Дата ___/____/____ Клас 8
Урок 45
Тема: Солі (середні), їх склад, назви.
Цілі: Формування ключових компетентностей:
Математична компетентність;
Основні компетентності у природничих науках і технологіях;
Інформаційно-цифрова компетентність;
Соціальна та громадянська компетентності.
Формування предметних компетентностей: ознайомити зі складом та класифікацією солей; навчити складати назви солей за хімічними формулами та складати формули за їх назвами; навчити користуваися таблицею розчинності; формувати навички складання солей за назвою; розвивати логічне мислення ; виховувати інтерес до вивчення даної теми
Форми і методи:бесіда, пояснення, розповідь, гра, робота з комп'ютером.
Обладнання:ПС, таблиця розчинності.
Тип уроку:комбінований.
Девіз: «Єдиний шлях , що веде до знань – це діяльність»
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Гра «Третій зайвий» :
А)HCl, HNO3,H2SO4.
B) H2S, HF, H3PO4, B) H2CO3, H2S, H2SiO3…..
Під час гри діти повторюють назви кислот і їх класифікацію.
ІІІ.Вивчення нового матеріалу.
І.Розповідь вчителя про те, де ми зустрічаємося із солями.
Наводяться приклади і записуються формули солей.
2. Класифікація солей .
Приклад змішаної солі Pb F Cl – плюмбум(ІІ) фторид хлорид.
Більшість подвійних і змішаних солей малорозчинні у воді.
3. Номенклатура середніх солей. – це правило складання назв солей .Середня сіль- складна речовина , що складається із атомів металу і кислотного залишку.
х у
Загальна формула солі Мех Кзу
4. Робота з таблицею.
Формула кислотного залишку |
Назва |
Формула |
Назва |
Формула |
Назва |
Cl |
Хлорид |
S |
Сульфід |
Al O2 |
Метаалюмінат |
Br |
Бромід |
SO3 |
Сульфіт |
AlO3 |
Ортоалюмінат |
F |
Флуорид |
SO4 |
Сульфат |
ZnO |
Цинкат |
I |
Іодид |
PO3 |
Метафосфат |
CO3 |
Карбонат |
Нітрат |
PO4 |
Ортофосфат |
SiO2 |
Силікат |
5. Тренувальні вправи на складання формул солей.
Напишіть такі формули: калій сульфат, цинк нітрат, ферум(ІІІ) хлорид, магній ортофосфат, літій карбонат, алюміній сульфат, Купрум(ІІ0 нітрат…..
ІV.Узагальнення вивченого.Бесіда.
Наскрізна змістова лінія. Екологічна безпека і сталий розвиток
Підприємливість і фінансова відповідальність
Творча задача.
Основним компонентом крейди, вапняку, мармуру входить кальцій карбонат.
Гра « Знайди помилку». Na3SO4 ,Al(NO3)2, K2Cl …
V.Домашнє завдання .
1. Опрацювати параграф 26, завдання 198, 200, 203*..
2. Написати 10 формул солей, утворених різними кислотами.
VІ. Підсумок уроку.
Список використаних джерел :
1. Хімія.7 - 9 класи – Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Хімія. 7-9 класи (оновлена), затверджена наказом МОН України від 07.06.2017 № 804. (http://mon.gov.ua/activity/education/zagalna-serednya/navchalni-programi-5-9-klas-2017.html)
2. Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти,— К.; Ірпінь, 2004,— 176 с.
3. Державний стандарт Постанова Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 «Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти».
4. Савчин М. М., Ковальчук Н. І. Хімія. Вимірник навчальних досягнень. Діагностично-тренувальні завдання. 9 клас,— Л.: ВНТЛ-Класика, 2004,— 336 с.
5. Ярошенко О. Новицкая В. И. Задания и упражнения по химии: Учебное пособие для средних школ,— К.: Станица, 1997,— 180 с