Конспект уроку "Наталка Полтавка"

Про матеріал
Конспект уроку "Наталка Полтавка",який допоможе вчителю в підготовці до уроку.
Перегляд файлу

КОНСПЕКТ УРОКУ

з української літератури на тему:

 

«І. П. Котляревський. Соціально-побутова драма  "Наталка  Полтавка" – перший твір нової української драматургії,                                                             її довготривале сценічне життя»

 ( у 9 класі)

 

 

                                                                         

 

 

 

   Мета: виявити основні особливості першого драматургічного твору нової української літератури, його ідейно-тематичну спрямованість, композицію, конфлікт; через виразне читання, бесіду розкрити учням красу твору; розвивати культуру зв’язного мовлення, образну уяву; уміння робити висновки; виховувати   учнів у дусі   народної  моралі,   прищеплювати   доброзичливе  ставлення  до   людей, до членів сім'ї.

Тип уроку – комбінований

Обладнання: презентація «І. Котляревський. «Наталка Полтавка», таблиці, записи пісень із п'єси, відео, твори І. Котляревського.

Хід уроку

  1. Мотивація навчання школярів.

Портрет І.Котляревського – зачинателя нової української літератури. (СЛАЙД №1)

1. Звучить пісня " Віють вітри, віють буйні ..." /1-2 строфи / (АУДІОЗАПИС №1)

2. Вступне слово вчителя. Віють вітри, вітри історії і відносять нас майже на два століття назад на зелені пагорби, що застигли над срібнохвилею Ворсклою. Саме на цих пагорбах розкинулась красуня Полтава. Тут у 1819 році глядачі - полтавці вперше побачили нову п'єсу І. П Котляревського "Наталка Полтавка ", що була поставлена за участю знаменитого актора Михайла Щепкіна, який тоді працював у трупі Штейна, котра гастролювала на Полтавщині.

З цього часу й починається сценічне життя безсмертної  " української опери на дві дії", як її назвав сам автор.

3. Перевірка домашнього завдання.

3. Оголошення теми, мети  уроку. (СЛАЙД №2, 3)

4. Епіграфи до уроку. (СЛАЙД  №4)

II. Опрацювання навчального матеріалу.

1. Відео «Ой, я дівчина…»

2. Прочитання - опис барельєфа на пам'ятнику І. П. Котляревському в Полтаві. (СЛАЙД №5)

Учитель. Перед нами пам’ятник І. П. Котляревському в Полтаві. Що ви бичите на барельєфі?

Учень. Скульптор Леонід Позен відтворив цей знаменний факт в історій українського театру на барельєфі, що на пам'ятнику І. П. Котляревському у Полтаві. Під розлогою вербою, що наполовину закриває селянську хату, стоїть струнка дівчина з відрами через плече. Біля неї у шанобливій позі чоловік в одязі чиновника, а з-за дерева виглядає якийсь дідуган. Праворуч же й ген вдалині, скільки око сягає - вишневі садки, луки, в'ється річка...

2.Враження глядачів від перших вистав.

Учитель: якими ж були враження перших глядачів?

1 учень. Глядачі були вражені: замість давно обридливих палаців та альтанок вони побачили милі їх серцю краєвиди рідної Надворсклянщини, а замість фальшивої закордонної мелодрами чи пустого фарсу - глибоку драму серця простої дівчини-селянки. Тому вистава, писав сам Котляревський, "була прийнята досить добре в Полтавській Чернігівській і Харківській губерніях" що в одному тільки Полтавському театрі грали її "не раз, не десять, не сто разів, а більше , і театр завжди був повний, захоплення загальне, оплескам не було краю"

  2 учень.    Дійшло навіть до того, що антрепренер Штейн викрав текст п'єси з нотами і   без дозволу автора ставив її в багатьох містах України.

Один із сучасників Котляревського писав, що " жодна повість, жоден твір досі не припав так до душі українцям, як "Наталка Полтавка "; народ засвоїв її пісні ". Було багато таких людей, які знали напам'ять усю п'єсу, що до надрукування поширювалася в рукописних копіях.

