Конспект уроку на тему: "Світова велич Шевченка"

Про матеріал
Урок-пошук, у якому показано велич і неповторність творчої спадщини Т. Шевченка, його значення для розвитку української літератури, історії.
Перегляд файлу

1

 

 

                                              

 

 

Конспект

уроку з української літератури у

9 класі на тему:

 

“Світова велич Т. Г. Шевченка”



 

                           

 

 

 

 

 

 

 

 


       Тема.            Світова велич Т. Шевченка.
 

Мета:
навчальна: показати велич і неповторність творчої спадщини   

Т. Шевченка, його значення для розвитку української літератури,    історії, перевірити набуті учнями знання з теми;

розвивальна: розвивати естетичні смаки школярів, уміння застосовувати знання,    спостережливість;             

      виховна: виховувати на прикладі життя й діяльності  Кобзаря активну любов    до рідної землі, свого народу, його мови і культури.

 

   Обладнання: альбом «Шевченко — художник» , запис пісні

                          «Садок вишневий коло хати», аудіозапис «Пори року»
                           Чайковського, комп'ютер, диск  з фото- екскурсією
                           «Шевченко і Тернопілля», фотоальбом, магнітофон, карта 

                           географічних назв,  пов'язаних з ім'ям Т. Шевченка, виставка
                           літератури з теми, на дошці записано епіграф до  уроку.

   Тип уроку: узагальнення знань і умінь учнів.

   Форма проведення уроку: урок-пошук

    Методи і прийоми:
 

  •                      гра “Мікрофон”, 
    • робота в малих і великих групах;
    • створення та захист проектів;
    • заочна екскурсія; виразне читання поезії,
    • сенкан.                                                                                        

                                                  


Епіграф:                                                                           Хай же промінь твоїх думок

                                                           Поміж нами сяє,
                                                            “ Огню іскра великого”

                                                           Повік не згасає!
                                                                           Леся Українка                                           

                                                        Життя закоротке для щастя,
                                                        А задовге для терпіння!

                                                                          Народна творчість
 

Хід уроку

 

   I. Організаційний момент.

    II. Мотивація навчальної діяльності.
    Слово вчителя
                                                                                                      Галина Комарівна
                                      Тарас Шевченко

Не на шовкових пелюшках,

Не у величному палаці -

В хатині бідній він родивсь                Серед неволі, тьми і праці.

В тій пісні людям він співав

Про щастя, про добро, про волю,

Будив зі сну, пророкував
Їм вищу і найкращу долю.
 

Нещасна мати сповила
його малого й зажурилась...

І цілу ніченьку вона

За сина-кріпака молилась.

Співав про чесну боротьбу,
Про сором кайданів брязкучих,
І не жалів він сил своїх,
І не втирав він сліз пекучих.

 

І Бог почув молитву ту,
І дав душі убогій силу,

І в руки хлопцеві вложив
Співецьку чародійну ліру.

 

  І пісня голосно лилась...
  Але недовго: ворог лютий
  Підкрався нишком — і замовк
  Співець, кайданами скутий.

 

І виріс він, і кобзу взяв,                                                               І струн її торкнувсь рукою-

І пісня дивна полилась,

Сповита вічною тугою.

 

 Замовкла пісня на устах,
  Але в душі жила, бриніла
  І в серці бідного співця
  Огнем палаючим горіла.
 

І довго у степу глухім
В неволі жив між москалями
Співець, самотній, мовчазний,

З своїми думами й піснями.

Та сил в співця вже не було...

 Остання пісня продзвеніла -

 І в небо тихо піднялась

Душа поета наболіла.

Він рвався серцем із тюрми

На волю, до ланів широких,

До синіх хвиль Дніпра-ріки,
До тихих тих могил високих.

 

Умер співець! І привезли
Його на рідну Україну

І коло синього Дніпра

Йому насипали могилу.
 

Він рвався — і прийшла вона,

 Сподівана, бажана воля -

 І все, чого не знав раніш,
Тепер дала лукава доля.
 

Умер співець! Але живуть
В серцях людей слова безсмертні,
І тихо по Вкраїні всій

Бринять його пісні славетні.

       

         Так щиро, у стислій формі передала весь важкий шлях (від  народження

до останніх хвилин  життя) Т. Шевченка маловідома  поетеса Галина Комарівна.

          Перегорнуто чимало сторінок “Кобзаря”, вивчено немало                  напам'ять. Аналізуючи творчість поета, ми ще раз переконалися,   наскільки вона прекрасна, могутня, правдива і актуальна для нас.

