Тема. Україна
Мета:
узагальнити матеріал до теми Україна, активізувати лексичний матеріал до фільму «About Ukraine», вміти працювати парами над завданням,Виконувати після фільмові завдання;
розвивати навички письма , читання, аудіювання, говоріння, логічного мислення;
виховувати ціннісне ставлення осбистостів повазі і любові до рідної країни.
Тема. Україна
Мета:
узагальнити матеріал до теми Україна, активізувати лексичний матеріал до фільму «About Ukraine», вміти працювати парами над завданням,Виконувати після фільмові завдання;
розвивати навички письма , читання, аудіювання, говоріння, логічного мислення;
виховувати ціннісне ставлення осбистостів повазі і любові до рідної країни.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
І. Початок уроку.
Організаційний момент.
Good afternoon pupils!
Good afternoon teacher!
How are you today?
Мотивація навчальної діяльності.
T:Answer the questions.
The motto of the lesson is “He who loves not his country can love nothing”
G.Byron
Try to give Ukrainian equivalent of the motto.
«Той хто не любить своєї країни нічого любити не може»
T: What Ukrainian proverbs about Ukrain do you know?
Р1: Забудеш рідний край – твоє коріння всохне.
Р2: Шматок землі, ти звешся Україною. Ти був до нас. Ти будеш після нас. (Л.Костенко)
Р3: В дитинстві відкриваєш материк, коnрий назветься потім- Батьківщина.(Л. Костенко)
Повідомлення теми і мети уроку.
Great.Thanks, my dear friends.Try to forget that we are at the lesson. We are going to have a friendly talk about Ukraine. We shall revise general information about Ukraine, will watch a short film about Ukraine also we are going to work in pairs. I hope you are ready to speak about our country you live in. Let’s start our lesson.
ІІ. Основна частина уроку.
Активізація знань і чуттєвих уявлень учнів.
Translate the phrases and sentences.
Крутий схил Велика долина Рівна територія Природні ландшафти Княгиня Ольга Аскольд і Дір правили в Києві в 9 столітті Вражаючий краєвид Микола Гоголь народився 1 квітня 1809 року в Сорочинцях
|
A steep slope Agreat valley A flat territory Natural landscapes Princess Olha Askold and Dir ruled Kyiv in the 9-th century Marvellous scenery Mykola Gogol was born on the 1-st of April in Sorotchyntsi.
|
Match the words with their meanings.
|
|
Контроль домашнього завдання.
T: Your homework for today was in groups make projects and learn dialogue in pairs. Учні захищають проектні роботи і розповідать діалоги в парах.
Узагальнення та систематизація понять.
Write proper names in suitable columns
Dnipro, Carpathian Mountains, Yaroslav the Wise, Yalpuh, Oleshko castle, The Livadia Palace, The Palace of Stanislav Felix Pototskiy, Svitiaz, Dir, Synevir, Dnyster, Ihor, Horyn, Saki, Olha, Vorontsovski Palace, Crimea Mountains, Askold, Rulemetske.
Lakes |
Rivers |
Princess |
Places of interest |
Mountains |
|
|
|
|
|
Pre- listening.Етап підготовки до перегляду фільму.
T: Now, open your vocabularies and write down new words to the film about Ukraine.
Banks of river- береги річки
Population- населення
The head of state- голова держави
The head of government-голова уряду
National language-державна мова
Currency- грошова одиниця
Nationalities- національності
Outstanding personalities- відомі особистості
Listening.Етап перегляду фільму.
Film “About Ukraine”.
After-listening.Етап виконання після-фільмових вправ.
Say is it true or false statement.
Answe the questions:
Speaking. Розвиток навичок усного мовлення.
Let’s speak about Ukraine. At the map of Ukraine
P 1: Ukraine is a sovereign state; its independence was proclaimed in 1991. Ukraine is situated in the east of Europe. The territory of Ukraine is 603 700 square kilometres. Ukraine borders on Russia, Belarus, Poland, Moldova, Slovakia, Hungary, and Romania. It’s washed by the Black Sea and the Sea of Azov and has very important ports.
P 2: Ukraine is larger than France and Great Britain but considerably smaller than Russia. 5% of Ukraine’s territory is mountainous; the rest part of the Ukrainian area is flat. Ukraine has the Carpathians and the Crimean Mountains. The Carpathians is the natural mountainous boundary of Ukraine. They are covered with mixed forests of pine, fir, beech and oak trees. There are the thickest forests in Volyn, which are part of the famous Byelovezhskaya Puscha.
P 3:The Dnieper is the main river of the country; moreover, it’s the third longest river in Europe. Such rivers as the Dniester, the Danube, the Southern Bug and the Seversky Donets are also important.
P 5:The population of our country is about 46 million people. Besides Ukrainians the representatives of many other nationalities live there: Russians, Jews, Belarusians, Moldavians, Romanians, Greeks, Tatars, Poles, Armenians, Germans, Gypsies and other ethnic minorities. They contributed to Ukraine’s culture and history.
P 6:The biggest cities of Ukraine are Kyiv, Kharkiv, Lviv, Dnipropetrovsk, Zaporizhzhya, Donetsk, Odessa, Mykolaiv and others.Ukraine is developed industrial and agricultural country. It’s rich in iron ore, coal, natural gas, oil, salt and other mineral resources. Ukraine has such branches of industry as metallurgy, machine-building, power industry, chemical industry and agriculture. Scientists of Ukraine make their contributions of important discoveries and inventions to the world science.
ІІІ. Заключна частина уроку
Підсумки уроку
T: Our lesson is coming to the end . Let’s make conclusion . Look on the aim of the lesson and put plus if we done it. T: At the end of the lesson let’s do this crossword.
The key word: Ukraine
Love Ukraine as you would love the sun
The wind, the grass and the streams together
Love her in time stormy weather
Love her in happy hours
When joys are won.
Домашнє завдання.
Ex.2 ,p.192