Учитель: скільки у п’єсі пісенних партій? Коли  Наталка-Полтавка була вперше поставлена в Харківському театрі?

3 учень.  21 січня 1821 року "Наталка Полтавка " вперше була поставлена в Харківському театрі. 3 великим успіхом і не раз вона йшла на сценах Петербурга, Москви, Кишинева, Мінська, Варшави, Талліна, Вільнюса, багатьох міст Сибіру , Середньої Азії та Кавказу, її ставили і російські театральні трупи.

Згодом її вітав Париж, далі - Лондон, Загреб, Нью-Йорк, Відень, Сідней, Торонто та інші столиці світу. (Показує на глобусі)

 Декілька пісень з п'єси включив до своїх концертів відомий негритянський співак Поль Робсон. (Репродукція картини ). (СЛАЙД №6)

 Учитель.  З часу друку п'єси в 1838 році минуло півтора століття, а п'єса й опера (музика М. Лисенка) користується незмінним успіхом, вабить, чарує своєю первозданною свіжістю.

  •          В чому таємниця її незмінного успіху?
  •          Чому так свято береже народ її пісні?
  •          Які джерела п'єси?

Саме ці питання ми розглянемо сьогодні на уроці. 

3. Джерела п'єси " Наталка Полтавка ".

Учитель: що стало поштовхом до написання п'єси?

Учень. Поштовхом до написання " Наталки Полтавки " став дійсний факт. У театрі, де був директором І. Котляревський, працював селянин Мефодій Семижон, який одного разу розповів Котляревському, що приїхала його племінниця, до якої сватається писарчук ,але вона не хоче за нього йти, бо чекає свого нареченого, який чомусь забарився і вже не повертається із заробітків цілих чотири роки.

І. Котляревський із Т. Пряженківською прийшли у гості до цієї дівчини. Відбулася приблизно така розмова:

-   Як живеться вам, Марусю ? Чи не можна б вам чимось допомогти ? Кажіть, не соромтеся, - говорив Іван Петрович.

Що ж маю розповідати, коли вам, певно, все розповів дядько мій, він
один мене й розуміє, а от мати й дядина - ні. Кожний Божий день
починається з одного й того ж : йди та йди за писарчука, він багатий,
воли має, у нього хата велика, гроші є... А навіщо мені хата, воли і
гроші ? Мені б...- не договорила, зітхнула важко, з очей покотилися дві
сльозини, за ними ще ...

 Іван Петрович раптом захвилювався, підхопився на ноги, підійшов до дівчат:

Слухайте мене, Марусю, ви молодець, коли так робите, коли чекаєте
судженого. Обіцяю: ми зробимо все, аби допомогти вам. Скажіть тільки, що потрібно.

Маруся підвела на Котляревського прекрасні вологі очі.

Хіба ж я знаю ? Мати прийде, заплаче, а моє серце не каміння, і ... покорюсь. Хто його зна...- І тихіше додала: - Все ж таки чотири роки,
як його нема. Коли б жив, то звістку подав би".

Учитель.  Котляревського схвилювала любов дівчини, її вірність, а водночас природне покірне схиляння перед сльозами і вмовляннями матері. Того ж
вечора письменник розпочав писати свою драму. Авторові, напевно, були
відомі й інші подібні історії, коли дівчат насильно видавали заміж - у той
час це не було рідкістю - і він узагальнив їх.

(Учні роблять висновки і записують )

1.Найпершим джерелом " Наталки Полтавки" є життя українського  суспільства.

2.  Друге джерело твору - українські лірично-побутові, обрядові, купальські та баладні пісні: «Ой оддала мене мати за нелюба заміж», «Брала дівка льон…», «Чорна хмаронька наступає», «Лимерівна».

3.   Мали на драматурга деякий вплив і літературні традиції.

