Конспект уроку допоможе поглибити знання учнів про сполучник як службову частину мови, розкрити його роль у простому та складних реченнях; виховувати патріотизм, національну гідність, любов до України та рідної мови. Пропонуються різні види роботи.
Використання сполучників у простому і складному реченнях: сполучники сурядності та підрядності
7 клас
Мета:
поглибити знання учнів про сполучник як службову частину мови, сформувати поняття про сполучники сурядності та підрядності, їх роль у простому та складному реченнях;
удосконалювати вміння знаходити сполучники в тексті, визначати групу за значенням, правильно вживати сполучники у власних висловлюваннях;
розвивати пам'ять, увагу, творчі здібності, логічне мислення, навички аналізу мовного матеріалу й культури мовлення;
виховувати патріотизм,національну гідність, любов до України й рідної мови.
Тип уроку: урок засвоєння знань.
Обладнання: таблиця « Класифікація сполучників», презентація, дидактичний матеріал.
Епіграф
Уперед, хто сильний духом, бо пора настала
Щоб синів надійних, вірних Україна мала,
Що стіною можуть стати у важку годину
За народ свій, мир і спокій, за кожну родину.
І. Валь
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Добрий день, учні!
Рада вас вітати
У просторій класній цій кімнаті.
Бажаю на уроці творчо працювати.
Зусиль своїх не шкодувати,
До знань уперто крокувати
Щоб мудрими у цьому світі стати.
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Робота з епіграфом
Учитель. Як ви розумієте епіграф до уроку? Доведіть, що у реченнях наявні сполучники.
Повторення вивченого про сполучник.
Метод « Незакінчене речення»
1.Сполучник належить до…
2.За значенням сполучники поділяються на
3. За будовою сполучники бувають…
Прийом « Третє зайве»
2.І. й, посеред.
3.Бо, що, щ
ІY. Засвоєння нового матеріалу
Коли схочеш поєднати
Однорідних слів багато
Або речення складні
Утворити, ось тоді
Ти згадаєш про сурядні,
А як треба – про підрядні.
Невеличкі та вагомі,
Всім нам ці слова відомі.
Що ж, не будем мудрувати,
Аналогії шукати:
Для цього є підручники,
А ці слова – ( сполучники).
За опрацьованим теоретичним матеріалом та таблицею скласти діалог «Що нового я дізнався про сполучник?»
У.Виконання вправ на закріплення вивченого матеріалу
1.Вибірковий диктант
Записати сполучники сурядності.
Щоб, але, проте, бо, і , й, якби, та, однак, мов, якщо, або, зате, ні…ні,коли, неначе, чи…чи.
2.Записати речення, підкреслити члени речення . Назвати сполучники, визначити їхню групу за значенням і роллю в реченнях.
У творенні мови беруть участь і сивий людський досвід, і закохана юність, і дитяча уява . Кожен з нас має не тільки користуватись рідним словом, а й шанувати його, оберігати й леліяти. Тоді слово буде запашним і квітучим, сповненим правдивості й поетичності ( З журн.).
3.Диктант – пошук. Пояснити вивчені орфограми й пунктограми. Назвати сполучники.
Виплекана веснами і серцями чесними наша мова ( Н. Білоцерківець). Щасливий я і гордий, що читаю Шевченка і Франка,і Українку на незрівнянній українській мові, й мені вже не потрібні словники (М. Браун). Прислухайтесь до пісні, що лунає – які зворушливі і теплі в ній слова ( І. Валь)… Є святі слова, що матері з доріг вертають сина (М. Трач). Людей мільярди і мільярди слів, а ти їх маєш вимовити вперше( Ліна Костенко)!
4.Робота біля дошки.
Записати речення, поставити пропущені розділові знаки, зробити частиномовний розбір, пояснити роль сполучника в реченні.
Нас в одну сім’ю велику дух братства з’єднає
Однодумців – патріотів всіх до лав збирає
Щоб жили у дружбі й згоді в Україні люди
І достойну Долю мали як у світі всюди…
І. Валь
5.Вибірковий диктант
Виписати з тексту сполучники. Визначити їх групу за значенням.