         Океан Шевченкової творчості не має меж, його можна вивчати все життя, так і не збагнувши до кінця. Це таке багатогранне, дивовижне мистецьке явище, яке можна узагальнити словом геній.

         Тарас — наш сучасник і буде сучасником кожному новому поколінню, бо геніальне в усі віки залишиться потрібним для людей.
   Хочеться знати кожен життєвий крок поета, напитися живої води його думок, набратися в нього сили й мужності.

     Давайте ще раз сьогодні пройдемося тими шляхами, яким пройшов Тарас Шевченко.

 

   III. Оголошення теми і мети уроку.

    IV. Опрацювання навчального матеріалу.

  1. Гра “ Літературна естафета”


(Діти прикріплюють на карті назви міст і сіл, пов'язаних з ім'ям                   Т. Шевченка, передаючи естафету один одному).

    2. Проблемно-пошукова робота.

   (Учні заздалегідь поділені на три групи: “ Юні живописці”,

“Юні музикознавці”, “Юні краєзнавці”)

     Вчитель. З багатющої спадщини Т. Шевченка ми виділили

                        лише три її аспекти:

                                          Шевченко-художник.

                                          Шевченко і музика.

                                          Шевченко і Тернопілля.

      Досить багато відомо про літературну діяльність  Т. Шевченка. Однак наше уявлення про внесок Кобзаря в скарбницю української культури буде неповним, якщо ми не познайомимось зі спадщиною Шевченка — художника.

    Напевно, слово “ художник” мало б посідати перше місце в його життєписі, бо саме цьому таланту Шевченко здобув волю й перед ним відкрився широкий світ.

         Словникова робота.    (Словник на парті має кожен учень)

                                                (Додаток 1)


          Робота в групах.

    Повідомлення.   Шевченко-художник.

 

Представлення роботи групи “Юні живописці”.
     (Учні готують повідомлення, демонструючи репродукції картин Шевченка).

 Вчитель. Справді поетична спадщина Кобзаря налічує понад 250 творів, а     живописна — близько 1200 робіт. Сама вже кількість цих творів свідчить, що малярству Шевченко приділяв велику увагу. Однак за життя поета жоден його сучасник не мав повного уявлення про Шевченка як художника.

 Повідомлення.   Шевченко і музика.

 

           Представлення роботи групи “Юні музикознавці”.

          (Учні готують повідомлення, виконують пісню).

    Вчитель. Пропоную вам послухати пісню «Садок вишневий  коло хати»,  музика Я. Степового.

 

Бесіда з учнями:


   Як ви думаєте, чому так багато творів Т. Шевченка покладено на музику?

  Яка сила  Шевченкового слова у пісні?
 

Вчитель.  Так, пісня допомагала поетові у важкі хвилини. Шевченко полюбляв говорити: «Пісня-душа моя, вона і серце звеселяє, і жалю завдає, і до помсти кличе...»
Повідомлення. Шевченко і Тернопілля.
     

        Представлення роботи групи  «Юні краєзнавці». (Учні готують

        повідомлення і фотоальбом «Шевченко і наш край»).

 

    Вчитель. Пропоную переглянути заочну фотоекскурсію 

                    «Т. Шевченко на Тернопільщині».

 

     3. Гра  «Інтелектуальний футбол».

   

    Умови гри: кожна група ділиться на дві частини - “захисників” та

                “нападаючих”. “Нападаючий” повинен кидати м'яч - запитання

                  конкретному “захисникові” з протилежної команди. За умови,

                  якщо “захисник” не може відповісти, він має право передати

                  м'яч “воротареві” (як правило, у ролі “воротаря” виступає

                  лідер команди). Якщо і “воротар” не може відповісти,

                  команді зараховується гол).

 

    4. Криптограма на літературному матеріалі. Підставивши
      замість цифр літери за їх порядком в алфавіті, ви прочитаєте

      відомий вислів Т. Шевченка. ( Додаток 4)

 

    Вчитель. Шевченкова муза — то доля самої України. Упродовж

            усього свідомого життя гріла і спопеляла поета віддана, гаряча

            любов до знедоленого рідного краю. Нею пройняті кожне слово,

           кожен рядок його безсмертних творів. Поезії Шевченка — це

            розмова з власним серцем і з Богом, душевна сповідь, поезія

            і більш нічого...

              І, звичайно, який урок без поезії.

 

   5. Поетична хвилина. Виразне читання поезій.

 

   6. Творча робота. Створення сенкану за творчістю Т. Шевченка.

                                  ( Додаток 2 )

 

     Читання сенканів.

