято, сім'я, щодня, близький, стоїть, солов'ї, троє, день, мрія, радіє, якість, пюре.
15. Гра «Відшукай ключ»
Вам, звертаючись до алфавіту (на одну букву назад або вперед), потрібно розшифрувати даний текст, щоби прочитати відоме українське прислів'я.
1. Биг сдокнвн ркнбя и киг пнжлдпжяе. (Від теплого слова і лід розмерзає.)
2. Ркнбн гн ркнбя - жкнєзсрю лнбя. (Слово до слова - зложиться мова.)
V. Рефлексія
1. Скласти гронування за асоціаціями до слова фонетика
звук голосний приголосний
шиплячий губний
дзвінкий ФОНЕТИКА глухий
сонорний наука
наголошений твердий м’який
ненаголошений пом’якшений
2. Самооцінка. Підрахувати бали, виставити зароблений бал на уроці.
3. Самоаналіз. Заповнити таблицю.
Знаю… |
Умію… |
Треба попрацювати над … |
… |
… |
…
|
4. Гра «Мікрофон»
Що повторили?
Які завдання виконували?
Які завдання сподобались?
Що запам’ятали ?
Що ви хочете ще взнати про звуки і букви?
Який був епіграф нашого нестандартного уроку?
VІ. Домашнє завдання
(12 питань) – 12 балів.
2. Виписати загадки про природу, відгадки записати звуками.
(до 10 загадок) - 8 – 10 балів.