Україна – єдина, соборна Держава. І для збереження її цілісності та незалежності відбулася революція Гідності., постраждали тисячі українських громадян й загинули сотні кращих синів України. Ми сумуємо і молимося за наших героїв, які борються на війні в Донецьку та Луганську. У зоні АТО є багато наших земляків, які покинули свої домівки, щоб захищати нас., щоб у нашій країні запанував мир і спокій. Ми віримо в перемогу , бо наша армія бореться за свою державу, за свій народ, за свою землю.
Бо ти єдина, Україно,
Бо ти на всіх у нас одна.
6. «Творча майстерня»
За поданим початком скласти речення, використовуючи сурядні та підрядні сполучники.
Моя Україна - це…
Для мене рідна мова...
Я люблю свою рідну землю
7. Тестування
1. Позначте правильне твердження.
А Сполучник — службова частина мови, яка служить для
зв’язку слів у реченні.
Б Сполучник — службова частина мови, яка вказує на різні
смислові зв’язки в реченні.
В Сполучник — службова змінна частина мови, яка поєднує
однорідні члени речення та частини складного речення.
Г Сполучник — службова незмінна частина мови, яка по- 9
єднує однорідні члени речення та частини складного речення, вказуючи на різні смислові зв’язки між ними.
2. За походженням сполучники бувають:
А похідними — непохідними; 9
Б парними — повторювальними;
В змінними — незмінними;
Г самостійними — службовими.
3. За будовою сполучники бувають:
А одиничними — множинними;
Б парними — повторювальними;
В непохідними — похідними;
Г простими — складними — складеними. 9
4. Сполучники сурядності вжито в рядку:
А чи, однак, хоч;
Б або, не тільки — але й, проте; 9
В та, й, якщо;
Г ніби, аж, щоб.
5. Позначте рядок, в якому сполучники записано правильно:
А дарма що, немовби-то, якщо;
Б неначе б, при тому, аби;
В аніж, адже, мовби-то;
Г буцімто, тому що, ніби. 9
6. Позначте речення, у якому сполучник служить для поєднання однорідних членів.
А Довкола будиночків цвів бузок, і на білі стіни падала
тінь від листя. (А. Панч )
Б Сонця ще не було видно, хоч далекі шпилі вже рожевіли.
(М. Коцюбинський)
В Ліс шумів над ним тужливо, і плакав, і ревів. ( 9 І. Франко)
Г Розчинилися двері, і через поріг переступила з повним
відром Галя. (А. Шиян )
ІІІ рівень
(Кожна правильна відповідь — 1,5 бала.)
7. Установіть відповідність між сполучниками підрядності та
їх групами за значенням.
1 умовні
2 причинові
3 допустові
4 порівняльні
А мов, немов, наче
Б бо, оскільки, через те що
В коли, щойно, тільки
Г хоч, дарма що, незважаючи на те що
Д якщо, аби, як
1Д 2Б 3Г 4А .
8. Установіть відповідність між сполучниками сурядності та їх
групами за значенням.
1 єднальні
2 розділові
3 протиставні
А однак, проте, зате
Б і, ні — ні, та (і)
В або — або, чи, хоч — хоч
Y Підбиття підсумків уроку
Рефлексія. Оцінювання.
Прийом «Я знаю, що…»
Слово вчителя
Щодня ми пізнаємо для себе свою Україну: вивчаємо історію, знайомимося із звичаями, традиціями, милуємося її мальовничими краєвидами й усвідомлюємо, що вона в нас одна – єдина.
А ви, діти , частинка народу. І вам творити нову європейську Україну, вивчати та шанувати рідну мову.
Існує істина правдива,
Що іншу мову вивчити можливо
За два – три роки, а свою
Плекати варто все життя. Тому
Працюй щодня, працюй сумлінно,
Аби прийдешні покоління
Тобі у вічність надіслали
Лист вдячності , який писали б
Твоїми досконалими словами.
Урок закінчено. Дякую вам, діти, за співпрацю. До зустрічі на наступному занятті.
Домашнє завдання
Написати міні – твір «Молюсь за рідну Україну».