 

      V. Підбиття підсумків.

       Вчитель. Творчість Шевченка високо оцінена літературними

                       критиками й літературознавцями. Шевченківська тема- одна із

                       провідних у творчості багатьох письменників. У “ Кобзарі”

                      зображені минуле й сучасне українського народу, його історія.

                       “Кобзар” Т. Шевченка називають енциклопедією народного

                         життя, а його автора — народним поетом.

 

Нафі Джусойти (сучасний осетинський письменник) писав: « Слово Шевченка возвеличує, облагороджує, формує наші душі...»

       А Джон Ф. Кеннеді (президент США) з нагоди відкриття пам'ятника Шевченкові у Вашингтоні 1964 р.  сказав: «Я радий, що можу додати свій голос до тих,  що вшановують великого українського поета Т. Шевченка.  Ми вшановуємо його за великий вклад у культуру не  тільки   України,  а й культури світу...»

 

    Запитання до учнів:

                            Як вшановує пам'ять Кобзаря наш народ?      

 

                           Висловіть тезами значення творчості  Т. Шевченка.

 

        Інтерактивна вправа. “Мікрофон” (учні називають  крилаті вислови, афоризми Т. Шевченка)                         

    

    Заключне слово вчителя. На своєму шляху людина зустрічає   чимало труднощів. І тільки від Бога залежить, як ми  перейдемо   через ці випробування. Життя Шевченка — це суцільне тяжке випробування.   Хочу торкнутися ще одного епіграфа: “ Життя закоротке для щастя, а задовге для терпіння!”

          Так, доля подарувала Шевченкові лише 47 років. На жаль, не судилося йому тільки побачити свій край вільним, а й  дожити до жаданої реформи 1861 року. Доля переслідувала його  в житті, скільки лиш могла, та вона не зуміла перетворити золота його душі в ржу, ані любові до людей в ненависть і погорду, а віри в Бога у зневіру й песимізм. Доля не шкодувала йому страждань,   але й не пожаліла втіх, що били із здорового джерела життя.

       Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по  смерті — невмирущу славу і всерозквітаючу радість, яку в  мільйонів людських сердець все наново збуджуватимуть його     твори.

 

   VI. Самооцінювання отриманих знань.       (Додаток 3)

   

VII.Домашнє завдання. Підготуватися до контрольного твору за творчістю Т. Шевченка.

 

           

 

                                                                                                             Додаток 1

 

                                   Словникова робота

  

       Графіка — вид образотворчого мистецтва, основним

                              зображальним засобом якого є однотонний

                              малюнок, виконаний на папері олівцем,    

                              пером, пензлем.

 

       Сепія — фарба сіро-коричневого кольору.

 

       Бістр- фарба чорно-бурого кольору.

 

       Офорт- гравюра на міді або цинку з малюнком,  

       протравленим кислотами, а також друкарський відбиток

       з такої гравюри.

 

       Гравюра-друкований відбиток на папері з пластини

     (дошки), на якій вирізьблено малюнок.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Додаток  2


                                                      Сенкан

                                   Сенкан — п'ятирядковий неримований вірш,

                                   який застосовується як засіб заохочення учнів

                                   до розмірковування з певної теми ( фр. мовою

                                    означає “вірш з п'яти рядків”).

 

 

     

 

       Під час складання сенканів необхідно дотримуватися

                                  правил:

 

   1. Перший рядок містить слово, позначає тему. (Назва вірша).

   2. Другий рядок — опис теми, який складається з двох і більше

       слів.  (Який?).

   3. Третій рядок називає дію пов'язану з метою, складається з

       трьох і більше слів. (Що робить?).

   4. Четвертий рядок складається з чотирьох і більше слів

    (думка — підсумок, що визначає розуміння теми).

   5. Останній рядок складається з одного слова ( можна

    підібрати епітети, спільнокореневі слова, синоніми).

 

     

 

 

 

 

 

Додаток  3

Лист оцінювання

 

(прізвище, ім’я учня)

№ п/п

Вид роботи

Бали

1

Гра «Літературна естафета»

 

2

Пошукова робота

 

3

Гра «Інтелектуальний футбол»

 

4

Криптограма

 

5

Поетична хвилина

 

6

Творча робота. Сенкан

 

7

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

 

 

Максимальна оцінка кожного завдання – 2 бали

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток  4

Криптограма

 

15

1

21

1

32

22

31

 

17

24

28

24

22

33

 

1

16

7

 

18

7

 

15

1

32

22

31

!

 

 

 

 

Підставивши замість цифр літери за їх порядком в алфавіті, ви прочитаєте відомий вислів Т. Г. Шевченка

 

docx
Додав(-ла)
Павлишин Любов
Додано
14 лютого 2023
Переглядів
1169
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку