Урок – казкова подорож з математики у 1 класі.
Тема. Задачі на знаходження невідомого доданка. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання чисел 1-10.
Мета:
Тип уроку: застосування знань, вмінь та навичок.
Форма проведення уроку: урок – казкова подорож.
Обладнання: презентація, шматочки уявного дзеркала, картки для роботи в групах, лічильний матеріал кожній групі, картки з буквами для гри в «незвичайний калькулятор»,блок-схема розв*зання задач, наліпки з метеликами та квітками, малюнок країни Доброти.
Хід уроку:
Слайд 1.
І. Організаційний момент.
Любі діти, у наш клас
Завітали гості щирі,
Привітаймо в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
Доброго дня!
Слайд 2.
Лунає дзвіночок, до праці мерщій.
Ти всі перешкоди здолати зумій!
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
щоб кожна хвилинка не втратилась марно!
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Слайд 3.
Наші очікування.
Від уроку я очікую…
Наш урок буде …
На уроці ми будемо…
Девіз уроку.
Гарно працюємо,
Чітко відповідаємо,
Знання здобуваємо.
Слайд 4.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
У казку сьогодні ми зробимо крок.
Із казкою ми зустрічались не раз.
І знову вона завітає до нас.
Як ви вже зрозуміли, у нас сьогодні незвичний урок – казкова подорож у країну, де живе Снігова королева.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Давайте згадаємо головних героїв цієї казки.
З чого починається казка?
Збираємо дзеркало і знаходимо Кая. В цьому нам допоможе математика.
Слайд 5.
За допомогою карти ми відправимося у пошуки.
ІV. Повторення вивченого матеріалу.
Актуалізація опорних знань.
Слайд 6.
Усна лічба.
Щоб чарівниця допомогла Герді, виконаємо її завдання.
А) Повторення складу чисел.
1.Гра «Розсади квіти на їх клумби».
Помічники Герди розсаджують дітей так, щоб кожна пара дітей дорівнювала відповідному числу на клумбі.
У дітей квіти з прикладами на бейджику.
Слайд 7,8.
Б) Розв*язування віршованих задач.
2. Робота в зошиті.
Слайд 9.
Згадаємо як правильно сидіти за партою, класти зошит і тримати ручку.
Зошит свій я відкриваю.
Навкоси його кладу.
Ручку я ось так тримаю.
Сяду рівно, не зігнусь.
Буду я писати гарно,
До роботи я берусь!
Щоб далі відправитися в дорогу, проведемо конкурс краси і відновимо числовий ряд.
Слайд 10.
3.Каліграфічна хвилинка. Конкурс краси.
Написання цифри 6.
Слайд 11.
Відновлення числового ряду. ( Скалка дзеркала ).
Слайд 12.
4.Графічний диктант.
Допоможемо дівчинці знайти ключ, щоб відкрити двері замку.
Слайд13.
Фізкультхвилинка. Пальчикова гімнастика.
V. Повідомлення теми і мети уроку.
Слайд14,15.
Тема. Задачі на знаходження невідомого доданка. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання чисел 1-10.
VІ. Вивчення нового матеріалу.
Слайд 16.
1.Колективна пошукова робота.
Задача 1.
Робота з лічильним матеріалом.
Вісім риб в кота Наума.
Він мурличе: «Добра сума!
Відкладу один доданок —
Три рибини — на сніданок.
Другий — буде на обід».
Невідомий цей доданок
Нам порахувати слід.
— Скільки всіх риб, тобто яка сума? (Вісім.)
— На які дві частини кіт їх поділив? (На З і ще кілька.)
Учитель спирається на блок-схему до задачі.
— Сума нам відома і відомий один із доданків (3). Як знайти невідомий доданок?
(Учні мають самі дійти висновку, що потрібно від суми відняти відомий доданок.)
Перевірка.
Слайд 17.
2. Заучування віршованого правила.
Щоб невідомий доданок дістати,
Треба відомий від суми відняти.
VІІ. Закріплення нового матеріалу.
Слайд 17.
Робота над задачами:
Повторення складових частин задачі.
Розв’язання задач на знаходження невідомого доданка (за малюнками учні складають задачі, формулюють запитання).
- Проаналізуйте задачу і обговоріть у групах умову, розв’язок. Яка таємниця тут криється?
(Діти роблять висновок: щоб знайти невідомий доданок, потрібно від суми відняти відомий доданок).
Слайд 18.
Фізкультхвилинка.2 Руханка.
Слайд 19, 20.
2. Прийом «Незвичайний калькулятор».
Герда побачила голубів у клітці, яких захотіла врятувати. Давайте їй допоможемо в цьому і знайдемо на чарівному калькуляторі кодове слово, яке допоможе відчинити клітки.
Пояснення значень слів «дружба» та «егоїст». Дати коротку характеристику, спираючись на героїв казки.
Складання і розв*язування прикладів за даними таблиці. №4.
Якою дією розв*яжемо приклади на збільшення числа на 3 одиниці? Чому?
Якою дією розв*яжемо приклади на зменшення числа на 2 одиниці? Чому?
Заповніть таблицю в зошиті. Повідомте відповідь.
Слайд 21.
Ось ми і допомогли пташкам, але для того, щоб розбійники відпустили дівчинку, потрібно
розв*язати задачу, яку задала їй атаманша.
VІІІ. Розвиток математичного мислення.
Розв*язування віршованої задачі. ( Скалка дзеркала).
Дві кишені — ліву й праву —
Показав нам клоун Сава.
Й вісім карт туди сховав.
В ліву вісім карт поклав.
Скільки клоун Сава
Заховав у праву?
(Нуль.)
Яку дію використали? Чому?
Слайд 22,23.
Фізкультхвилинка для очей 3.
Ось і знову вирушила Герда в дорогу. Олень пообіцяв відвезти її до фінки, яка повинна підказати де шукати Кая. Щоб нам вистачило сил на дорогу, ми повинні відпочити.
Слайд 24.
2. Робота в групах. ( 3 скалки дзеркала ).
Нарешті олень привіз Герду до фінки. Щоб далі продовжити дорогу, потрібно зварити їсти і підкріпитися.
Для того, щоб швидко впоратися, кожна група виконає своє завдання.
Вирішимо приклади і з*ясуємо яким кольором розфарбувати продукти харчування.
Слайд 25.
Десь на полюсі Північнім
Хуртовина завива,
У палаці крижаному
Королева прожива.
Як ви вже здогадалися, Герда потрапила до палацу Снігової королеви, але як вона не намагається про себе нагадати Каю, все марно. Для того, щоб розтопити сніги і серце хлопчика нам потрібно виконати останнє завдання: скласти з роздрібнених шматочків скла країну Доброти і прикрасити її метеликами і квітами, які ми отримали за гарні відповіді. Давайте всі разом підійдемо до дошки і виконаємо це завдання.
Слайд 26.
Складання пазлів. Створення країни Доброти і прикрашення її.
Слайд 27.
ІХ. Підсумок уроку.
1.Гра « П*ять речень».
На цьому уроці я навчився…
Я не вмів, а тепер вмію…
Я не знав, а тепер знаю…
На наступному уроці мені б хотілося знову…
Після цього уроку я зробив висновок…
2.Оцінювання роботи учнів на уроці.
Слайд 28.
Використані джерела.