Учитель. Але драма Котляревського - серйозний твір про прекрасну душу народу і його щедре серце, світлий розум і гірке безталання, тяжку щоденну працю і тривалу боротьбу за існування. Ви опрацювали зміст п’єси «Наталка-Полтавка». Нам необхідно скласти «галерею персонажів»,  доповнивши запропоновану схему. (СЛАЙД  №7)

 

 

 МАТИ

 

 БАТЬКО

 

 

КОХАНИЙ ВОЗНИЙ

 

 

РОДИЧ З БОКУ МАТЕРІ ВИБОРНИЙ

 

 

 

Колективне простеження сюжету. (СЛАЙД  №8)

Учитель.   Зараз ми уявно помандруємо в Полтаву 1819 року , зайдемо в театр, піднімемо завісу.

 Дія відбувається в селі біля Полтави, над річкою Ворсклою. Звичайне
село тих далеких, майже двохсотлітньої давності часів. Уявіть сільську вулицю, що простяглася аж до берега Ворскли. Біленькі
хатки, тини з лози, дорога в пилюці. А ось, недалеко від річки, і хата
вдови Терпелихи.

Рипнули двері - і на порозі стала з відрами на коромислі гарна дівчина Наталка, дійшовши до річки, вона поставила відра на березі, ходить задумавшись, потім співає...

(Звучить пісня "Віють вітри, віють буйні...") (АУДІОЗАПИС №1)

Інсценізація. (Звернення Наталки до Петра). Хрестоматія с.134

Учитель. І ось в цей час до Наталки підходить возний, гарно одягнений панок,
який пропонує їй піти за нього заміж. Але послухайте, якою тільки
мовою він говорить.

Перша дія: зустріч возного з Наталкою (інсценізація) хрестоматія с.134-135;  пісня "Од юних літ..."    (АУДІОЗАПИС №2)

Робота з текстом хрестоматії. Діалог Наталки з возним.

Учитель: як зреагувала Наталка на пропозицію Тетерваковського одружитися з нею?

Учитель: у чому виявилась мудрість Наталки відмовити возному в його щирих почуттях? як розгортаються події далі?

Інсценізація. Діалог виборного з возним (хрестоматія с.138).

Учитель: на що звернув увагу виборний, характеризуючи головну героїню? Якого на думку возного потрібно мати жениха Наталці? Що вирішує виборний?

 Учитель: чому Наталка погоджується вийти заміж за возного?

Опинившись у безвиході, Наталка під тиском матері погоджується вийти за возного, вона з покорою покладається на Божу волю: "Боже! Коли уже твоя воля єсть, щоб я була за возним, то вижени любов до Петра із мого серця і наверни душу мою до возного, а без цього чуда я пропаду навіки".

- І чудо сталося. Несподівано повертається Петро, але застає Наталку вже
засватаною.

 Учитель. Поведінка Наталки у боротьбі за своє щастя.

Учень. Заради свого кохання Наталка зважується на боротьбу, адже за тодішніми законами дівчина, яка подала рушники, зобов'язана вийти заміж, або буде покарана. І тоді стається ще одне чудо.

У відповідь на покірність, жертовність Петра возний відмовляється від Наталки. Він у перше в житті зробив добре діло.

 

ПІ. Закріплення вивченого матеріалу.

      Підсумовуючи почуте й побачене сьогодні на уроці, проведемо бліц-опитування. (Інтерактивний довідник-практикум с.91)

    IV. Підсумок уроку.

Сподіваюся, що цей урок спонукав до того, щоб ви задумалися над власними звичками, характером, поведінкою. Усе в житті починається з любові. Тож візьміть для себе за орієнтир душевну щирість і простоту Наталки, її вірність, рішучість у боротьбі за щастя.

Завершити наш урок хотілося б словами поета Олександра Підсухи:

Щастя – не слава, не гроші…

Все це минає.

Щастя – це люди хороші,

Шана людськая.

Там, де трудніше, де важче,

Швидше знайти його вдасться.

Руки твої роботящі – ось твоє щастя!

V.Оцінювання.  Домашнє завдання. (СЛАЙД №9)

Скласти рекламу до п’єси «Наталка Полтавка»; дібрати цитати до характеристики образів твору

doc
До підручника
Українська література 9 клас (Слоньовська О. В., Мафтин Н.В., Вівчарик Н.М., Курінна Н.С., Шевчук Л. Т.)
Додано
26 жовтня 2025
Переглядів
400
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку